آیا سفرکردن در روزگار کرونا می‌تواند امن باشد؟

مدیر سایت 1049 روز پیش
بازدید 76 بدون دیدگاه

هنوز سایه کرونا روی سر کشورها سنگینی می‌کند و بویی از درمان آن شنیده نمی‌شود. بسیاری از مردم پس از ماه‌ها مجبور هستند به سفرهایی بروند که از الزامات شغلی آن‌هاست، یا خیلی‌ها قبل از شروع کرونا برای دیدار خانواده به کشوری دیگر رفته بودند و مجبورند به خانه خود بازگردند. در این شرایط ترس و واهمه از گرفتار شدن به کرونا و سفر رفتن کنار هم قرار گرفته‌اند و لازم است در موردش دقیق‌تر صحبت کنیم.

سفرها بسته به وسیله‌ای که برای حمل و نقل بین مبدا و مقصد انتخاب می‌کنیم، ریسک‌های متفاوتی دارند اما به طور کلی در شرایط شیوع کرونا به طور جدی باید از هرگونه سفری دوری کنیم، مگر به ضرورت و با شرایطی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آیا سفرهای هوایی امن هستند؟

مسافرت هوایی نیاز به گذراندن وقت در خطوط و پایانه‌های فرودگاهی دارد که شما را با افراد دیگر و سطوح لمس‌شده در تماس نزدیک قرار می‌دهد. بیشتر ویروس‌ها و میکروب‌ها به علت نحوه گردش هوا در پروازها به راحتی پخش نمی‌شوند و در هواپیما فیلتر می‌شوند. با وجود این مسافت‌های طولانی و پروازهای شلوغ، باعث می‌شود شما مجبور شوید گاهی اوقات ساعت‌ها در نزدیکی دیگران بنشینید. در این حالت ممکن است خطر قرار گرفتن در معرض ویروس کووید ۱۹ افزایش پیدا کند.

فردوگاه‌ها و خطوط هوایی هم در تلاش هستند تا خطرات ناشی از بیماری‌ کرونا را در محیط‌های شلوغ به حداقل برسانند. تب افراد سنجیده می‌شود و هواپیماها با مواد ضدعفونی کننده الکترواستاتیک تمیز می‌شوند و به شما دستمال‌های مرطوبی داده میشود که می‌توانید سطوح را مجدداً ضدعفونی کنید. با این وجود با کاهش تعداد پروازها از یک سو و افزایش مسافران از سوی دیگر نمی‌توان مطمئن بود که حتما بین مسافران صندلی خالی وجود داشته باشد!‌ پس با وجود استفاده از ماسک و تهویه قوی، هنوز احتمال ابتلا به کرونا جدی است.

سفر با اتوبوس و قطار چطور؟

فاصله نشستن از دیگران مهم‌ترین بحث در سفر با قطار و اتوبوس است. در این نوع سفرها، تهویه قوی وجود ندارد و تنها عامل بازدارنده، فاصله و رعایت بهداشت و زدن ماسک است. ایستادن اتوبوس در بین راه می‌تواند شما و همراهان سفرتان را در معرض تماس نزدیک با افراد دیگر و سطوح آلوده قرار دهد.

سفر برای دیدار خانواده

به خاطر داشته باشید که مسافرت شانس شما در ابتلا و گسترش کرونا افزایش می‌دهد. سفر برای ملاقات خانواده به ویژه در زمانی که هر یک از شما در محلی که کرونا شایع شده است زندگی می‌کنید، خطرناک است. افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، بیش از سایر افراد اقدامات احتیاطی را رعایت کنند.

محافظت از خود و دیگران در سفر

  • دستان خود را به طور مرتب ضدعفونی کنید و بشویید. دستان خود را ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید. از ضدعفونی کننده‌های دست با ۷۰ درصد الکل استفاده کنید.
  • از تماس با چشم‌ها، دماغ و دهان خویش خودداری کنید.
  • از تماس نزدیک با دیگران خودداری نمائید.
  • حتما از ماسک‌های N95 و ماسک‌های مناسب برای کووید ۱۹‌ استفاده کنید.
  • هنگام سرفه یا عطسه، آرنج خود را روی دهان و بینی خود قرار دهید.
  • مواد غذایی لازم و آب به همراه داشته باشید تا در حین راه مجبور به خرید کردن نباشید. توجه داشته باشید که نیازهای سفر را پیش‌بینی کنید و بدون آن‌ها سفر را آغاز نکنید.

منابع: cdc، nationalgeographic

print

برچسب ها :

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.