جزیره هرمز؛ یاقوتی در دل خلیج فارس

مدیر سایت 511 روز پیش
بازدید 118 بدون دیدگاه

جزیره هرمز همچون یاقوتی درخشان بر سینه خلیج فارس است. جزیره‌ای زیبا که در آن ترکیبی از آبی دریا و سرخی خاک به چشم می‌خورد. همه این جاذبه‌های زمینی شگفت‌انگیز باعث شده جزیره هرمز را به بهشت زمین شناسان لقب بدهند. کوه‌های رنگی و خوراکی، قلعه‌های اسرار آمیز، شب‌های پرستاره، غروب خورشید دره‌ها و…جزیره هرمز را تماشایی کرده است.از نظر زمین‌شناسی عمر جزیره هرمز را حدود ۶۰ میلیون سال محاسبه کرده‌اند. اگر از روی نقشه به جزیره هرمز نگاه کنید، جزیره را به شکل یک صدف می‌بینید. همچنین جزیره هرمز به جزیره خوراکی نیز مشهور است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با جاذبه‌های دیدنی جزیره هرمز آشنا کنیم.

کوه‌های خوراکی هرمز

در جزیره هرمز اغلب تپه‌ها از نمک تشکیل شده‌اند. این کوه ها به کوه‌های خوراکی شهرت دارند. در بین کوه‌های جزیره، کوه سرخی وجود دارد که خاکش خوراکی بوده و به نام «گلک» شناخته می‌شود. همچنین محلی‌های جزیره هرمز از خاک آن به عنوان ادویه در طبخ غذا و تهیه ترشی و مربا استفاده می‌کنند.

جاذبه گردشگری دره سکوت والهه نمک

یکی از نقاط گردشگری جزیره هرمز دره سکوت است. دره سکوت از آرامش و سکوتی بی‌نظیر برخوردار است. همان طور که از نامش پیداست این دره (الهه نمک) به دلیل اینکه مقدار زیادی نمک را در دل خود جای داده، توانایی جذب نیروهای منفی و خنثی کردن بازتاب صدا را دارد. برخی از اهالی جزیره هرمز معتقدند در گذشته این منطقه را «تبر زن» می‌نامیدند زیرا مردم محلی با ضربه‌های تبراز دل تپه‌ها و کوه‌های دره سنگ نمک استخراج می‌کردند. الهه نمک در انتهای دره قرار دارد و جزء جاذبه‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌آید. دره‌ای که مملوء از نمک بوده و بسیاری از بازدیدکنندگان را در همان نگاه اول به خود مجذوب می‌کند. البته باید به این نکته توجه داشت که ساختار الهه نمک بسیار سست و توخالی بوده و در صورت افتادن در دل حفره‌ها ممکن است آسیب ببینید.

قلعه پرتغالی‌ها

جزیره هرمز زیباترین قلعه‌های جهان را دارد. قلعه پرتغالی‌ها قلعه‌ای سرخ رنگ است که در کنار رنگ آبی آسمان و دریا و خانه‌های روستایی اطراف آن، منظره‌ای تماشایی دارد. قدمت قلعه پرتغالی‌ها ۵۰۰ سال است و در دورانی که جزیره تحت سلطه پرتغالی‌ها بود، به دستور دریانورد آلفونسو آلبرکرک احداث شد. البته قسمت زیادی از قلعه در زیر آب دریا مدفون و تخریب شده است. اما همچنان آب انبار، کلیسا و قسمتی از سرباز خانه سالم مانده که می‌توانید از آن بازدید کنید.

کوه برفی

کوه برفی نیز از جمله دیدنی‌های زیبای جزیره هرمز محسوب می‌شود. کمی پس از عبور از کنار دره رنگین کمان به سمت دره مجسمه‌ها با کوه زیبایی به نام کوه برفی رو به رو می‌شوید. دره رنگین کمان و دیگر مناطق جزیره هرمز خاک‌های رنگین دارند و مثل بوم‌های رنگارنگ نقاشی گردشگران را به تماشای خود می‌کشانند. کوه برفی توسط انبوهی از نمک پوشانده شده ظاهری برف مانند دارد و بنا به همین دلیل به نام کوه برفی شناخته می‌شود.

دره مجسمه‌ها

دره مجسمه‌ها نمایشگاهی از آثار هنری طبیعی را در دل خود جای داده است. دره‌ای که دیوارهای بلندی دارد و در گوشه و کنار آن تصاویر حیوانات سنگی به چشم می‌خورند. برای اینکه به دره مجسمه‌ها راه پیدا کنید، باید برای چند دقیقه از جاده اصلی به سمت دره پیاده‌روی داشته باشید. مسیری که شما را به دره مجسمه‌ها می‌رساند، طولانی نیست؛ اما آنقدر دیدنی و شگفت‌انگیز است که می‌تواند ساعت‌ها شما را مشغول عکاسی و طبیعت‌گردی کند. در انتهای دره مجسمه‌ها زیباترین بن‌بست جهان وجود دارد. پرتگاهی ۴۰ متری با منظره چشم‌نواز خط ساحلی زیباترین تصویر را به گردشگران هدیه می‌دهد. همچنین در گوشه‌ای از جزیره زیبای هرمز نباید از تماشای غروب خورشید غافل شوید.

جنگل حرا

جنگل حرا یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی جزیره هرمز به شمار می‌آید. جزیره هرمز چشم‌اندازهای زیبایی دارد. جنگل پرپشت و سرسبز حرا در کنار خلیج فارس منظره زیبا و خیره کننده‌ای را به وجود آورده است. جنگل حرا برخلاف سایر جنگل‌ها درون خاک ریشه نکرده‌اند و ریشه‌های آن در آب است. البته این موضوع مشکلاتی را نیز به وجود آورده؛ به طور مثال زمانی که مد رخ می‌دهد و سطح آب بالا می‌آید، رفتن به جنگل کمی سخت می‌شود و حتما باید با استفاده از قایق از این جنگل باشکوه دیدن کرد. وسعت جنگل حرا تقریبا ۲۲ هزار کیلومتر است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.