برق اضطراری

مدیر سایت 526 روز پیش
بازدید 33 بدون دیدگاه

یو پی اس یا همان منبع برق بدون وقفه یا منبع برق اضطراری از جمله دستگاه‎‌های ارزشمند در حیطه‎‌ی محافظت از تجهیزات حساس الکتریکی بوده که توانایی کنترل نویز‎‌ها و دیگر اختلالاتی که در شبکه برق شهری ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیاید را دارد. یو پی اس با قرار گرفتن بین برق ورودی از شبکه شهری و دستگاه‎‌های مختلف می‌تواند از آسیب رسیدن به این دستگا‎‌ه‎‌ها جلوگیری به عمل آورد و مانع از ایجاد اتفاقات مختلفی  چون از دست دادن اطلاعات، آسیب دیدن دستگاه‎‌های حیاتی و دیگر اتفاقاتی که ناشی از وجود اختلالات در سیستم برقی است بشود.

تغییر شرایط جوی، بروز خطا در شبکه‎‌ی برق، تعمیراتی که بر روی شبکه در حال انجام است، پارگی سیم‎‌ها و خط‎‌های انتقال دهنده برق، نوسانات بیش از اندازه بار، سوییچینگ در پست شبکه و… از جمله دلایل و عوامل قطع لحظه‌ای و طولانی برق می‎‌باشند. اگر چه قطعی برق بر اثر این عوامل در مراکز مسکونی و منازل ممکن است تأثیرات عمده‎‌ای را به بار نیاورد اما این قطعی در مرکز مختلفی چون سیستم مخابراتی، بیمارستانی و سیستم‎‌های نظارتی و دیگر مراکز حساس می‌تواند عوارض و حوادث جبران‌ناپذیری را برجای بگذارد. به منظور پیشگیری از رخداد حوادث مختلف به چنین مراکزی پیشنهاد می‌شود که با تهیه‎‌ی یو پی اس به عنوان ذخیره‌‎ کننده‌ی انرژی و کنترل نوسانات موجود در برق ورودی دستگاه‎‌های حیاتی، بپردازند.

یو پی اس چیست؟

یو پی اس در واقع خلاصه شده عبارت Uninterruptible power Supply بوده که به معنای یک منبع تغذیه‌ی بدون وقفه می‌باشد. این دستگاه از قسمت‎‌های مختلفی تشکیل شده است که در نهایت همکاری این قسمت‌‎ها و قطعات مختلف منجر به ذخیره و انتقال انرژی به دستگاه‌‎های مخصوصی چون کامپیوتر، دستگاه‎‌های پزشکی در بیمارستان‎‌ها و… می‌شود. به طور کلی این یو پی اس‌‎ها به جهت کنترل برق AC، تولید می‌شوند و علاوه بر توانایی تأمین برق در سیستم‎‌های بزرگ و مراکز صنعتی، در ابعاد کوچک‎‌تر و مناسب رایانه‎‌های شخصی و برای مصارف خانگی نیز تولید می‌شوند و به عموم مردم کمک می‌کنند تا از وسایل گران‌قیمت و حساس خود در برابر عوامل ناخواسته حفاظت به عمل آورند.

اجزای اصلی یک UPS شامل چه چیزهایی می‌باشد؟

همان طور که اشاره نمودیم این دستگاه‎‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده‎‌اند و هر کدام وظیفه‎‌ی خاص خود را بر عهده داشته و در مجموع منجر به ایجاد عملکرد کلی یو پی اس می‌شود. اما اگر بخواهیم اجزای اصلی و در واقع حیاتی دستگاه را نام ببریم می‌توانیم به باتری، مبدل، کلید بای پس اشاره نماییم که در ادامه به توضیحی کوتاهی در خصوص هر یک پرداخته‎‌ایم.

  • کلید بای پس؛ در یو پی اس‌هایی که برای مراکز صنعتی و بزرگ طراحی می‌شود معمولاً کلیدی تحت عنوان بای پس جهت کنترل برق ورودی به دستگاه تعبیه می‌شود. این کلید در مواقعی که دستگاه در خطر ولتاژ بیش از حد، صاعقه و اضافه بار و نیز مشکلاتی نظیر ایجاد اتصال کوتاه و یا افزایش بیش از حد دما است می‌تواند مسیری جدا جهت تأمین انرژی مورد نیاز تجهیزات ایجاد نماید.
  • باتری یو پی اس؛ باتری‌‎های UPS که در واقع مرکز این سیستم و مهم‌ترین جزء آن محسوب می‌شود، در زمان اتصال به برق و زمانی که برق شهری در دسترس است به ذخیره‌‎ی انرژی می‎‌پردازد تا در زمانی که اتصال به برق قطع و یا ضعیف شد بتواند آن را جبران نموده و مانع از خاموشی دستگاه شود. با توجه به نقش بسیار مهمی که این باتری‎‌ها در روند کار UPS اجرا می‌کنند دقت در توان مصرفی مورد نیاز، گارانتی و یا پشتیبانی و نیز دقت به دیگر مشخصات فنی آن در هنگام خرید یو پی اس اهمیت ویژه‎‌ای دارد چرا که نوع باتری و توانی که دارد می‌تواند عملکرد کلی دستگاه را تقویت و یا تضعیف کند. از همین رو حتی در صورت خرید باتری مناسب و با کیفیت در نگهداری آن کوشا باشید و درخصوص دمای محیطی که باتری قرار است در آن حضور داشته باشد دقت فرمایید چرا که دمای بالا بر کوتاه شدن عمر باتری اثر گذار می‎‌باشد. نکته‎‌ی دیگری که در خصوص خرید و نگهداری این باتری‎‌ها مطرح می‌شود این است که بعضی از باتری‎‌ها دوره‎‌ای بوده و نیاز است هر چند وقت یک بار اتصالات باتری، اکسید شدن و یا نشدن و میزان دمای آن مورد بررسی قرار بگیرند.
  • مبدل inverter؛ این مبدل‎‌ها در صورت قطع جریان برق شهری با تبدیل انرژی و برق ذخیره شده در باتری‌‎های یو پی اس به جریان‎‌های متناوب شهری منجر به عدم قطعی برق در تجهیزات خواهد شد. توجه به توان اینورتر علاوه بر توان باتری از عوامل مهم در هنگام خرید یو پی اس‎‌ها بوده که می‌تواند خریدی رضایت بخش را رقم بزند زیرا در صورتی که اینورتر، قوی‎‌تر و با توان بالاتر خریداری شود UPS مورد نظر نیز قدرتمند‎‌تر خواهد بود.

از UPS استفاده کنیم یا استابلایزر

از آنجایی که هر کدام از این دو وسیله وظایف مهم و اساسی را می‌توانند در مراکز مختلف و حتی مصارف خانگی به اجرا بگذارند نمی‌توان از میان آن دو یکی را برگزید و اساساً عملکرد هر کدام با یکدیگر متفاوت می‌باشد به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که در کنار یو پی اس از استابلایزر نیز به جهت تقویت جریان‎‌های ضعیف برق و رگوله کردن و گرفتن نوسانات جریان برق ورودی به دستگاه‎‌ها استفاده نمایید. نکته‎‌ی مهمی که در خصوص تأکید به استفاده از یو پی اس وجود دارد این است که باتری‌‎های یو پی اس معمولاً برای شارژ شدن و ذخیره انرژی به جریانی برابر ۱۷۰ ولت احتیاج پیدا می‌کنند اما گاهی تأمین این میزان ولتاژ به دلیل پایین بودن ولتاژ شهری ممکن نیست. در چنین مواقعی استابلایزر با توانایی تقویت جریان‎‌های ضعیف می‌تواند این میزان ولتاژ را تأمین کرده و مانع از توقف عملکرد دستگاه‎‌ها در هنگام قطعی برق شود.

تعمیر ات UPS

با وجود مراقبت‌‎ها و دقت در تهیه‎‌ی یو پی اس‌‎‌‎، باز هم ممکن است این دستگاه‎‌ها دچاراشکالاتی نظیر ارور دادن، روشن نشدن، ندادن خروجی و… شود. این اشکلات می‌توانند به کابل برق ورودی و برد اصلی، باتری‎‌ها و یا اینورتر، بار اضافی و… مربوط شوند که تشخیص دقیق مشکل و تعمیر درست و اصولی آن نیازمند یک تعمیرکار حرفه‎‌ای و متخصص می‌‎باشد. تعمیرکارانی که در این زمینه دوره دیده‌اند و کارآزموده هستند می‌توانند بعد از عیب‌یابی مشکل به تعمیر یو پی اس و یا انجام سرویس‌‎های دوره‌‎ای این دستگاه‌‎ها بپردازند.

برای استفاده از انواع خدمات تعمیر، سرویس و فروش استابلایزر‎‌ و یو پی اس‎‌ می‌توانید به سایت شرکت رسام  مراجعه نمایید. این شرکت  دارای پیشینه‌‎‌‎ای چندساله در زمینه‌ی مشاوره رایگان، تأمین و فروش بوده و نیز ارائه دهنده‎‌ی انواع یو پی اس‌‎های امریکایی، ایرانی، ترکیه‌‎ای و اروپایی در ظرفیت‎‌های مختلف و نیز انواع باتری‎‌های UPS با بهترین برند‎‌های روز دنیا می‌‎باشد. جهت ارتباط با سایت شرکت رسام می‌توانید به آدرس rasamups.com مراجعه نمایید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.