لوسی (لوک بسون، ۲۰۱۴) | انسان تا کجا پیش می‌رود؟

مدیر سایت 321 روز پیش
بازدید 81 بدون دیدگاه
نویسنده و کارگردان لوسی لوک بسون
بودجه ۴۰ میلیون دلار
فروش ۴۶۳ میلیون دلار
IMDB ۶.۴
Rotten Tomatoes %۶۷
Metacritic %۶۱
ژانر اکشن، علمی تخیلی، مهیج
زمان نسخۀ جهانی فیلم ۱ ساعت و ۲۹ دقیقه
زمان نسخۀ فیلم‌نت ۱ ساعت و ۸ دقیقه

ابتدا کار سختی نبود، فقط لوسی باید یک کیف را تحویل می‌داد. اما توسط قاچاقچیان مواد مخدر ربوده شده و حامل مواد شیمیایی قویی می‌شود که نشت این مواد، توانایی‌های مافوق بشری در لوسی به‌وجود می آورد. در ادامه، لوسی به‌دنبال متخصص مغز و اعصاب؛ پروفسور ساموئل نورمن (Morgan Freeman) می‌گردد که امیدوار است به او کمک کند. تصور کنید می‌توانستید از تمام نیروهای محالی که شنیده‌اید، یا فکر کرده‌اید استفاده کنید. آن‌وقت چه می‌شد؟

ده‌درصد ظرفیت طبیعی مغز

مادۀ شیمیایی که در بدن لوسی نشت می‌کند، باعث تبدیل شدن او به یک اَبَر انسان می‌شود. حالا او می‌تواند بیش‌تر از ده‌درصد از ظرفیت طبیعی مغزش را استفاده کند. لوسی دانش را خیلی زود جذب می‌کند، اشیاء را با ذهن خود حرکت می‌دهد و دیگر درد و ناراحتی را نمی‌فهمد. حتی تماشای این نیروها برای هر انسانی، بسیار لذت‌بخش است. لوسی با نماهایی از میمون ماقبل تاریخ شروع می‌شود و به‌طور دوره‌ایی در طول داستان، به قهرمان فیلم بازمی‌گردد. در ابتدا، فیلم به‌شدت هیجان‌انگیز است اما رفته ‌رفته علمی-تخیلی بودن فیلم بیش‌تر مشخص می‌شود. تا جایی که بیش‌تر از یک فیلم در ژانر خود است و تبدیل به نمایندۀ بشریت در حالت جهش‌یافته و غیرطبیعی می‌شود.

جذاب‌ترین قوس سینمای آمریکا

امکان داشت لوسی خسته کننده باشد اگر اسکارلت جوهانسون (Scarlett Johansson) کنترل بر بدن، صدا و چشم‌هایش را نداشت و ما متوجه می‌شدیم که فیلمنامۀ بسون، فرصت روایت داستانی عمیق‌تر را از دست داده بود اما بازی اسکارلت جوهانسون است که داستان هیجان‌انگیز و در عین‌حال سطحی بسون را بی‌سر و صدا تراژیک کرده است. پس حضور نهمین ستاره پرفروش تمام دوران، اجازۀ شکست فیلم را نمی‌دهد.

لوک بسون(Luc Besson) در مورد نقش لوسی با چندین بازیگر زن صحبت کرده بود و جوهانسون را بخاطر واکنش شدید او به فیلم‌نامه و نظم و انضباطش انتخاب کرد. به‌طور گسترده گزارش شده که آنجلینا جولی (Angelina Jolie) در ابتدا به عنوان لوسی انتخاب شده بود و به دلایلی، قبل از فیلمبرداری از نقش انصراف داده و در آخر اسکارلت جوهانسون انتخاب می‌شود. منتقدان فیلم هم عموما مضامین، تصاویر و عملکرد جوهانسون را ستودند. تا جایی که برخی، طرح فیلم را مزخرف خواندند و موفقیت فیلم را به بازیگری دانستند.

تا الان نظرات متفاوتی راجع به فیلم لوسی گفته شده‌است. خیلی‌ها فیلم را احمقانه و غیرقابل درک دانسته‌اند و برخی به‌شدت سرگرم کننده و رضایت‌بخش بر اساس قدرت سبک بصری بسون و اجرای هوشمندانه جوهانسون و در نهایت برداشت شده که لوسی، مشتاق و احمقانه از شکاف‌های منطقی فیلم با هیجانات جذاب و جذابیت اسکارلت جوهانسون عبور می‌کند.

در آخر می‌توان گفت که شاید فیلم‌نامۀ لوسی با ضعف‌هایی رو به رو باشد و نیمه‌کاره به‌نظر برسد اما بسون با صحنه‌های مهیج، مونولوگ‌های طولانی علمی در مورد مغز و زمان و آتش بازی‌های بصری، توانسته است فیلمی به‌شدت سرگرم کننده تولید کند.

من همه‌جا هستم

حالا اگر می‌خواهید حدود نود‌ دقیقه قدرت‌های مافوق بشری لوسی را با بازی کاریزماتیک اسکارلت جوهانسون تماشا کنید و غرق در تخیل و لذت ابر انسان بودن بشوید، همین الان این فیلم را در فیلم‌نت و از طریق این لینک تماشا کنید و به استفاده صد‌ در صد از مغزتان فکر کنید و حس کنید که همه‌جا هستید. زندگی، یک میلیارد سال پیش به ما داده شده است. اکنون می‌دانید با آن چه‌کار کنید.

 

نویسنده: الهه بیگی

منتشر شده در بلاگ فیلم‌نت در تاریخ ۲ آذر ۱۴۰۰

انسان تا کجا پیش می‌رود؟ – پیرنگ‌مدیا (peyrangmedia.com)

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.