دسته بندی فیلتر های صنعتی

تحریریه تجاری۲ 195 روز پیش
بازدید 50 بدون دیدگاه

فیلتر بعنوان صافی یا پاک کننده در صنایع برای انواع مدیا ها در فاز گاز و مایع بکار گرفته می شود. فیلتر ها در شکل های مختلف بر حسب نوع سیال به شکل تخت، استوانه ای سطلی و بصورت خطی مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب انواع فیلتر ها دارای کارتریجی از جنس های سلولزی هستند که به جذب آلاینده ها در سیال پرداخته و در خروجی جریانی پاک را ارائه می دهند. فیلتر های صنعتی در کل قطعاتی مصرفی بوده که می بایست بصورت دوره ای تعویض شده تا جریانی از سیال با کیفیت بالا را در خروجی داشته باشیم.

فیلتر های صنعتی دارای مشخصات کیفی و فنی مختلفی هستند و اغلب بر حسب نوع سیال، دمای سیال، نوع آلاینده ها، دبی جریان خروجی از فیلتر و فشار سیال دسته بندی و انتخاب می شوند. در زیر به دسته بندی انواع فیلتر های صنعتی می پردازیم.

  • فیلتر هوا : یکی از مصرفی ترین نوع فیلتر ها می باشد که در دو نوع اصلی فیلتر هوای موتور و فیلتر هوای کابین دسته بندی می شود. در حالی که انواع فیلتر های هوای موتور اغلب استوانه ای شکل هستند فیلتر هوای کابین بصورت تخت مورد استفاده قرار می گیرد و با هدف پاکسازی هوای ورودی به کابین و مصرف اوپراتور دستگاه یا خودرو استفاده می شود.
  • فیلتر هیدرولیک : نوعی از فیلتر های صنعتی است که بعنوان زیر مجموعه فیلتر روغن نیز دسته بندی می شود که بر روی سیستم های جریان روغن هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر هیدرولیک اغلب بصورت پیچی Spin-on مورد استفاده قرار گرفته و دارای یک کارتریج استوانه ای است.
  • فیلتر روغن : یکی از مصرفی ترین نوع فیلتر های صنعتی می باشد که برای پاکسازی روغن در گردش در موتور از انواع دوده، گرد و غبار و پلیسه های ناشی از سایش رینگ پیستون ها مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر روغن Lube oil در سایز های مختلف بر حسب دبی روغن در جریان موتور انتخاب می شود.
  • فیلتر گازوئیل : با توجه به اینکه اغلب ماشین آلات صنعتی از سوخت گازوئیل در موتور های احتراق استفاده می کنند استفاده از فیلتر گازوئیل در شکل های مختلف برای پاکسازی این سوخت آلوده پیش از ورود به محفظه احتراق ضرورت دارد. فیلتر گازوئیل در گذشته تنها قابلیت جذب آلاینده های جامد را داشت. در نسل جدید فیلتر های سپراتور آب از گازوئیل نه تنها به حذف آلاینده های جامد بلکه با جذب قطرات آب معلق در گازوئیل به بهبود فرایند احتراق نیز کمک می کنند.

فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور همانطور که از نام آن مشخص است فیلتر جدا کننده می باشد که بر خلاف فیلتر های ساده که به جذب آلاینده ها در فاز جامد می پردازند به جذب و حذف آلاینده ها در فاز مایع کمک می کند. فیلتر سپراتور دارای تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به فیلتر های قدیمی تر بوده و اغلب در دو نوع اصلی مورد استفاده قرار می گیرد که به شرح زیر هستند.

  • فیلتر سپراتور آب از گازوئیل : این نوع فیلتر های صنعتی که به فیلتر آبگیر گازوئیل نیز شهرت دارند در واقع برای پاکسازی و حذف آب از سوخت مورد استفاده موتور های دیزلی طراحی می شود. این فیلتر ها دارای یک مخزن نگهدارنده قطرات جمع شده آب بود و قابلیت تخلیه آب و کاربری مجدد تا پایان طول عمر کاری فیلتر را دارند.
  • فیلتر سپراتور کمپرسور : مبنای عملکرد این سری از فیلتر های سپراتور کاملا متفاوت می باشد و در واقع جدا کننده قطرات روغن معلق در هوای فشرده خروجی از کمپرسور ها هستند. فیلتر سپراتور کمپرسور دارای تکنولوژی بالایی در تولید بوده و قیمت بسیار بالاتری نسبت به دیگ انواع فیلتر های صنعتی دارد.

برند های تولید کننده فیلتر

فیلتر آلات صنعتی قطعاتی پر مصرف هستند که بر روی انواع ماشین آلات صنعتی اتصال پیدا می کنند. از این رو برند های بسیار گسترده ای نیز در دنیا به تولید این اتصالات مصرفی موتور ها مبادرت دارند. برند تولید کننده فیلتر معرف تکنولوژی تولید و به دنبال آن طول عمر و قابلیت جذب فیلتر در ابعاد میکرونی کوچکتر است. طبیعتا با بهبود کیفیت تولید قیمت فیلتر آلات برند های شناخته شده تر نیز بالاتر می رود.

از معتبر ترین برند های تولید کننده فیلتر آلات صنعتی می توان به برند های MANN آلمان ، DONALDSON آمریکا، FLEETGUARD آمریکا و برند هایی مانند ویکس و بالدوین که برند هایی آمریکایی هستند اشاره نمود. برند های داخلی مانند برند AFD و برند ترکان که از معتبرترین تولید کنندگان فیلتر سپراتور کمپرسور است می توان اشاره نمود.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.