به یاد احمد مهدوی دامغانی

مدیر سایت 336 روز پیش
بازدید 57 بدون دیدگاه

احمد مهدوی دامغانی (زادهٔ ۱۳ شهریور ۱۳۰۵در مشهد، نویسنده و پژوهشگر ایرانی، متخصص در ادبیات عرب، استاد پیشین دانشگاه تهران و دانشگاه هاروارد بود که در ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ در فیلادلفیا، آمریکا در سن ۹۵ سالگی درگذشت. وی فرزند آیت الله شیخ محمدکاظم مهدوی دامغانی ست.

مهدوی دامغانی چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال ۱۳۵۴ رئیس کانون سردفتران اسناد رسمی بود

خانواده

استاد دامغانی در خانواده ای متدین و مذهبی در سال ۱۳۰۵ در مشهد پای به عرصه وجود گذاشت. پدرش علامه محمد کاظم مهدوی دامغانی از چهره های معروف در مشهد بود و نسیت فامیلی و خویشاوندی نیز با محمود مهدوی دامغانی درد.

علوم متداول قدیم و جدید را در آن شهر فراگرفت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال ۱۳۲۷ از دانشکدهٔ معقول و منقول دانشگاه تهران و در سال ۱۳۳۳ در رشتهٔ ادبیات فارسی از دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران لیسانس گرفت. در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران درجهٔ دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت.

استاد دامغانی پس از گذراندن دورهٔ دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت. مهدوی دامغانی چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال ۱۳۵۴ رئیس کانون سردفتران اسناد رسم

از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ در دانشگاه مادرید به تدریس ادبیات عرب و فارسی و فقه اسلامی اشتغال داشت. احمد مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس در مقطع دکترا و پست دکترا بوده‌است.

احمد مهدوی دامغانی مقاله‌های متعددی در مجله‌های یغما، کلک، گلچرخ، ایران‌نامه، ایران‌شناسی، ره‌آورد و گلستان به چاپ رسانده‌است. از مشهورترین مقاله‌های او مآخذ ابیات عربی کلیله و دمنه و مآخذ ابیات عربی مرزبان‌نامه است.

آثار و تالیفات:

۱. از علی آموز اخلاص عمل

۲. رساله دربارهٔ خضر

۳. شاهدخت والاتبار شهربانو

۴. در باغ روشنایی (تهران، سخن، ۱۳۸۲) گزیدهٔ حدیقه الحقیقه

۵. گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی )

کتب تحقیقی:

۱. کشف الحقائق نَسَفی _ تحقیق و تحشیه

۲. المَجدی فی أنساب الطّالبیّین _ تحقیق

۳. نَسمهالسَّحر بذکر من تشیَّع و شعر _ تصحیح،تحقیق

۴. دیوان خازن (عبداللّٰه بن احمد خازن) تصحیح و تحقیق

۵.الوحشیات

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.