مروری بر سه تاک‌شوی پرطرفدار این روزها | هم رفیق، شباهنگی و پیشگو

مدیر سایت 613 روز پیش
بازدید 84 بدون دیدگاه

برنامه‌های گفت‌وگو محور یا تاک‌شو (Talk Show) در تلویزیون‌های غربی سابقه و اعتباری بسیار طولانی دارند. برخی از این برنامه‌ها به بخش جدایی ناپذیر زندگی روزمره مخاطبان و بخش اصلی اعتبار یک شبکه تلویزیونی تبدیل شده‌اند. در ایران تا پیش از توسعه شبکه نمایش خانگی صداوسیما چندین تجربه برنامه گفت‌وگو محور را از سرگذرانده است از دورهمی تا شب شیشه‌ای و صندلی داغ. اما این روزها که تلویزیون نسبت به قبل دست به عصاتر شده است شبکه نمایش خانگی با سه برنامه پر طرفدار میدان‌دار تاک‌شوهای وطنی است. در این مقاله مروری به این سه برنامه داریم.

هم‌رفیق: رفاقت با شهاب

هم‌رفیق نام یک برنامۀ تاک‌شو در شبکۀ نمایش خانگی است. این برنامه جزو اولین شوهایی بود که از پلتفرم‌های مجازی پخش می‌شد.در سال ۱۳۹۹ برنامۀ هم رفیق کلید خورد. عوامل برای این برنامه مجوز سازمان سینمایی کشور را گرفتند. بعد از مدتی ساترا (سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر  فراگیر در فضای مجازی) مجوز قبلی را نا‌معتبر دانست. ساترا معتقد بود مجوز لازم باید از این ارگان تهیه شود. اگر چه بعد از این کشمکش، مجوز ساترا هم گرفته‌ شد اما همچنان حاشیه‌هایش ادامه دارد.

شهاب حسینی ستاره و مجری هم رفیق

شهاب حسینی برنامۀ هم‌رفیق را کارگردانی و اجرا می‌کند و تهیه‌کنندۀ آن را  حسن رخدادی بر عهده دارد. حضور شهاب حسینی بعد از سال‌ها به عنوان مجری، هم‌رفیق را خاص و منحصر به فرد کرده‌است. شهاب حسینی در سال ۲۰۱۶ جایزۀ بهترین بازیگر جشنوارۀ کن را برای بازی در فیلم فروشندۀ اصغر فرهادی دریافت کرد.  این امر بر محبوبیت و البته اعتبار او اضافه کرده است. به غیر از مردم عادی، بازیگران و سلبریتی‌های زیادی طرفدار این ستاره‌ی سینمایی هستند. پس وزنۀ برنامۀ هم‌رفیق به خاطر وجود شهاب حسینی نسبت به سایر برنامه‌های مشابه بیشتر است.

هشتگ #همرفیق

عوامل هم‌رفیق حواسشان به شبکه‌های اجتماعی هم هست. آنها در شبکه‌های اجتماعی کمپینی را به نام #همرفیق راه‌اندازی کرده‌اند. این کمپین مخاطبان هم‌رفیق را به شرکت در برنامه دعوت می‌کند. آنها باید ویدئوهایی از رفیق خود یا دربارۀ او بگیرند و با #هم‌رفیق در شبکه‌های مجازی انتشار دهند. در هر قسمت از برنامه عوامل هم‌رفیق بهترین ویدیو را انتخاب می‌کنند و در برنامه به نمایش می‌گذارند.

رفاقت حرف اصلی هم رفیق

محوریت اصلی برنامۀ هم‌رفیق در تاکید بر دوستی و رفاقت است. اغلب سوال‌هایی که شهاب حسینی از مهمان‌ها می‌پرسد به همین موضوع اشاره دارد. در هر قسمت شهاب حسینی از بازیگر یا سلبریتی معروفی دعوت می‌کند. مجری اوایل برنامه با مهمان خود در مورد چگونگی شرایطش در حال حاضر و نگرش او در مورد دوستی و رفاقت سوال‌هایی می‌پرسد. گاهی شهاب حسینی به همراه مهمان برنامه در طول برنامه از خاطرات مشترک خود می‌گویند. در نیمۀ برنامه مهمان از رفیق خود دعوت‌ می‌کند که به جمع ملحق شود. سوال‌ها مشخص می‌کند که افراد سلبریتی چه نگرشی به دوستی دارند. مباحث مطرح شده نیز بر محور همین موضوع است. سلبریتی‌ها به واسطۀ محبوبیتی که دارند الگوی بسیاری از مردم جامعه هستند. این برنامه سعی در ترویج فرهنگ رفاقت و دوستی دارد. فصل اول برنامه ۳۱ قسمت است.

اسپانسر هم رفیق کیست؟

شرکت آسان پرداخت پرشین یا همان آپ سرمایه‌گذاری هم‌رفیق را به عهده دارد. در لحظه‌های پایانی برنامه کارشناس آپ، محصولات شرکت را به سایرین معرفی می‌کند. در این قسمت ویدئوهایی که مردم ساختند پخش می‌شود. به قید قرعه به یکی از تماشاگران جایزه ای اهدا می‌شود‌‌. آپ علاوه بر این هدایای  منحصر به فردی برای مهمانان تدارک می‌بیند. این هدیه‌ها با توجه به شرایط و روحیات مهمان تهیه می‌شود‌‌. همین نکته‌بینی و ظرافت در انتخاب، باعث شده هدیۀ هر مهمان بسیار هیجان انگیز باشد. علاوه بر هدیۀ آپ، شهاب حسینی هم در انتهای برنامه یک انگشتر با نام هم‌رفیق و یک تندیس به نشانۀ یادگار، به مهمانان خود هدیه می‌دهد.

جایگاه ویژه موسیقی در هم‌رفیق

از جذابیت‌های دیگر هم‌رفیق می‌توان به اجرای زندۀ موسیقی توسط گروه بمانی اشاره کرد. این برنامه اولین برنامه‌ی تلویزیونی است که موسیقی زنده در داخلش اجرا می‌شود و سازها را به صورت کامل نشان می‌دهد. این امر برای اهالی هنر یاد‌آور موسیقی زنده در صحنۀ تئاتر است. قسمت دیگری در هم‌رفیق  به معرفی انواع سازها می‌پردازد. این قسمت جذاب و ستودنی نوازنده‌های زبردست سازها را نیز معرفی می‌کند. به نوعی هم‌رفیق با نشان دادن سازها برای اولین بار سعی در شکستن تابوهای اجتماعی دارد. این امر نشان دهندۀ حرکتی نو و رو به جلو در شبکۀ نمایش خانگی است. بعد از برنامۀ هم‌رفیق برنامه‌های مشابه مانند پیشگو و شباهنگ نیز از موسیقی و اجرای زنده استفاده کردند. چند نکتۀ مهم  برنامۀ هم ‌رفیق را محبوب کرده و مخاطب را جذب می‌کند.  حضور و اجرای شهاب حسینی یکی از عوامل جذب مخاطب است. شهاب حسینی شخصیتی کاریزماتیک و محبوب در بین مردم دارد. یکی دیگر از عوامل جذب مخاطب، علاقۀ همیشگی مردم به زندگی خصوصی سلبریتی‌ها است.

از هم‌خوانی شبنم مقدمی تا آخرین تصویر از علی انصاریان

هم‌رفیق با ایجاد حاشیه‌هایی درون برنامه و بال و پر دادن به آنها در شبکه‌های اجتماعی مخاطب خود را جذب می‌کند. یکی از این حاشیه‌ها هم‌خوانی شبنم مقدم با گروه بمانی بود. تا قبل از آن هیچ وقت خانمی با یک گروه موسیقی در برنامۀ تلویزیونی هم‌خوانی نکرده بود. گر چه بعدا ساترا این برنامه را حذف کرد اما همچنان حواشی آن به قوت خود باقی است. در یکی دیگر از قسمت‌های برنامه علی انصاریان به همراه رضا صادقی مهمان بودند. این برنامه آخرین تصویر از علی انصاریان را به یادگار دارد. هفت روز بعد از فوت ناباورانه‌ی علی انصاریان برنامۀ او به صورت رایگان با اجازۀ خانواده‌اش پخش شد. آمار مخاطبین هم‌رفیق همچنان از سایر برنامه‌های مشابه بیشتر است.

پیشگو: ظهور دیگری از پژمان جمشیدی

پیشگو، عنوان یک برنامۀ گفت‌و‌گو محور است که پژمان جمشیدی اجرای آن را به عهده دارد. پژمان جمشیدی در سال‌های اخیر علاوه برعنوان ستارۀ فوتبال به کاراکتر محبوب اهالی سینما نیز بدل شده‌است. در برنامۀ پیشگو اجرای جدیدی از پژمان جمشیدی می‌بینیم. کارگردانی برنامه به عهدۀ  رضا بهاروند و امین انتظاری است. محمد شریفی نیز تهیه‌کنندگی این برنامه را به عهده دارد.

اسپانسر پیشگو کیست؟

ویترین استودیو برای این برنامه سرمایه گذاری کرده‌است.

میزبانی جمشیدی از ستاره‌ها

در هر قسمت از برنامۀ پیشگو پژمان جمشیدی میزبان یکی از سلبریتی‌ها است. این سلبریتی‌ها کسانی هستند که معمولا کمتر به برنامه‌های تلویزیونی می‌روند. آنها از رویاها و خاطرات خود صحبت می‌کنند و آینده را در همۀ جوانب پیشگویی می‌کنند. صمیمیت و روراستی پژمان جمشیدی با مهمانان فضای راحتی را برای گفت‌و گو ایجاد می‌کند. این برنامه آیتم‌های متنوعی دارد. جذاب‌ترین بخش آن همان پیشگویی آینده است که مانند یک بازی مفرح  و هیجان انگیز برگزار می‌شود. پیشگو هر هفته شنبه ها در شبکۀ نمایش خانگی نماوا پخش می‌شود.

نقش مهم موسیقی در پیشگو

برنامۀ پیشگو نیز مانند هم‌رفیق از اجرای زندۀ موسیقی استفاده می‌کند.

شباهنگی: خنده و شوخی جذاب 

برنامۀ شباهنگ یک برنامۀ مفرح و جذاب در سایت فیلم‌نت است و شاید اولین برنامه محبوب و پرطرفداری که فیلم نت برای رقابت با سرویس‌دهندگان دیگر پخش کرده است.

اجرای متفاوت حامد آهنگی

حامد آهنگی اجرای شباهنگی را به عهده دارد. حامد آهنگی استند‌آپ کمدین محبوبی است. به واسطه‌ی روحیۀ طنازی مجری، برنامه صحنه ‌هایی پر از خنده و شوخی و بازی‌های جذاب دارد.  برنامۀ شباهنگ از نظر تنوع اجرا و مسابقات بسیار سرگرم‌کننده است. ریتم شاد و مفرح برنامه، مخاطبین خاص خود را جذب می‌کند.حضور پر انرژی و پرشور حامد آهنگی در این برنامۀ مفرح گزینۀ بسیار مناسبی است. علاوه بر این پلتفرم‌های اختصاصی کمتر از شبکۀ ملی محدودیت‌های قانونی دارد. این امر باعث راحتی مخاطب و مهمان برنامه می‌شود.

تمرکز بر روی شوخی‌های بدون مرز

حامد آهنگی در ابتدای برنامه از مهمان اجازۀ شوخی می‌گیرد و ظرفیت او را می‌سنجد. شوخی‌های مکرر در برنامه تماشاگران را به هیجان می‌آورد. مسابقات جذاب و هیجان انگیز برنامه نیز در نوع خود بی نظیر است. شباهنگی یک ایده جدید دیگر را هم اجرایی کرده است و آن هم الگوبرداری از بازی معروف «جرأت یا حقیقت» است. سؤالاتی از مهمانان پرسیده می‌شود که اگر نخواهند پاسخ دهند باید یک خوردنی بدمزه را از روی میز انتخاب کنند و بنوشند! شوخی دیگری هم که هر قسمت تکرار می‌شود ترساندن مهمان برنامه به شیوه‌ای است که معمولا متداول نیست و کمتر دیده‌آیم.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.