تا زمان مرگ (اسکات دیل، ۲۰۲۱) | بازی استادانه‌ٔ مرگ و زندگی

تحریریه فرهنگی 22 روز پیش
بازدید 19 بدون دیدگاه
کارگردان تا زمان مرگ اسکات دیل
نویسنده جیسون کاروی
فروش ۴۹۵ میلیون دلار
IMDB  ۵.۸
Rotten Tomatoes  %۸۹
Metacritic  %۶۶
ژانر مهیج، ترسناک
زمان نسخه جهانی فیلم ۱ ساعت و ۲۸ دقیقه
زمان نسخه فیلم‌نت ۱ ساعت و ۲۳ دقیقه

تا زمان مرگ (Till Death) یک فیلم عاشقانه، ترسناک و هیجان‌انگیز آمریکایی با تم خیانت و محصول سال ۲۰۲۱ با نویسندگی جیسون کاروی (Jason Carvey) و کارگردانی اسکات دیل (s.k. dale) است. در زمانه‌ای که سینمای قالب به سمت فیلم‌های پر زرق و برق و استفاده از لوکیشن‌های متعدد و امکانات فنی پیچیده حرکت می‌کند، اسکات دیل  و جیسون کاروی با همکاری هم، فیلم تا زمان مرگ را در لوکوشین‌های محدود و حرکت‌های محیطی ساده تولید کرده‌اند. آن‌ها تلاش کرده‌اند با طرحی کلاسیک، جذابیت فیلم را در محتوا و روند پیش‌روی داستان حفظ کنند. منتقدان، این فیلم را به عنوان داستان عاشقانه‌ای توصیف کرده‌اند که در قالب یک اکشن تریلر به سبک سم پکینپان (Sam Peckinpan) درآمده است.

خلاصۀ داستان

تا زمان مرگ داستان زنی به نام اِما با بازی مگان فاکس ‌(Megan Fox) است که با یک قاضی ازدواج کرده و به همسر خود خیانت می‌کند. در گذشته، دزدی قصد تجاوز به اما را داشته است اما او چشم یک دزد را کور کرده و دزد ده‌سال زندانی شده است و از اما کینه دارد. شوهر او که ماجرای خیانت را می‌ٰفهمد برای دهمین سالگرد ازدواج‌شان، اما را به کلبهٔ برفی دور از شهر می‌برد و پس از گذراند یک شب رمانتیک در کنار هم، هنگامی که بیدار می‌شود دستش به دست شوهرش دستبند شده و همسر او با شلیک گلوله خودش را می‌کشد. از طرفی، دزد برای انتقام وارد خانه می‌شود. حالا اما در حالی که دستش به جنازهٔ شوهرش دست‌بند شده، باید جان خودش را نجات دهد.

جذابیت‌های تا زمان مرگ

از دلایل موفقیت و جذابیت فیلم تا زمان مرگ روند درونی و آهستهٔ گسترش خشونت در طول فیلم است. خشونت، رفته رفته  وارد فضای فیلم می‌شود و در نهایت، کل فضای داستان را در بر می‌گیرد. در ابتدای فیلم با صحنه‌های رمانتیک مواجه می‌شویم. زنی خیانت‌کار را می‌بینیم که از خیانت خود پشیمان است و مردی عاشق‌پیشه که برای سالگرد ازدواجش ذوق زده است و اتمسفری رمانتیک در فیلم خلق می‌کند، اما داستان که جلوتر می‌رود از دل همین عشق، خشم، زاده می‌شود و با سرعت زیادی سراسر عناصر فیلم را درگیر می‌کند و از دل عشق و خشم، فضایی ترسناک زاده می‌شود که قلب مخاطب را به تپش وا می‌دارد. اِما مجبور است بدون هیچ ابزاری و تنها با استفاده از فکرش، از دست دو قاتل که برای انتقام آمده‌اند بگریزد، آن هم در حالی که جنازهٔ سنگین شوهرش را بر دوش می‌کشد.

از صحنه‌های جذاب فیلم هنگامی است که معشوقهٔ اما وارد کلبهٔ برفی می‌شود و می‌گوید پیام کمک دریافت کرده است و اما روحش از ماجرا خبر ندارد. معشوقهٔ او ناگهان جنازهٔ شوهر اِما را می‌بیند و متوجه می‌شوند که شوهر اما او را به اینجا کشانده است تا او نیز درگیر ماجرا شود. آن‌ها حالا باید راهی برای فرار از موقعیت پیدا کنند که آیا به پلیس زنگ بزنند یا نه؟! و پس از آنکه به نتیجه می‌رسند، ناگهان جریان فیلم عوض می‌شود و معشوق اِما نیز کشته می‌شود.

سادگی داستانی

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که دوست دارید فیلم را با همهٔ پنج‌حواس خود دریافت کنید و بدون آنکه احساس مصنوعی بودن کنید در سراسر فیلم ضربان قلبتان بالا باشد، فیلم تا زمان مرگ دارای این ویژگی‌ها است و لحظه‌های نبرد بین مرگ و زندگی اِما تا آخر فیلم، جذابیت خود را از دست نمی‌دهد؛ به‌واقع فیلم تا زمان مرگ، به دلیل سادگی داستانی‌ا‌ی که دارد بسیار باور پذیرتر و هیجان‌انگیزتر از فیلم‌های مشابه خود است که علاقه‌مندان به این نوع فیلم‌ها باید حداقل یک‌بار این داستانِ هیجان‌انگیز، ترسناک و عاشقانه را تماشا کنند.

 

نویسنده: محمد للـه‌گانی

منتشر شده در بلاگ فیلم‌نت در تاریخ ۷ آذر ۱۴۰۰

بازی استادانه‌ٔ مرگ و زندگی – پیرنگ‌مدیا (peyrangmedia.com)

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.