یک ماه با یاد استاد، کنسرت همایون شجریان

ریحانه بهروزآذر 37 روز پیش
بازدید 62 بدون دیدگاه

این روزها اجرای کنسرت (به رنگ صدای) همایون شجریان با بلیط‌های VIP رایگان مخصوص دانشجویان حسابی بر سر زبان‌ها افتاده است. کنسرتی که از اوایل تیرماه امسال، در تالار وزارت کشور تهران درحال برگزاری است. این کنسرت نتیجهٔ وعده‌ای است که همایون شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایران، در ۲۲ اردیبهشت در نشست خبری و آیین رونمایی از آلبوم موسیقی گاه فراموشی داده بود. کنسرت به رنگ صدا، نخستین کنسرت همایون شجریان پس از دو سال است که همزمان با پایان دوران کرونا و تعطیلی کنسرت‌ها در تالار وزارت کشور با همکاری ارکستر سیاوش روی صحنه رفته است. جالب است بدانید این کنسرت رکوردشکنی بی‌سابقه‌ای در فروش بلیط داشته که پس از چهار سال در تاریخ موسیقی کشور به ثبت رسیده است.

رکوردشکنی کنسرت به رنگ صدای همایون شجریان

به دلیل استقبال زیاد علاقه‌مندان به کنسرت همایون شجریان، این کنسرت طی سه نوبت تمدید شد و اجراهای آن که در ابتدا قرار بود تنها ۵ اجرا باشد به ۳۰ اجرا افزایش یافت. به طوری که ۸۰ هزار بلیت در سه مرحله و مجموعاً در ۶ ساعت به فروش رسید. از این مقدار بلیت، ۱۲۰۰ بلیت آن در جایگاه VIP به صورت رایگان به دانشجویان اختصاص یافت. دانشجویان متقضی می بایست شماره دانشجویی خود را در تاریخ ۲۲ خرداد تا ۲۵ خرداد به شماره ۲۰۰۰۹۰۹۰ ارسال می‌کردند تا به قید قرعه بلیط کنسرت رایگان به آنها تعلق بگیرد.

از آنجایی که استقبال علاقه‌مندان به کنسرت همایون شجریان یک رکوردشکنی بی‌سابقه محسوب می‌شد، مدیر سایت تیوال که فروشنده بلیت‌های این کنسرت بود، آمارهای جالبی را در سایت خود منتشر کرد. طبق این آمار، در ۱۲ دقیقه اول فروش بلیت، ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار اتصال شبکه به سایت تیوال برقرار شد و رکورد ۲۰ هزار درخواست بلیت در ثانیه به ثبت رسید. به همین دلیل همایون شجریان با استقبال گرم دوست‌دارانش توانست رکورد سریع‌ترین فروش بلیت در تاریخ موسیقی ایران را به ثبت رساند.

حدود قیمت بلیت‌های کنسرت همایون شجریان

در کنسرت به رنگ صدای همایون شجریان، جایگاه VIP که معمولاً بالاترین بهای بلیت را دارد به صورت رایگان به دانشجویان اختصاص دارد. اما بهای بلیت دیگر جایگاه‌های کنسرت به رنگ صدای همایون بین ۱۲۰ تا ۳۹۵ هزار تومان است. این نرخ در مقایسه با نرخ بلیت کنسرت‌ خوانندگان پاپ که معمولاً بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد نرخ مناسبی است و نشان از توجه همایون شجریان به شرایط بد اقتصادی و حضور طرفدارانش در کنسرت به رنگ صدا دارد.

طبق آنچه در سایت تیوال منتشر شده است، قیمت بلیت این کنسرت در جایگاه B حدود ۳۹۵ هزار تومان، در جایگاه Eو F۳۸۵ هزارتومان، جایگاه A و C ۳۶۵ تا ۳۶۷ هزار تومان و جایگاه I و J ۳۳۵ تا ۳۵۵ هزار تومان است. ارزان‌ترین بلیت این سالن نیز مربوط به جایگاه T وe در بالکن تالار وزارت کشور است.

قیمت بلیت کنسرت همایون شجریان در بازار سیاه

قیمت بلیت کنسرت به رنگ صدای همایون شجریان در سایت تیوال بین ۱۲۰ تا ۳۹۵ هزار تومان است اما در بازار سیاه خبری از این قیمت‌ها نیست. هرچند تلاش شده تا تمهیدات لازم برای جلوگیری از فروش بلیت کنسرت همایون شجریان در بازار سیاه صورت بگیرد، اما چند روزی است که بلیت‌های این کنسرت سر از بازار سیاه درآورده است. به طوری که در یک آگهی فروش، بلیت این کنسرت در جایگاه (E)  ۳میلیون تومان به فروش می‌رسد. در صورتی که قیمت اصلی بلیت‌های جایگاه E در حدود ۳۸۵ هزار تومان است. بنابراین قیمت بلیت کنسرت همایون در بازار سیاه چند برابری بیشتر از قیمت اصلی آن به فروش می‌رسد. همچنین در بعضی از آگهی‌های فروش قیمت یک بلیت این کنسرت حدود یک میلیون تومان است و بعضی از آنها با قیمت توافقی به فروش می رسد.

معروف‌ترین تصنیف‌های همایون شجریان

در این کنسرت چند تصنیف معروف همایون شجریان خوانده شد که از جمله آنها آهنگ زلف بر باد مده، آسمان ابری، یک نفس آرزوی تو، آواز دشتی، اشک مهتاب، هوای زمزمه‌هایت، دلستان و سرو چمان بود. همچنین در این کنسرت به یاد زنده یاد استاد محمدرضا شجریان، مرغ سحر، اشک مهتاب، سرو چمان و دود عود اجرا شد. قطعه آخر این کنسرت قطعه به دیار عاشقی‌هایم نام دارد که شعر آن توسط اسحاق انور و بهمن محمدزاده سروده شده و مضمون آن مربوط به ایران است.

واکنش به کنسرت همایون شجریان در اینستاگرام

کافیست تا هشتگ کنسرت همایون شجریان یا هشتگ به رنگ صدا را در بخش جستجوی اینستاگرام وارد کنید تا با تعداد زیادی از پست‌های مربوط به این کنسرت مواجه شوید. بسیاری از کاربران در این پست‌ها گوشه‌ای از اجرای همایون شجریان برای قطعهٔ دیار عاشقی‌هایم و مرغ سحر را به اشتراک گذاشته‌اند. همچنین کاربران زیادی در پست‌هایشان از استاد محمدرضا شجریان یاد کرده‌اند. در این بین بعضی از افراد نیز لحظه‌های تقدیم گل از طرف حضار به همایون شجریان را با دنبال کننده‌های خود به اشتراک گذاشته‌اند.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @music._._.music

 

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.