نشانه‌هایی که می‌گویند شما خواب کافی دارید

مدیر سایت 986 روز پیش
بازدید 89 بدون دیدگاه

کافی است یک یا چند شب خوب نخوابیده باشیم. تمرکزمان پایین می‌آید و خستگی در تمام روز دست از سرمان بر نمی‌دارد. هوس خوراکی‌های چرب و شیرین می‌کنیم و احساس خوبی نداریم. اما همینقدر که نشانه‌های کم‌خوابی را می‌شناسیم، آیا نسبت به خواب کافی اطلاع داریم؟ آیا نشانه‌هایی وجود دارد که به ما بگوید که خواب ما کافی بوده است؟ بله!

بدون زنگ ساعت از خواب بیدار می‌شوید

همه ما برای بیدار شدنمان ساعت کوک می‌کنیم. چه در موبایل باشد و چه ساعت قدیمی رو میزی، همه ما سعی می‌کنیم غافلگیر نشویم و خواب ماندن برای همه ما کابوسی سهمگین است. اما روزهایی در هفته هم می‌شود که قبل از زنگ خوردن ساعتمان بیدار شده‌ایم؛ بدون نیاز به زنگ خوردن ساعت!

پاتریک فولر؛ متخصص خواب از دانشگاه هاروارد، معتقد است که اگر بدون ساعت از خواب بیدار شدید و برخلاف همیشه اجباری در کار نبوده است، احتمالا شما شب گذشته را به خوبی استراحت کرده‌اید.

نیازی به نوشیدن قهوه ندارید

زمان‌هایی که گیج خواب هستید را به خاطر بیاورید. برای بالا بردن انرژی به قهوه و هر نوشیدنی کافئین‌داری چنگ انداختید. برای اغلب ما، کافئین در طول روز ‌یک ضرورت غیرقابل انکار است! خستگی و فشار کارهای روزمره و مخصوصا در محیط‌های شغلی، باعث میل بیشتر به کافئین می‌شود. اگر در طول روز برای اینکه انرژی بگیرید و توان تمرکز را در خود بالا ببرید، به خوردن انواع نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه و چای روی نیاوردید، احتمالا خواب کافی داشتید.

 وزن شما حفظ خواهد شد

ممکن است برای شما عجیب باشد اما بین خوابیدن و اضافه وزن نسبت مستقیم محکمی برقرار است. طبق گفته بنیاد ملی خواب، افراد هر چه کم‌تر بخوابند، وزن بیشتری دارند و احتمال بیشتری وجود دارد که به مرور زمان، وزن بیشتری اضافه کنند.

در مقابل کم‌خوابی، وقتی بدن خواب کافی را تجربه می‌کند، هورمون‌ها در بهینه‌ترین حالت خودشان عمل می‌کنند. تولید انسولین به حالت طبیعی صورت می‌گیرد و اشتهای بی‌رویه وجود ندارد. در نتیجه این شرایط بدیهی است که وزن شما در حالتی که خواب کافی داشته‌اید بیشتر در حالت ثابت قرار داشته باشد.

پوست شما شفاف و درخشان است

بین کمبود خواب و استرس و آکنه ارتباط برقرار است. بدیهی است که وقتی خواب شما سرجای خود باشد، پوست شفاف و سالم‌تری خواهید داشت. چروک‌های پوست هم دیرتر به سراغتان خواهد آمد.

مربی کلینیک ویل کرنل در این رابطه به استرس فزاینده‌ای اشاره می‌کند که وقتی ساعت خواب ما کافی نیست، به آن دچار می‌شویم. به نظرش این کم‌خوابی منجر به شکستگی پوست خواهد شد. بنابراین شاید دور از منطق نیست که اسطوره خواب و زیبایی را تأیید کنیم.

در تمام روز حال خوبی دارید

خواب شما که ناکافی باشد، روحیه بد شما هم تضمین می‌شود. انرژی پایین شما در این شرایط طبیعی است. کمبود خواب می‌تواند روحیه ما را تحت تأثیر مستقیم قرار دهد. بنیاد سلامت خواب می‌گوید که وقتی خواب کافی داشته باشید، اضطراب کمتر، خطر ابتلا به افسردگی پایین‌تر، استرس کم‌تر و انگیزه بیشتری خواهید داشت.

غذاهای پرکالری را دعوت نمی‌کنید

کم‌خوابی میزبان خوبی برای انواع هوس‌های غذایی است. هورمون‌هایی که به خاطر کم‌خوابی از نظم خارج شده‌اند، بدن را به سمت خوردن بیشتر کربوهیدرات و قند می‌کشاند. با کم‌خوابی احساس گرسنگی شدیدی می‌کنید. اما وقتی خواب کافی دارید، بیش از حد گرسنه نمی‌شوید و هوس‌های عجیب و غریب نمی‌کنید.

منبع: insider

print

برچسب ها :

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.