رفتار مارک زاکربرگ برد در قمار چند میلیارد دلاری او بر سر متاورس را دشوار می‌کند

مدیر سایت 280 روز پیش
بازدید 86 بدون دیدگاه

پیوست: از نگاه مارک زاکربرگ، متاورس انفجار بزرگ بعدی است و او برای نشان دادن جدیتش، نام امپراتوری شبکه اجتماعی خود را از فیس‌بوک به پلتفرم متا تغییر داده است. میلیون‌ها نفر خواهان باور به متاورس و زاکربرگ هستند. اما از رفتار زاکربرگ چنین برمی‌آید که انگار او هم باوری به این موضوع ندارد. این چهره زاکربرگ را در یکی از بزرگ‌ترین بیانیه‌های فیس‌بوک شاهد بودیم.
مدیرعامل متا، روز ۱۶ آگوست هرایزن وردز را در فرانسه و اسپانیا راه‌اندازی کرد. هرایزن وردز (Horizon Worlds) اسلحه متاورسی شرکت متا محسوب می‌شود.
این غول شبکه اجتماعی در یک پست وبلاگی گفت: «هرایزن وردز امروز یک تجربه همه‌جانبه اجتماعی است که می‌توانید در آن اکتشاف کنید، بازی کنید و در کنار هم به ساخت بپردازید. از بازی‌های تخیلی تا مکان‌های آرام برای مدیتیشن، هرایزن وردز پیشنهادی برای همه علایق و حالت‌ها دارد.»
متا افزود: «با هرایزن وردز می‌توانید با هم به ساخت و اکتشاف بپردازید. یک کلوپ کمدی که روی صحنه بروید و جوک‌هایتان را در مقابل حضار تعریف کنید، زمین بولینگی برای بازی با دوستان یا حتی یادگیری در مورد مردم و نحوه زندگی آنها.»
یک سلفی احمقانهتا اینجا مشکلی نبود. تنها یک جنجال خبری تازه در مورد مزایای طرح را شاهد بودیم.
اما این بیانیه تصویر جالبی را همراه خود داشت. این تصویر آواتاری از زاکربرگ را نشان می‌دهد که در یک محیط سبز سلفی می‌گیرد. پشت سر او، ما یک برج ایفل مجازی را می‌بینیم که در پشت سرش هم کلیسای اسپانیایی ساگرادا فامیلیا دیده می‌شود.
زاکربرگ با پرچم فرانسه و اسپانیا نوشت: «ما امروز هرایزن وردز را در فرانسه و اسپانیا راه‌اندازی می‌کنیم! در انتظار اکتشاف و ساخت‌وساز مردم در این جهان‌های همه‌جانبه هستیم و امیدواریم خیلی زود به دیگر کشور‌ها وارد شویم.»
تصویر سلفی زاکربرگ در متاورسبرای زاکربرگ منطقی بود که بگوید کیفیت گرافیک جهان مجازی از کامپیوترهای شخصی و کنسول‌های بازی عقب‌تر است. اما این تصویر حتی از کیفیت پنج سال پیش کنسول‌ها هم ضعیف‌تر بود.
تصویری که زاکربرگ منتشر کرد به گونه‌ای است که انگار متاورس یک تکنولوژی قدیمی است. تازه این را هم در نظر بگیرید که حدود ۱۶ میلیارد دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. آیا واقعا ارزش ۱۶ میلیارد دلار را داشت؟
فکرش را بکنید سرمایه‌گذارانی که مدت‌ها در برابر این میلیارد‌ها صبوری کردند با دیدن این پست چه فکری کردند.
ریلیتی لبز(Reality Labs)، بخشی که برنامه‌های متاورسی متا را شامل می‌شود، زیانی ۲.۸۱ میلیارد دلاری را برای سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ به ثبت رساند. در نیمه اول، زیان این بخش حتی به ۵.۸ میلیارد دلار هم رسید. ریلیتی لبز در سال ۲۰۲۱ هم مجموعا ۱۰.۲ میلیارد دلار زیان را به ثبت رساند.
تمسخر زاکربرگ در شبکه اجتماعیشبکه اجتماعی به بلند‌پروازی‌های متاورسی زاکربرگ نمره داد و از نگاه آنها اگر ملاک این نمره سلفی اخیر باشد، زاکربرگ صفر می‌گیرد.
کاربری در توییتر گفت: «به نظرم تا به اینجای کار، متاورس در واقع بازی Animal Crossing [یک بازی شبیه‌سازی دنیا از شرکت نینتندو] است، با این تفاوت که در اینجا مارک زاکربرگ هم دنبال‌تان می‌کند.»
کاربری دیگری به تمسخر گفت: «ماکر زاکربرگ هرایزن وردز را در فرانسه و اسپانیا با یک سلفی VR فوق‌العاده زشت راه‌اندازی کرد. تلاش متا برای متاورس مطمئنا در خفا در حال مرگ است.»
کاربر دیگری افزود: «نمی‌دانم چرا مارک زاکربرگ به جای اینکه متاورس را به ما نشان دهد این سلفی را پست کرد.»
زاکربرگ خواستار صبر است اما در حال حاضر، آواتار او به بهانه‌ خنده تبدیل شده است. اگر چنین سلفی‌هایی تکرار شود، شک ابتدایی به بحران اعتماد به مدیرعامل تبدیل می‌شود.

print

برچسب ها :

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.