هشدار، باغداران و کشاورزان در دام نهالستان‌های متقلب نیوفتند

تحریریه تجاری۲ 213 روز پیش
بازدید 58 بدون دیدگاه

حتما شما هم شنیده اید که باغداران اذعان میکنند: ((نهال گردویی که خریدیم کیفیت لازم را ندارد.)) و یا (( نهال گردویی که از نهالستان خریدم 2 سال پس از کاشت کاملا خشک شد.)) و همچنین ((چگونه باید از خرید نهال گردو سالم از نهال فروشی مطمئن شوم؟)) و یا ((از کجا بدانیم یک نهالستان، معتبر است؟)) همه ی اینها دغدغه‌ها و سوالاتی است که حتی باغداران حرفه‌ای را با مشکل مواجه نموده است. هریک از این موارد مطرح شده مستلزم آگاهی‌های خاصی است که یک باغدار حرفه‌ای برای راه اندازی باغ گردوی پرمحصول باید از آنها مطلع باشد. اما چگونه باید به آنها پاسخ داد؟ با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا به پاسخگویی هریک بپردازیم.

راهکار خرید بهترین نهال گردوی برای باغ

به طور کلی قبل از خرید نهال گردو؛ باید اطلاعاتی از وضعیت آب و هوایی و اقلیمی منطقه و همچنین ارتفاع از سطح دریای آن بدست آورید. سپس نهال گردویی که با شرایط باغ تطابق دارد را انتخاب نمایید. اگر نهال گردو به درستی انتخاب نشود ممکن است تحمل سرمای منطقه را نداشته و پس از مدتی در اثر سرما بسوزد. برای انتخاب بهترین نهال گردو باید فاکتورهای متعددی از جمله ارتفاع از سطح دریا؛ محصول دهی، عمر اقتصادی و مقاومت سرمایی و گرمایی و… را در نظر داشته باشید. با توجه به این عوامل به شما توصیه میکنیم نهال گردوی خود را از میان موارد زیر انتخاب نمایید :

  • نهال گردو کانادایی (پالیز کانادایی) با باردهی بسیار عالی و برای کاشت در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا مناسب است.
  • نهال گردو تویسرکان یک رقم با مقاومت بسیار عالی و سازگار با شرایط آب و هوایی در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا است.
  • نهال گردو فرنور با عملکرد بسیار عالی در ارتفاع 0 تا 3000 متر از سطح دریا میباشد.
  • نهال گردو اسرائیلی را برای باردهی بهتر باید در ارتفاع 0 تا 2000 متر از سطح دریا بکارید.
  • نهال گردو چندلر طبق توصیه کارشناسان در حوزه‌ی کشاورزی باید در ارتفاع 0 تا 1200 متر از سطح دریا کاشته شود.

البته ممکن است در هنگام بررسی نهال‌های گردو با اسامی دیگری نیز روبه‌رو شوید. توصیه میشود از ارقام معرفی شده به عنوان رقم اصلی و از ارقام دیگر که با شرایط باغ شما سازگاری دارند؛ به عنوان رقم گرده افشان استفاده نمایید.

راهکار شناخت نهالستان معتبر

نهالستان معتبر باید دارای گواهینامه‌های معتبر از جهاد کشاورزی بوده و به همراه نهال‌ها، ضمانتنامه کتبی ارائه دهد. یک نهالستان معتبر تمامی مراحل رشد نهال را به درستی طی کرده و نهال سالم و باکیفیت را در زمان مقرر با استفاده از وسایل نقلیه مناسب برای باغدار ارسال میکند. باید سابقه‌ی فعالیت روشنی داشته باشد و از به روزترین روش‌های پرورش نهال گردو بهره گیرد. نهالستان‌های معتبر باید قیمت نهال گردو را براساس مصوبه‌های ارسالی تعیین نموده و از گرانفروشی بپرهیزند.

نهالستان پالیزگردو با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی دارای بیش از نیم قرن تجربه در حوزه ی فروش نهال گردو میباشد. این مرکز کلیه مجوزهای لازم و گواهینامه‌های رسمی از جهاد کشاورزی و شناسنامه مخصوص و شماره ثبت اختراع را دریافت نموده و سالیان سال است بدون تخلف به فعالیت خود ادامه میدهد. پالیزگردو به همراه تمامی نهال‌ها گواهی سلامت و ضمانت بازگشت ارائه میدهد تا باغداران را از خریدی مطمئن آسوده خاطر نماید. برای افزایش رفاه حال باغداران عزیز، امکان ثبت سفارش به صورت حضوری و تلفنی و حتی آنلاین در این مرکز فراهم شده و امکان پیش خرید نهال گردو نیز وجود دارد. کارشناسان ما به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته پاسخگوی سوالات شما عزیزان در حوزه ی انتخاب بهترین نهال گردو؛ نحوه ی کاشت؛ پرورش و تشخیص بیماری و… میباشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت پالیزگردو Palizgerdo.com مراجعه نمایید.

شماره تماس : مهندس سعید قاسمی 09141832393

قیمت نهال گردو

راهکار تشخیص نهال گردو سالم

پس از خرید نهال گردو و دریافت آن باید تمامی بخش‌های نهال به درستی بررسی شود. شاخه‌ها و برگ‌ها و ریشه و تنه ی درخت را با دقت بررسی کنید. هرگونه تغییر حالت، بریدگی و تغییر رنگ در آن میتواند نشانه ی یک بیماری و یا آفت باشد.

تنه نهال گردو

هرگونه زخم روی تنه درخت میتواند بستری بسیار مناسب برای حمله آفات تلقی شود. بنابراین باید از وجود هرگونه آفت روی آن اطمینان حاصل نموده، سپس محل زخم را با چسب مخصوص باغبانی بپوشانید.

شاخه نهال گردو

شاخه‌ها نیز همانند تنه درخت نباید دارای شکستگی و یا زخم باشند. وجود برش 10 تا 15 سانتیمتری زیر پوستی روی شاخه‌ها و تنه میتواند علائم بروز بیماری شانکر باشد. برخی به غلط تصور میکنند، نهالی که شاخه و برگ زیادی دارد، دارای قدرت بیشتری است. اما باید گفت زمانیکه نهال پربرگ و شاخه را در خاک میکاریم، تمامی انرژی دریافتی توسط ریشه به رشد شاخه و برگ معطوف شده، بنابراین درخت قادر نیست به خوبی رشد کند. قبل از کاشت این دسته از نهال‌ها باید آن را هرس نمایید.

ریشه نهال گردو

برای بررسی ریشه نهال باید آن را از کیسه خارج نموده و خاک اطراف آن را بتکانید. به این ترتیب ریشه نمایان میشود. ریشه باید سالم و یکدست بوده و دارای بیش از 3 انشعاب قوی باشد. تا بتواند آب و مواد معدنی را از خاک دریافت کند.

برگ نهال گردو

زردی و خشکی برگ‌ها زنگ خطری برای باغدار است. بیشتر بیماری‌ها ابتدا در برگ‌ها ظاهر میشوند. پس باید به دقت بررسی شوند. مثل بیماری باکتریوز، آنتراکتوز (لکهای نامنظم و خاکستری و قهوه ای) و…

نتیجه گیری

همانطور که دانستیم عملکرد درست و سلامتی درخت گردو به عوامل بسیار زیادی وابسته است. که برخی از آنها متوجه نهالستان بوده و برخی دیگر به باغدار مرتبط است. نهالستان معتبر وظیفه دارد نهال با کیفیت و سالم به باغداران ارائه دهد. اما انتخاب درست نهال گردو و پرورش صحیح آن، به باغدار بستگی دارد. باغداران قبل‌از خرید، باید حتما فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب بهترین رقم گردو را بررسی نمایند. و نهال خود را براساس شرایط فعلی باغ خود خریداری کنند. سپس به پرورش صحیح آن بپردازند. یکی از مهم ترین نکات در پرورش درخت گردو آبیاری و کوددهی و سمپاشی درخت است. که اگر به درستی انجام شود درختان قادرند به حداکثر عملکرد خود برسند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.