آنچه باید درباره فروش خودرو بدون قرعه‌کشی بدانیم

مدیر سایت 215 روز پیش
بازدید 66 بدون دیدگاه

بدهی انباشته، کیفیت پایین محصولات و ضرر و زیان‌های مالی هیچکدام مانعی بر سر راه پیش فروش خودروسازان ایرانی نشد و پیش فروش محصولات این خودروسازان همچنان ادامه دارد. علاوه بر این قرار بر این شد تا شرکت‌های بزرگ خودروسازی داخلی همچون ایران خودرو، سایپا و دیگر خودروسازان، تعدادی از محصولات خود را در طرح (فروش بدون قرعه‌کشی خودرو) عرضه کنند. اما جزئیات فروش خودرو بدون قرعه کشی از چه قرار است؟

تصمیم وزارت صمت برای فروش بدون قرعه کشی خودرو

چندی پیش سخنگوی وزارت صمت، خبر از برگزاری ۱۵ طرح فروش بدون قرعه‌کشی داد. امید قالیباف چنین اظهار کرد که این ۱۵ طرح فروش در نخستین دورهٔ عرضه سامانه یکپارچه، دارای متقاضیانی کمتر از ظرفیت اعلام شده بودند. به همین دلیل برای فروش آنها قرعه‌کشی صورت نمی‌گیرد. به گفته امید قالیباف؛ شرکت‌هایی همچون؛ ایران خودرو، سایپا و دیگر خودروسازان در این طرح حضور خواهند داشت.

آغاز فروش خودرو بدون قرعه کشی در بین خودروسازان

پس از پیشنهاد وزارت صمت مبنی بر پیش فروش تعدادی از خودروها بدون قرعه‌کشی، شرکت سایپا در روز پنجشنبه دوم خرداد ۱۴۰۱ این طرح را شروع کرد. ثبت نام در این طرح تا زمان تکمیل ظرفیت در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ادامه دارد.

شرکت ایران خودرو نیز، پس از سایپا، بخشنامه ثبت نام در طرح فروش بدون قرعه‌کشی خودرو را در سایت خود قرار داد. برنامه فروش ایران خودرو از ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه، ۶ تیر، در سامانه یکپارچه آغاز شده است و تا تکمیل ظرفیت ادامه دارد.

شرکت مدیران خودرو نیز،‌ دیگر برند شرکت کننده در این طرح است که محصولات ام‌وی‌ام را بدون قرعه‌کشی در این سامانه عرضه می‌کند.

لازم به ذکر است، ثبت نام در هر سه طرح مطرح شده از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو که تحت نظارت سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولید کننده است، صورت می‌گیرد.

به تازگی نیز کرمان خودرو طرح پیش فروش خودروهای خود را شروع کرده است که ارتباطی به سه طرح مطرح شده ندارد. همچنین شرکت آرین پارس موتور و بهمن موتور نیز هنوز در این زمینه اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

محصولات ایران خودرو در طرح فروش بدون قرعه‌کشی خودرو

ایران خودرو چهار محصول خود را در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه کرده است. این محصولات شامل تارا دستی، تارا اتوماتیک،‌ دنا پلاس توروبو شارژ اتوماتیک و دناپلاس توربو شارژ دستی است، که جزئیات آن به شرح زیر است.

تارا دستی

مبلغ پیش پرداخت؛ ۱۱۸ میلیون تومان، عرضه شده در رنگ‌های آبی رویال، ‌آبی کبود، خاکستری، مشکی آبنوس و نقره‌ای، موعد تحویل؛ شهریور الی اسفند ۱۴۰۲

تارا اتوماتیک

مبلغ پیش پرداخت؛ ۱۶۶ میلیون تومان، عرضه شده در رنگ‌های آبی رویال، ‌آبی کبود، خاکستری، مشکی آبنوس و نقره‌ای، موعد تحویل؛ مرداد الی اسفند ۱۴۰۲

دنا پلاس توربو شارژ دستی با گیربکس شش سرعته و فرمان برقی

مبلغ پیش پرداخت؛ ۱۴۴ میلیون و پانصد هزار تومان، عرضه شده در رنگ‌های خاکستری، سفید و مشکی، موعد تحویل؛ مهر الی اسفند ۱۴۰۲

دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک

مبلغ پیش فروش؛ ۱۵۹ میلیون پانصد هزار تومان، عرضه شده در رنگ‌های خاکستری، سفید، مشکی و نقره‌ای، موعد تحویل؛ مرداد الی اسفند ۱۴۰۲

محصولات سایپا در طرح فروش بدون قرعه‌کشی خودرو

سایپا نیز ۵ محصول را در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ارائه داده است. این محصولات شامل؛ کوئیک اس، کوئیک آر با گیربکس معمولی، کوئیک باگیربکس معمولی، ساینا اس و شاهین جی است.

خریداران کوئیک اس برای این خودرو باید مبلغ؛ ۹۲ میلیون و ۳۳۱ هزار تومان را پرداخت کنند.

خریداران کوئیک آر با گیربکس معمولی باید به صورت علی الحساب مبلغ ۸۹ میلیون و ۱۰ هزار تومان را پرداخت کنند.

خریدارن کوئیک با گیربکس معمولی نیز باید مبلغ ۸۴ میلیون و ۳۷ هزار تومان را پرداخت نمایند.

مبلغ پرداختی برای خریدران ساینا اس نیز ۸۴ میلیون و ۹۱۵ هزار تومان است و خریداران شاهین جی نیز باید ۱۷۲ میلیون ۲۹۰ هزار تومان را پرداخت نمایند.

محصولات مدیران خودرو در طرح فروش بدون قرعه‌کشی خودرو

مدیران خودرو دو محصول را در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه کرده است. یکی از این خودرو‌ها ام وی ام X55 اکسلنت است که به قیمت ۹۳۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان عرضه شده است. دیگری نیز خودرو ام وی ام X55 پرو اکسلنت اسپرت است که قیمت آن برای عرضه ۹۵۳ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان است.

استقبال از طرح فروش خودرو بدون قرعه‌کشی

چنین به نظر می‌رسد که در این طرح، حداقل برای شرکت خودروسازی سایپا استقبال خوبی صورت نگرفته است. چرا که با گذشت چند روز از آغاز ثبت نام این طرح، استقبال خریداران کم بوده و همچنان طرح پیش فروش خودروهای این کارخانه ادامه دارد.

مرحله دوم قرعه‌کشی خودرو

قالیباف، سخنگوی وزارت صمت خبرداد که احتمال برگزاری مرحلهٔ دوم قرعه‌کشی خودرو در سامانه یکپارچه در پایان تیر ماه وجود دارد. اما تاریخ دقیقی براساس عرضه محصول هنوز اعلام نشده است. او همچنین اشاره کرد ممکن است در آینده طرح قرعه کشی خودرو حذف شود. اما همچنان این روند برای خودروهای پرتقاضا ادامه دارد.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.