هر آنچه برای نگهداری سانسوِریا باید بدانید

مدیر سایت 1051 روز پیش
بازدید 124 بدون دیدگاه

سانسوریا گیاه محبوبی که کم توقع است و زیبا؛ شاید همین برای یک گیاه کافی باشد تا گوی سبقت را از گیاهان دیگر برباید. از آبیاری ساده‌اش گرفته تا نگهداری آسانش، همه و همه باعث می‌شود یکی از گیاهان مورد علاقه مخصوصاً برای آپارتمان‌نشین‌هایی باشد که نور کافی و شرایط نگهداری از گیاهان حساس به نور را نداشته باشند. این گیاه اگرچه نگهداری سخت و طاقت‌فرسایی ندارد، اما برخی اوقات شنیده‌ایم که بی‌حال و بی‌جان از ریشه سقوط کرده و روی کف خانه افتاده است. گیاهی که آنقدرها هم مقرون به صرفه نیست که نگرانش نباشیم! در این گزارش به نکات جامعی از نحوه نگهداری سانسوریا خواهیم پرداخت.

روش نگهداری سانسوریا

این گیاه از آفریقای جنوبی ریشه گرفته است و معمولا تا ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند، هرچند گونه‌های کوچکی وجود دارد که فقط چند سانتی‌متر رشد می‌کند.

این گیاه بدون شک از گزینه‌هایی است که برای باغبانان مبتدی هم مناسب است. رشد آن آهسته است و اگر مراقب آن باشیم، سال‌ها در خانه ما زندگی خواهد کرد.

 

آبیاری سانسوریا

بیشترین مشکلی که سانسوریا را آزار می‌دهد، مشکلات آبیاری است. همیشه آبیاری نامناسب منبع مشکلات زیادی برای صاحبان سانسوریا می‌شود. هنگام آب دادن به این گیاه توجه داشته باشید که آب را روی برگ‌های این گیاه نریزید و در هر آبیاری فقط خاک را آبیاری کنید. این کار ممکن است که موجب پوسیدگی برگ‌های این گیاه شود.

شما باید گیاه سانسوریا را با آب کافی تأمین کنید اما نباید بیش از حد به آن آب دهید. آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به زرد شدن برگ‌ها، نرم شدن آن‌ها و ایجاد قارچ در پایه آن شود. اگر متوجه این اتفاق شدید، زودتر به داد آن برسید و پوسیدگی‌های آن را برطرف کنید و به نحوه صحیح به آن آب دهید. در آبیاری این گیاه زیاده‌روی نکنید. هرگاه سطح خاک تا چند سانت کاملا خشک شد، اقدام به آبدهی مجدد کنید.

نور مناسب سانسوریا

سانسوریا در نور روشن مستقیم با خورشید رشد می‌کند، اما ویژگی‌ اصلی آن رشد کردن در هر نوری است. برای نگهداری سانسوریا نگران نباشید، حتی نور کم هم به آن آسیب نمی‌رساند. بهترین حالت نگهداری از سانسوریا، نگهداری آن با فاصله چند متری از پنجره است. گونه‌های ابلق این گیاه به نور بیشتری نیاز دارند. اگر رنگ برگ‌ها به تدریج دچار رنگ‌پریدگی شدند، احتمالاً‌کم‌نوری موجب آن شده است.

خاک مخصوص سانسوریا

خاک مخصوص برای نگهداری از سانسوریا  مخلوطی از شن، ماسه، رس و مواد آلی است که به اصطلاح به آن خاک سنگین گفته می‌شود. برای رشد و نمو گیاه سانسوریا حتما کود ماهانه تهیه کنید. در هنگام فصل‌ رشد(بهار تا پائیز) یک بار در ماه از کود استفاده کنید.

تکثیر سانسوریا

این گیاه را می‌توان با قلمه‌هایی از برگ‌ و ریشه تکثیر کرد. این گیاه به راحتی قابل تکثیر است، زیرا دارای ریشه‌های بسیار کم عمق است. برای تکثیر، کافی است با یک چاقوی تیز، ریشه‌های ضخیم گیاه را برش دهید و در گلدان‌های جداگانه‌ای بکارید. اگر می‌خواهید با قلمه‌های برگ دست به کار شوید. حدود ۵ سانتی‌متر از سر برگ‌ها جدا کنید و آن‌ها را در گلدان کاکتوس یا مخلوط پرلیت قرار دهید. حتما در این شرایط، حتما قلمه‌ها را به روش رشد آن‌ها دفن کنید.

دمای مناسب برای نگهداری از سانسوریا

این گیاه هوای خشک را تحمل می‌کند اما آن را از دریچه‌های کولر و شوفاژ دور نگاه دارید. دمای ایده‌آل برای نگهداری از سانسوریا، بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه نوسان دما را تحمل می‌کند. با این حال توجه کنید که آن را هرگز در فضای بسیار سرد قرار ندهید.

منبع: sundaygardener

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.