میان بولت پلاستیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

مدیر سایت 663 روز پیش
بازدید 40 بدون دیدگاه

یکی از قطعه‌هایی که در ساخت ساختمان و سازه‌های بتنی همچون مخازن‌های بتنی و استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ میان بولت پلاستیکی می‌باشد. این محصول در سایز و اندازه‌های مختلفی تولید و به بازار ارائه می‌گردد. سایز این محصول بر اساس ضخامت دیواره‌ها انتخاب می‌شوند. در واقع کار این محصول در قالب بندی عبور بولت می‌باشد.

قطعات میان بولت پلاستیکی کدامند؟

لوله آجدار پلاستیکی که به عنوان قطعه میانی میان بولت جهت عبور بولت مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطعه‌ای که به لوله آجدار متصل می‌شود؛ به عنوان رابط میان بولت از آن استفاده می‌شود. بعد از بتن ریزی انتهای میان بولت از داخل بتن خارج می‌شود؛ این قطعه به عنوان مخروطی میان بولت مورد استفاده قرار می‌گیرد. استاپر U که به عنوان آب‌بند داخلی میان بولت از آن استفاده می‌شود. استاپر T به عنوان آب‌بند خارجی میان بولت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است برای جلوگیری از خارج شدن شیره بتن از قالب‌های بتن ریزی استفاده از میان بولت‌ها گزینه مناسبی است. مهم‌ترین دلیلی که در استفاده از میان بولت‌ها باعث می‌شود بتن واکنشی از خود نشان ندهد؛ تولید این محصول با موادی همچون پلی وینیل کلراید ( P.V.C ) می‌باشد. محل قرار دادن این محصول در وسط دیوار می‌باشد و بولت را از وسط آن عبور می‌دهند.

مزایای میان بولت پلاستیکی

از مهم‌ترین مزایای این محصول می‌توان به قیمت ارزان آن اشاره کرد. این محصول در اندازه و سایزهای مختلفی تولید می‌شود. این محصول می‌تواند بین دو دیوار قالب ؛ فاصله ایجاد کند. این محصول پس از مدفون شدن در بتن زنگ نمی‌زند. به کار بردن این محصول در سازه بسیار سریع و در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود. عمر این محصول بسیار زیاد می‌باشد. ساختار این محصول از جنس پلاستیک می‌باشد به همین دلیل میان بولت پلاستیکی به آسانی تجزیه نمی‌شود.

کاربرد میان بولت پلاستیکی

این محصول در سازه‌هایی همچون دیواره مخازن؛ تصفیه خانه‌ها؛ کانال‌های انتقال آب؛ سدها؛ استخرها؛ مخازن مایعات؛ تونل‌ها؛ دیوارهای برشی و …. مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع کاربری؛ ضخامت و قطر دیواره‌ها در تعیین

سایز میان بولت تاثیرگذار است. در صورت استفاده نکردن از این میان بولت امکان خسارت به سازه بسیار زیاد می‌باشد.

استفاده از میان بولت پلاستیکی در سازه‌های آبی

در سازه‌های آبی مانند استخر که آب‌بندی سازه بتنی بسیار حائز اهمیت می‌باشد؛ سوراخی که توسط بولت در بتن ایجاد شده است؛ بعد از تمام شدن بتن ریزی و درآوردن بولت‌ها از ضعف سازه به حساب می‌آید. بنابراین لازم است این حفره پر شود. بهتر است برای پر کردن این حفره از ملات‌های سیمانی استفاده نکنید. زیرا استفاده از ملات سیمانی برای دیوارهایی که دارای ضخامت بالایی هستند؛ کار بسیار سختی می‌باشد. بهترین گزینه برای آب‌بندی محل بولت؛ استفاده از میان بولت پلاستیکی می‌باشد. طراحی این محصول برای عبور بولت تا قطر ۱۶ و ۱۸ میلی‌متر می‌باشد و استفاده از آن برای قطرهای بالاتر امکان‌پذیر نمی‌باشد.

واتراستاپ

از این محصول برای جلوگیری از نفوذ مایعات و آب به درون درزها و شکاف‌های بتن استفاده می‌شود. دو نوع واتراستاپ در بازار وجود دارد. واتراستاپ حفره‌دار و واتراستاپ تخت که در سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نوع حفره‌دار این محصول در درزهای انبساطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع تخت واتراستاپ در درزهای اجرایی استفاده می‌گردد.

مزایای واتراستاپ

طراحی و تولید این محصول در اندازه و سازه‌های مختلفی می‌باشد.  این محصول در دمای منفی ده درجه سانتی‌گراد و مثبت هفتاد درجه سانتی‌گراد قابل نصب می‌باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد طول عمر واتراستاپ به اندازه عمر سازه می‌باشد. این محصول دارای انعطاف‌پذیری بالایی می‌باشد. مقاومت واتراستاپ در برابر پی‌اچ‌های قلیایی بسیار بالا می‌باشد. مقاومت کششی این محصول بسیار استاندارد و گاهی بالاتر از حد معمول می‌باشد

انواع گروه واتراستاپ

واتراستاپ هیدروفیلی

اگر بخواهیم از دسته‌بندی درزهای بتن بگوییم؛ این درزها به دو قسمت درزهای ثابت و درزهای حرکتی تقسیم می‌شوند. درزهایی که بر اثر عوامل اجرایی همچون قطع بتن ریزی و …. ایجاد می‌شوند به درزهای ثابت معروف هستند. درزهایی که بر اثر ترک خوردگی ایجاد می‌شوند و باعث خسارت به سازه می‌شوند؛ به درزهای حرکتی شناخته می‌شوند. واتراستاپ هیدروفیلی برای استفاده در سازه‌ها به عنوان گزینه مناسب برای درزهای ثابت معرفی می‌شود و در مقابل واتراستاپ مکانیکی مخصوص درزهای حرکتی می‌باشد.

واتراستاپ بنتونیتی و PVC

این محصول دارای خاصیت ارتجاعی بالایی است. واتراستاپ PVC در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی طراحی؛ تولید و به بازار ارائه می‌شود. انتخاب و خرید هر کدام از این محصولات بستگی به ثابت یا متحرک بودن مفصل دارد. بنابراین لازم است برای استفاده از آن‌ها نکات مهمی مد نظر قرار گرفته شود.

اسپیسر

این محصول با ایجاد پوشش مناسب برای بتن‌ها در بالا بردن عمر سازه‌های بتنی نقش موثری ایفا می‌کند. انواع مختلفی از این محصول همچون اسپیسر های مثلثی یا کفی؛ دو شبکه؛ اسپیسر گرد یا دیواری تیرچه بلوک و …. تولید و به بازار ارائه می‌شوند. اسپیسرها با توجه به اندازه و سایز میلگردها؛ مکان استفاده؛ میزان بتن وارده شده بر آن و …. طراحی و تولید می‌شوند. مدل اسپیسر پلاستیکی طرفدارن بیشتری را به خود اختصاص داده است. این محصول دارای مزایای زیادی است.

اسپیسر پلاستیکی

اسپیسرهای پلاستیکی از جمله قطعاتی هستند که در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود. این محصول به عنوان پوشش بتنی از مهم‌ترین ابزار مورد استفاده در سازه می‌باشد. از عواملی که سبب کم شدن عمر سازه می‌گردد؛ رطوبت و اکسیژن درون بتن می‌باشد. اگر این دو عامل در بتن نفوذ کنند و خود را به میلگردها برسانند؛ میلگردها دچار خوردگی می‌شوند و از این طریق به سازه خسارت وارد می‌شود.

بنابراین لازم است که بین بتن و میلگرد از یک فاصله‌گذار استفاده شود. این فاصله‌گذار به نام اسپیسر شناخته شده است. این محصول باید بسیار با کیفیت و مرغوب تولید شود. استفاده دقیق و درست از این محصول در سازه بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

تولید کنندگان بسیاری در سراسر ایران این محصولات را طراحی و تولید می‌کنند. یکی از تولیدکنندگانی که در تولید اسپیسرها بسیار موفق عمل کرده است؛ شرکت صنعتی و تولیدی مدرن سازان می‌باشد.

مزایای اسپیسر پلاستیکی

مواد اولیه‌ای که برای ساخت این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از موادی سازگار با بتن می‌باشد. وزن این محصول بسیار سبک است و به راحتی جابجا می‌شود. این محصول با طراحی خاص دارای اشکال متفاوتی می‌باشد. مدل و سایز این محصول بر اساس مکان‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ تولید می‌شوند. این مکان‌ها شامل دیوارها؛ فونداسیون‌ها؛ ستون‌ها؛ سقف‌ها و …. می‌باشد. نصب این محصول در مورد زمان کوتاهی انجام می‌گیرد. این اسپیسر در تمام سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فعالیت گروه صنعتی و بازرگانی مدرن سازان

طراحی و تولید محصولات ساختمانی در مجموعه modernsazan.com روز به روز در حال گسترش می‌باشد. این مجموعه ماهر و کارآمد دارای افراد متخصص می‌باشد. شما می‌توانید برای سفارش محصول به modernsazan.com مراجعه کنید. انواع محصولات این مجموعه بسیار با کیفیت می‌باشد. قیمت؛ مدل؛ نوع؛ سایز؛ طرح و …. این محصولات به طور کامل در این سایت درج شده است.

این مجموعه می‌تواند محصول مورد نظر شما را طراحی کند و در صورت تایید شما؛ آن را تولید کند. این مجموعه از مشاورین کارآمد برخوردار است. در صورت نیاز می‌توانید در مورد مزایا و معایب محصولات سوال کنید. مشاورین برای خرید محصولات شما را راهنمایی می‌کنند تا بتوانید خرید مناسبی داشته باشید. در صورتی که قصد خرید از این مجموعه را دارید؛ می‌توانید به صورت غیر حضوری و آنلاین خرید خود را انجام دهید. مدرن سازان در مدت زمان کوتاهی سفارش شما را ارسال می‌کند

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.