جاماندگان سهام عدالت چه کنند؟

مدیر سایت 333 روز پیش
بازدید 64 بدون دیدگاه

سهام عدالت، سهامی است که از اردیبهشت ۹۹ و با بهاری شدن اوضاع بورس تهران، بر سر زبان‌ها افتاد. سهامی که بخش زیادی از آن متعلق به قشر کم درآمد جامعه است و با آزادسازی آن به فرمان رهبری، سود قابل توجهی را نصیب دارندگانش کرد. این سهام اکنون نیز قابل ثبت نام برای جاماندگان این طرح است. اما چه کسانی مشمول جاماندگان سهام عدالت هستند و زمان ثبت نام و شرایط ثبت نام آن به چه صورت است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این پرسش پاسخ دهیم.

آشنایی با جزئیات سهام عدالت

سهام عدالت، یکی از طرح‌های دولت هشتم در سال ۱۳۸۴ بود. این طرح در سال ۱۳۸۵ اجرایی شد و پس از گذشت ۱۴ سال آزادسازی آن در اردیبهشت ۱۳۹۹ صورت گرفت. براساس این طرح شرکت‌های دولتی معینی موظف هستند تا بخشی از سهام خود را به قشرهای کم‌درآمدتر جامعه بفروشند. اما افراد حق فروش سهام یا دریافت سود تا ده سال، یعنی تا سال ۱۳۹۵ را نداشتند و مدیریت سهام عدالت در اختیار دولت بود. با ابلاغ حکم رهبری در سال ۱۳۹۹ این سهام آزادسازی شد و مدیریت آن به مردم سپرده شد. در این طرح؛ مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، عشایر و روستاییان، کارگران فصلی ساختمان، زنان سرپرست خانوار، طلاب، کارمندان و بازنشستگان دولتی و لشگری جزو مشمولان سهام عدالت بودند. اما در بین این مشمولان افرادی نیز از این طرح جامانده‌اند و به دلایل مختلف موفق به دریافت سهام عدالت نشد‌ند. به همین دلیل دولت طرحی ارائه داد تا جاماندگان سهام عدالت نیز بتوانند این سهام را خریداری کنند و در نتیجه آن اعلام کرد تا اواخر تیر یا تابستان سال ۱۴۰۱ ثبت نام جاماندگان سهام عدالت آغاز شود.

چه افرادی مشمول جاماندگان سهام عدالت هستند؟

یک تحقیق آماری نشان می‌دهد، حدود ۲۰ میلیون جامانده در پرونده ثبت نام سهام عدالت وجود دارد که در سه گروه تقسیم می‌شوند.

گروه اول افرادی هستند که در دورهٔ اول سهام عدالت ثبت نام کرده‌اند، اما به دلایل مختلف مانند خرابی زیرساخت‌های سیستمی موفق به دریافت سهام عدالت نشده‌اند.

گروه دوم آن دسته از افراد هستند که بعد از اجرایی شدن طرح ثبت نام سهام عدالت عضو سازمان‌های حمایتی مانند کمیته مستضعفان شده‌اند، یا قبل از این دوران عضو خانواده نبوده و بعداً وارد آن شده‌اند.

گروه سوم افرادی هستند که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزو ۶ دهک اول جامعه محسوب می‌شوند و دولت موظف به حمایت از آنها است.

اما دولت در ابتدا قصد دارد تا برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرتفو خرید سهام عدالت را برقرار نماید. به همین دلیل جاماندگان سهام عدالتی که جزو این دسته هستند،‌ احتمالاً تا اواخر تیرماه ۱۴۰۱ مشمول طرح سهام عدالت خواهند شد.

سهام عدالت و پرسش‌هایی که دربارهٔ آن داریم

زمان دقیق ثبت نام جاماندگان سهام عدالت

طبق گفتهٔ رئیس سازمان خصوصی سازی، حدود سه میلیون و ۳۳۷ هزار و ۷۰۰ نفر تعداد افراد جامانده تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد است که حدود دو میلیون و ۲۵ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی و حدود یک میلیون و ۳۰۰ نفر تحت پوشش کمیتهٔ امداد هستند. قرار است پرتفو این افراد تا دو هفته آینده مشخص شود تا میزان سهام هر فرد و روش انتقال آن و همچنین نوع سهام و کیفیت آن معلوم شود و تا اواسط تیرماه اطلاع‌رسانی کامل در این خصوص صورت گیرد.

همچنین رئیس سازمان خصوصی‌سازی تاکید کرد که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی لازم نیست برای ثبت نام به جایی مراجعه کنند. زیرا که برای این افراد ثبت نامی وجود ندارد. دلیل این امر نیز مشخص بودن هویت این افراد و موجود بودن اطلاعات آنها در بانک اطلاعات است. بنابراین این افراد نیازی به ثبت نام ندارند و حتی یک ریال هم نباید برای ثبت نام سهام عدالت پرداخت کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام سهام عدالت جاماندگان

با توجه به گفتهٔ معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور،‌ مشمولان جدی سهام عدالت نیازی نیست تا برای ثبت نام به سایت مشخص یا مراکز خاصی مراجعه نمایند. زیرا نام و مشخصات این افراد در سازمان بهزیستی کشور وجود دارد. سازمان بهزیستی نیز لیست این افراد را در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار می‌دهد تا به محض انجام شدن کارهای اداری و قانونی ثبت نام آنها صورت بگیرد. بنابراین این افراد نیاز به هیچگونه مدارک یا هزینه برای ثبت نام ندارند. این روند علاوه بر افراد تحت پوشش بهزیستی برای افراد تحت پوشش کمیته نیز صورت می‌گیرد. یعنی این افراد هم نیازی نیست تا برای ثبت نام سهام عدالت به جایی مراجعه کنند زیرا روند ثبت نام جاماندگان به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد.

بازماندگان سهام عدالت متوفیان را به ارث خواهند برد؟

با توجه به در حال انجام بودن اصلاح آیین‌نامه آزاد‌سازی سهام عدالت، فعلاً امکان فروش سهام وجود ندارد و بعد از انجام اصلاحات صورت گرفته امکان فروش مجدد آن فراهم می‌شود. همچنین امکان انتقال سهام متوفیان به بازماندگان سهام عدالت وجود دارد اما ممکن است تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ شرایط انتقال آن فراهم نشود.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.