نحوه پیگیری مرسولات پستی | نامه گمگشته باز آید؟

مدیر سایت 700 روز پیش
بازدید 81 بدون دیدگاه

این روزها خرید اینترنتی رونق بسیاری گرفته است. به طوری که بیشتر افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و یا سایت‌های مختلف، ‌اقدام به خرید اینترنتی می‌کنند. برای این منظور مشتری پس از انتخاب یک محصول و اطمینان از کیفیت آن، مبلغ محصول خریداری شده را به شیوهٔ کارت به کارت واریز کرده و ‌محصول را پس از مدتی به وسیلهٔ پیک دریافت می‌کند. اما موردی که بیشتر خریداران با وجود رونق این شیوه از خرید نگران آن هستند،‌ زمان دریافت محصول است. خریداران اینترنتی،‌ پس از واریز قیمت محصول، بابت زمان ارسال بسته به پست و زمان دریافت آن نگرانی‌هایی دارند. نگرانی‌هایی که خوشبختانه از طریق سایت ادارهٔ پست قابل پیگیری است. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوهٔ پیگیری مرسولات پستی آشنا شوید.

پیگیری مرسولات پستی با شمارهٔ بارکد

برای پیگیری محصولات پستی پس از آنکه مرسوله به شرکت پست تحویل داده شد، یک کد یا شناسهٔ ۲۰ رقمی به شکل رسید به فرستنده داده می‌شود. البته این بارکد برای محصولاتی است که به صورت پیشتاز ارسال می‌شود. پس از دریافت شناسهٔ قبض،‌ لازم است تا به سایت سامانه رهگیری مرسولات مراجعه شود. این سایت از طرف شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری مرسولات پستی راه‌اندازی شده است.

در کادر سفید رنگ صفحهٔ اصلی سایت،‌ لازم است تا شناسهٔ قبض مرسوله نوشته شود. البته باید به این نکته توجه کرد که اطلاعات مربوط به مرسولات حداکثر به مدت ۶ ماه در این سامانه نگهداری شده و قابل رهگیری است. پس از وارد کردن شناسهٔ قبض یا شمارهٔ بارکد، سیستم به صورت خودکار اطلاعات مربوط به مرسوله را به نمایش می‌گذارد. این اطلاعات شامل؛ تاریخ و ساعت تحویل مرسوله به پست،‌ نوع سرویس، ‌دفتر پستی مبدا، مبدا و مقصد،‌ نام گیرنده، نام فرستنده، کد پستی گیرنده و فرستنده، وزن مرسوله، هزینهٔ پست، نقطهٔ پستی، نام مامور پست به همراه عکس مامور، رویداد یا وضعیت فعلی مرسوله، امضا و نام گیرنده مرسوله است.

کارهایی که دفاتر پلیس +۱۰ انجام می‌دهند

اپلیکیشن پستخونه

راه دیگر پیگیری مرسولات پستی از طریق اداره پست ایران،‌ استفاده از اپلیکیشن پستخونه است. این اپلیکیشن دارای خدمات متنوعی است. در بخش میز خدمت این اپلیکیشن امکان دریافت کدپستی، جستجوی دفاتر پستی نزدیک محل زندگی یا کار، بانک اطلاعاتی مشاغل و نرخ نامهٔ مرسولات مشاهده می‌شود همچنین در این بخش امکان رهگیری مرسولات وجود دارد. کاربران می‌توانند در این بخش رهگیری مرسولات تکی،‌ رهگیری مرسولات نظام وظیفه، رهگیری مرسولات گواهینامه، رهگیری کارت موتور سیکلت و رهگیری کارت و شناسنامه خودرو را انجام دهند. همچنین می‌توانند در صورت هرگونه ابهام، سوال و نیاز با شمارهٔ ۰۲۱- ۸۴۴۷۰۰۰۰ تماس حاصل فرمایند.

پیگیری مرسولات پستی با پیامک

راه دیگر پیگیری مرسولات پستی برای افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند،‌ پیگیری از طریق پیامک است. برای این نوع پیگیری لازم است تا حرف R را در متن پیامک تایپ کرده و کد ۲۰ رقمی مرسوله را در کنار آن تایپ کرد و سپس پیام را به شمارهٔ ۲۰۰۰۴۴۱ ارسال کرد.

برای پیگیری مرسولات سازمانی مانند؛ گواهینامه، کارت پایان خدمت و گذر نامه نیز باید کد #۱۱۰* را وارد کرده و در مرحلهٔ بعد گزینه پلیس + ۱۰ را انتخاب کرد. در این شیوه نیز با انتخاب گزینهٔ وضعیت مدارک و انتخاب نوع آن می‌توان از وضعیت مدرک باخبر شد.

کارت ملی و شناسنامه تان گم شده؟ این راهنما را بخوانید

پیگیری مرسولات سازمانی با کد ملی

برای پیگیری مرسولات سازمانی از قبیل؛ گذرنامه، کارت پایان خدمت و گواهینامه،‌ می‌توان از خدمات سامانه رهگیری مرسولات سازمانی استفاده کرد. در این سامانه تنها می‌توان وضعیت مرسولاتی از قبیل؛ شناسنامه، کارت خودرو، کارت سوخت، گواهینامه، مرسولات نظام وظیفه و ابلاغیه دیوان اداری را پیگیری کرد. برای این منظور کافیست تا نوع سند را انتخاب کرده و پس از ورود اطلاعات مورد نیاز و وارد کردن کد امنیتی از وضعیت مرسوله مطلع شد.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.