آشنایی با ابزارهای اندازه‌گیری در شیرینی پزی

مدیر سایت 1055 روز پیش
بازدید 126 بدون دیدگاه

روزهای بلند فصل تابستان، زمان مناسبی برای شیرینی پزی و داشتن عصرانه‌ای دلپذیر با عطر و طعم بی‌نظیر کیک های خانگی است. برای اغلب ما شیرینی‌پزی در خانه تجربه‌ای دلچسب و خواستنی است. اما برای داشتن بهترین نتیجه در شیرینی‌پزی اولین قدم استفاده از ابزار مناسب اندازه‌گیری است. چرا که در دنیای شیرینی‌پزی، مقدار دقیق اندازه‌ها، در طعم و ظاهر شیرینی بسیار مؤثر هستند.

انواع ابزارهای اندازه‌گیری

به طور کلی ابزارهای اندازه‌گیری در شیرینی‌پزی به دو دسته تقسیم می‌شوند: پیمانه‌های اندازه‌گیری و ترازو. این ابزارها در بین تمامی کشورها اندازه استاندارد و یکسانی دارند و با استفاده از آنها می‌توان طبق تمامی دستورهای شیرینی‌پزی در سرتاسر دنیا کیک و شیرینی‌های خوش طعمی آماده کرد. پیمانه‌های اندازه‌گیری در سه دسته؛ پیمانه‌ها (CUP)، قاشق‌های اندازه‌گیری (Tablespoon) و پارچ اندازه‌گیری موجود هستند که اغلب در جنس پلاستیکی و فلزی به فروش می‌رسند. ترازوی آشپزخانه دومین ابزار اندازه‌گیری است و نسبت به پیمانه‌ها، ابزار جدیدتری است و به دو صورت دیجیتال و غیر دیجیتال در بازار عرضه می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با معرفی دقیق این دو ابزار اصلی اندازه‌گیری در شیرینی‌پزی و نکات و ترفندهای استفاده از آنها، در شیرینی‌پزی حرفه‌ای شوید.

بیشتر بخوانید:

چند اصطلاح مهم در آشپزی | از روش بن‌ماری تا قوام آمدن

طعم واقعی بستنی در خانه

پیمانه‌های اندازه‌‌گیری

پیمانه‌های اندازه‌گیری (معادل انگلیسی: Cup) در ۴ سایز اصلی؛ ۱ پیمانه، ۱/۲ پیمانه،  ۱/۳ پیمانه و  ۱/۴ پیمانه در بازار عرضه می‌شوند که در تمامی کشورها اندازه یکسانی دارند. برای استفاده از پیمانه، حتماً مواد داخل آن باید تا لبهٔ پیمانه پر شود و هرگز مواد پیمانه با فشار دست یا قاشق فشرده نشود زیرا با فشرده کردن مواد،  مقدار آن از دستور پخت بیشتر شده و اندازه‌گیری دقیقی صورت نمی‌گیرد. برای خرید پیمانه، جنس و ظاهر آن تاثیری در کارایی پیمانه ندارد، پس بهتر است با پرداخت هزینه‌ای کم، ۴ سایز اصلی پیمانه را تهیه کنید و هرگز از لیوان‌های دسته دار فرانسوی به عنوان پیمانه شیرینی‌پزی استفاده نکنید زیرا این لیوان‌ها دقت اندازه‌گیری بالایی ندارند.

قاشق‌های اندازه‌گیری

این قاشق‌ها در ۴ سایز اصلی؛ ۱ قاشق غذاخوری ، ۱ قاشق چایخوری، ۱/۲ قاشق چای‌خوری،  ۱/۴ قاشق چای‌خوری در بازار موجود است و معمولاً سایز قاشق به همراه مخفف نام انگلیسی آن (Tbsp  معادل قاشق غذاخوری و Tsp معادل قاشق چایخوری) روی دسته قاشق نوشته شده است.

پارچ اندازه‌گیری

پارچ های اندازه گیری میلیمتری، نسبت به پیمانه‌ها و قاشق‌های اندازه‌گیری کاربرد بیشتری دارند و قابلیت اندازه گیری مواد خشک در واحد پیمانه (Cup)  و مواد مایع در واحد میلی‌لیتر (ml) را دارند این پارچ‌ها در دو جنس  بلوری و پلاستیکی هستند و اغلب از سایز ۱ پیمانه تا ۸ پیمانه (برای قنادی‌ها) موجودند.

ترازو

ترازو، جدیدترین ابزار اندازه‌گیری مواد در شیرینی‌پزی است که در دو نوع دیجیتال و غیر دیجیتال تولید شده است. از آنجایی که میزان مواد اولیه در شیرینی پزی مهم است، توصیه ما استفاده از ترازوهای دیجیتال است. این ترازوها در کنار دقت بالایی که دارند، استفاده آسان‌تری نیز نسبت به ترازوهای غیر دیجیتال دارند. برای خرید ترازوی دیجیتال نیازی به خرید یک ترازو با کارکردهای متنوع نیست و یک ترازوی ساده دیجیتال برای اندازه‌گیری مواد کافی است. البته بهتر است از ترازویی استفاده شود که تبدیل واحد اونس به گرم را داشته باشد؛ زیرا در بعضی از دستورهای شیرینی‌پزی بین‌المللی، از واحد اونس به جای گرم استفاده شده است و از آنجایی که تبدیل این واحد به گرم وقت‌گیر است، داشتن ترازویی با قابلیت تبدیل اونس به گرم بسیار مفید و کاربردی است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.