آسیب‌هایی که نوشیدن آب یخ به بدن می‌زند

مدیر سایت 913 روز پیش
بازدید 87 بدون دیدگاه

هیچ چیز مانند خوردن یک آب یخ در دل تابستان نیست. زمانی که ساعت‌های زیادی را در گرما سپری کرده باشیم و آب بدنمان کم شده باشد، بیشتر هوس آب یخ می‌کنیم و برای ما انگار نوشیدنش، آب روی آتش گرما و خستگی‌‌مان باشد. اما آیا خوردن آب یخ چنان که برخی می‌گویند به بدن ما آسیب می‌رساند و یا این حرف هم مثل خیلی از شنیده‌های عمومی اعتباری ندارد؟

طبیعت دمای بدن ما ۳۷ درجه است و اگر آن دما را چند درجه افزایش دهیم، بدن ما علائم پریشانی که به آن تب می‌گوییم را بروز می‌دهد و ما تلاش زیادی می‌کنیم تا دمای بدن را به حالت عادی خودش بازگردانیم. محققان می‌گویند وقتی ما آب یخ و هرگونه مایع بسیار خنکی را می‌نوشیم، زمینه‌ای برای بیماری‌های مزمن ایجاد می‌کنیم. اگر یک مکعب یخ را در کاسه خونی بریزید، خون شروع به سرد و لخته شدن می‌کند که شبیه به چیزی است که هنگام نوشیدن آب یخ در بدنمان اتفاق می‌افتد!

خوردن آب یخ؛ آسیب یا شایعه؟!

هفتاد درصد بدن ما را مایعات تشکیل می‌دهند و هر مایعی که به بدن برسد، بخشی از آن ۷۰ درصد است. بنابراین شاید حالا دقیق‌تر نگاهی به نوشیدنی‌ها بیندازیم و فقط نوشیدنی‌هایی را انتخاب کنیم که باعث بهبود عملکرد بدنمان می‌شود.

طبق روایات هندی آب سرد می‌تواند باعث عدم تعادل بدن و کند شدن روند هضم آن شود. اما بهتر است ریشه علمی‌تر ماجرای نوشیدن آب یخ را هم بررسی کنیم. در طب غربی شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان ‌دهد آب سرد برای بدن بسیار بد باشد. درست است که نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند به بدن کمک کند تا سموم را از بدن خارج کند، به هضم غذا کمک کند و از یبوست جلوگیری کند، اما در مورد آب یخ شرایط چگونه است؟

مطالعات زیادی در این مورد انجام شده است که تأثیر آب آشامیدنی در دماهای مختلف را در نظر گرفته‌اند. در نتیجه این مطالعات دمای مطلوب آب در مطالعات ۱۶ درجه عنوان می‌شود. در این دما، بدن ما عرق کم‌تری می‌کند و بهترین جذب رطوبت از نوشیدنی‌ها را تجربه خواهد کرد.

خطرات پنهان خوردن آب یخ؛ از چاقی تا یبوست

خوردن آب یخ اما می‌تواند برای شما مشکلاتی را ایجاد کند. اطلاعاتی که ممکن است برای بسیاری از ما شوکه‌کنند باشد. مثلاً‌نوشیدن آب یخ می‌تواند دمای بدن را پایین‌تر آورد و در نتیجه موجب حفظ چربی‌ها شود. در این حالت هضم چربی‌ها برای بدن دشوار می‌شود. افسانه نوشیدن آب سرد و سوزاندن کالری بیشتر را فراموش کنید. همچنین اگرچه نوشیدن آب به روند هضم غذا کمک می‌کند اما نوشیدن آب یخ پتانسیل ایجاد یبوست را دارد. در این رابطه ممکن است روده‌ها منقبض شوند و در نتیجه مشکل یبوست را برای ما ایجاد کند.

آب‌رسانی ناکافی به بدن و مشکلات هضم غذا

نوشیدن آب یخ روند آب‌رسانی بدن را کند می‌کند. به همین دلیل بهتر است اول دمای آب را به درجه حرارت صحیح آن برسانید. تنها یک استثنا در این زمینه وجود دارد که در مورد دونده‌های مسافت طولانی صدق می‌کند. این افراد با خوردن آب خنک، در طولانی مدت سطح آب بدن خود را بهتر حفظ می‌کنند. نوشیدن آب یخ می‌تواند به ناراحتی معده، شکم‌درد و حالت تهوع بینجامد. توجه داشته باشید که انقباض معده موجب ایجاد درد و مشکل در هضم غذاها می‌شود.

ضربان قلب بالا و سردردهای خسته‌کننده

نوشیدن آب یخ می‌تواند باعث تغییر ضربان قلب شما شود. مسئول تغییر ضربان قلب، عصب واگ، واقع در پشت گردن ما است. این عصب در اثر خوردن آب یخ تحت تأثیر قرار می‌گیرد و ضربان قلب شما را کند می‌کند تا دمای بدن به تعادل برسد. همچنین بسیاری از اعصاب حساس در ستون فقرات پیام‌هایی را در اثر خوردن آب یخ می‌گیرند که بلافاصله آن را به مغز ما منتقل می‌کنند که می‌تواند موجب سردرد شود.

خوردن آب یخ الزاما تمام مشکلات را برای افراد ایجاد نمی‌کند، اما بهتر است برای دچار نشدن به این عوارض، از خوردن مایعات یخ خودداری کنید.

منابع: Ba-Bamildominicmedicalnewstoday

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.