وزن تمام ویروس‌های کرونای عامل کووید ۱۹ در جهان چقدر است؟

مدیر سایت 688 روز پیش
بازدید 70 بدون دیدگاه

اولین تاریخ شناسایی ویروس کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ و اولین کشور شناسایی کننده ویروس کرونا، چین بود. زمانی که مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند. هر چقدر سعی و تلاش کردند از درمان، دارو و واکسن موجود نتیجه موثری دریافت نکردند. آن موقع بود که مردم جهان با نوع جدیدی از ویروس کرونا که نو پدید بود و کم کم همه‌گیر می‌شد مواجه شدند. در این مطلب قصد داریم شما را با ویروس کرونا و ویژگی‌هایی از قبیل: تاریخچه، علائم و وزن ویروس آشنا کنیم.

ویروس کرونا در جهان

از بررسی اولین افرادی که به این ویروس مبتلا شدند، معلوم شد که حدود دو سوم آن‌ها با بازار- عمده فروشی غذاهای دریایی هوانان که در آن حیوانات زنده را می‌فروشند، ارتباط داشته‌‌اند، اما با توجه به گسترش ویروس کرونا با افرادی که با حیوانات در ارتباط نبودند، سازمان جهانی بهداشت انتقال انسان به انسان را نیز شناسایی کرده‌اند. این ویروس تا به الان ادامه داشته و زندگی میلیارها نفردر جهان از جمله ما در ایران را دگرگون کرده و به تازگی واکسن‌های آن تولید شده است.

ویروس کرونا در ایران

اولین شناسایی رسمی بیمار کرونایی در ایران مربوط به تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ است، در این میان با فوت دو بیمار بستری شده در بیمارستان کامکار قم که مشکل تنفسی داشتند، شایعاتی محتمل بر مرگ ناشی از ویروس کرونا پدید آمد، اما دانشگاه علوم پزشکی این شایعات را تکذیب کرد. در ۳۰ بهمن اولین مورد از کرونا جدید در شهر قم از طریق روابط عمومی وزارت بهداشت گزارش شد به دنبال آن بیمارستان کامکار قم به عنوان محل قرنطینه و بیماران و مراجعان مشکوک ویروس کرونا اعلام شد.

علائم ویروس کرونا

با توجه به انواع ویروس کرونا ،نشانه‌های آن نیز با هم تفاوت دارد. نشانه ویروس کرونا سطحی می‌تواند شبیه به علائم سرماخوردگی مانند؛ تب، سرفه، از کارافتادگی برخی حواس پنجگانه بویایی، چشایی، تا علائم شدید‌تری مثل؛ تنگی نفس، مشکلات ریوی، تب بالا و سرفه‌های شدید، درد عضلانی و استشمام بوی نامطبوع در بینی است.  مشکلات حادتر گوارشی مانند؛ اسهال، نارسایی تنفسی، نارسایی کلیه، اختلالات انعقادی خون، که در این موارد  فرد بیمار ممکن است به همودیالیز نیازمند شود.  نشانه‌های ویروس ممکن است در بدن هر فرد به شکل دیگری بروز کند و علائم متقاوت و دیرتر ظاهر شوند. مثلا برخی ممکن است هیچ گونه علائمی نداشته باشند یا علائم خفیفی درآن‌ها مشخص شود .در صورتی که ممکن است این نشانه‌ها در افرادی که بیماری زمینه‌ای نیز دارند شدید‌تر باشد. تا جایی که ذات الریه بگیرند و اکسیژن کافی دریافت نکنند و در نهایت منجرب به مرگشان شود.

وزن ویروس کرونا

با به وجود آمدن ویروس کرونا این پدیده نوظهور و عالم‌گیر که همه کشورها را در بر گرفته، تمام برنامه‌ها و رویدادهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی‌ما را هم حول محور خودش تغییر داده است. با این حال شاید برایتان جالب باشد که بدانید وزن این ویروس‌ها چقدر است؟ یا سوالی این چنینی پیش بیاید که؛ آیا این ویروس قدرتمند، وزن سنگینی دارد؟ ایا ویروس سبک وزنی است که معلق در هوا می‌ماند؟ آیا به دلیل سنگینی بر روی زمین می‌نشیند؟ و… در ادامه با وزن ویروس کرونا بیشتر آشنا می‌شوید.

۱_ ویروس کرونای جدید به شکل کره‌ای با قطر حدود ۱۰۰ نانومتر است، که ۰.۰۰۰۰۰۰۱ متر می‌شود.

۲_ فرض می‌کنیم ویروس چیزی شبیه چربی و آب باشد، چگالی آن حدود ۱۰۰۰کیلوگرم بر متر مکعب است‌.

۳_ فرض می‌کنیم در بدن هر بیمار کرونایی حدود یک میلیارد ویروس کرونا وجود داشته باشد. در بدن هر فرد بیمار ۰.۰۰۰۰۰۰۵ گرم ویروس کرونا یافت می‌شود.

به معنی دیگر؛ کرونا ویروس مانند؛ ماده‌ای است که اگر فقط  ۰.۰۰۰۰۰۰۵ گرم از آن در بدن فردی وجود داشته باشد، به کووید ۱۹ مبتلا می‌شود. اکثر افراد به دلیل وجود همین مقدار ویروس کرونا در بدنشان، جان خود را از دست داده‌اند.

۴_ در نتیجه اگر ۱۰ میلیون انسان مبتلا به کووید ۱۹ در جهان وجود داشته باشد، کلا در روی کره زمین ۵ گرم ویروس کرونا وجود دارد.

کلام آخر

در نتیجه چنین ویروس همه‌گیری با این علائم و نشان‌های مختلف و قدرتمند تنها با وزنی حدود ۵ گرم کل دنیا را در هم ریخته است و زندگی همه انسان‌ها را مختل کرده است، فقط با داشتن وزنی حدود ۵ گرم!

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.