دانستنی‌های سفر جاده‌ای در زمستان

تحریریهٔ آکاس 184 روز پیش
بازدید 60 بدون دیدگاه

سفر یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات در هر زمانی است. کما اینکه چالش‌ها و لذت‌های سفر در فصل‌های رنگارنگ متفاوت بوده و تجربیات جدیدی را به ما منتقل می‌کند. مثلا اینکه «در فصل زمستان چگنه سفر کنیم» از جمله چالش‌برانگیزترین سوال‌های کسانی است که قصد دارند در این فصل عزم سفر کنند. در فصل زمستان در هنگام سفرهای جاده‌ای باید برای امنیت خود و مسافران یک سری نکات و الزامات جاده‌ای را رعایت کنیم تا سفر خوبی داشته باشیم. تصور کنید در فصل تابستان، در روزهایی که خورشید هویداست، سفری را در جاده پیش رو دارید، در این مواقع تنها داشتن چند دست لباس و چادر مسافرتی و خودرویی با باک پر و… کفایت می‌کند اما در فصل زمستان علاوه بر موارد گفته شده، یک سری  تجهیزات و الزامات وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توان از گزند برف و سرما در امان بود. اگر چه به نظر می‌رسد که سفر در فصل زمستان کمی سخت است؛ اما لذت سفر در این فصل نیز به همان اندازه بیشتر می‌شود. لذت دیدن برف و باران جاده‌ای، هم‌نشینی دور آتش و چای ذغالی، تماشای جنگل‌های بی‌برگ و کویر پرستاره هر کدام به نوعی جلوه‌های طبیعت را به رخمان می‌کشند.

زنجیر چرخ

اولین و ضروری‌تررین وسیله هر خودرویی که قصد سفر جاده‌ای در فصل زمستان را دارد، زنجیر چرخ است. اگر تا به حال تجربه مسافرت در فصل زمستان و گیر کردن خودرو در برف و باران را نداشتید، مطمئنا از تاثیر شگفت‌انگیز آهن بر روی تایر خودرویتان بی‌خبرید. زنجیر چرخ با ساختار فلزی که دارد، می‌تواند در بسیاری از مواقع جان مسافران و راننده را نجات بدهد و خودرو را از بحران‌های جاده ای در امان نگه دارد. به طور کلی همواره باید آگاهانه رفتار کنیم و تجهیزاتی مثل زنجیر چرخ و آچارهای داخل صندوق عقب را همراه خود داشته باشیم تا ناگهان با آب و هوای غافلگیرکننده‌ای مواجه نشویم.

 

ضد یخ

اگر می‌خواهید در فصل زمستان موتور خودرویتان همواره با قدرت به حیات خود ادامه بدهد، ضد یخ را فراموش نکنید. تقریبا تمام راننده‌ها باید قبل از شروع فصل سرما مقداری از ماده ضدیخ را در رادیاتور ماشین خود بریزند. خودروهای درون سوز بنزینی، گازوئیلی و گاز سوز حرارت زیادی تولید می‌کنند و این حرارت برای موتور و اجزای درونی خودرو زیان آور است. اما خود این آب نیز هنگامی که یخ بزند به موتور آسیب می‌رساند و آن را از بین می‌برد. حواستان باشد که در حین سفرهای جاده‌ای علاوه بر ضد یخی که در رادیاتور موجود است، در صندوق عقب ماشین هم کمی ضد یخ همراه خود داشته باشید تا در هنگام مواجه با برف و سرما و مواقع اضطراری، خودرو شما بدون ریپ زدن به حرکت ادامه دهد.

لباس‌های کتان و نایلونی

لباس و پوشش در تمامی فصل‌ها باید متناسب با آب و هوا برای مسافرت آماده شود. البته حجم لباس‌ها بستگی به این دارد که سفر شما چند روزه است؟‌!. جنس لباس برای مسافرت بسیار نکته مهمی است به خصوص فصل زمستان که در برخی نقاط سرمای طاقت فرسایی وجود دارد باید لباس‌های کتانی با جنس محکم و تار و پودی فشرده تهیه کنید تا بدنتان گرم بماند. در فصل زمستان علاوه بر همراه داشتن لباس‌های کتانی و بافت باید لباس‌های نایلونی و پلاستیکی نیز برای خود آماده کنید زیرا جنس این قبیل لباس‌ها به گونه‌ای است که در برابر رطوبت و بارش برف و باران مقاوم هستند. بنابراین لباس‌های بارانی بهترین لباس‌ها برای جلوگیری از خیس شدن زیر باران محسوب می‌شوند.

 

آب و خوراکی اضطراری

در فصل سرما سیستم بدنی انسان عملکردی متفاوت نسبت به فصل گرما دارد. در فصل‌های سرد سال مثل پاییز و زمستان به طور کلی بدن انسان کمتر نیاز به آب پیدا می‌کند. اما این موضوع دلیل بر آن نیست که نباید آب کافی بنوشیم. در واقع زمانی که بدن انسان به اندازه کافی آب دریافت کند، بسیار مقاوم می‌شود و می‌تواند در سفر جاده‌ای هوشیاری بیشتری داشته باشد. علاوه بر آن همان طور که می‌دانید در سفرهای زمستان خیلی نمی‌شود به دکه و سوپرمارکت‌های کنار جاده دل خوش کرد زیرا ممکن است به دلیل آب و هوای پیش‌بینی نشده (باد، باران، طوفان و برف و…) بسته باشند. بنابراین اگر در فصل زمستان به دل جاده می‌زنید، آب کافی و مواد خوراکی همراه خود داشته باشید.

نتیجه‌گیری

به طورکلی در سفرهای زمستانی باید آگاهی لازم را کسب کرده و تجهیزاتی را آماده کنید تا از خطرات جاده‌ای در این فصل سرد سال در امان بمانید. اگر قصد دارید سفری را در زمستان تجربه کنید حتما قبل از حرکت شرایط خودرو و تجهیزات لازم را کنترل کرده و سپس به دل جاده بزنید و سفری متفاوت را در این فصل زیبا تجربه کنید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.