پتوس؛ کم‌توقع همیشه سبز در خانه

مدیر سایت 969 روز پیش
بازدید 82 بدون دیدگاه

احتمالاً از بسیاری که نگهداری گیاهان برایشان دشوار است شنیده باشید که در مورد پتوس به موفقیت رسیده‌اند. پتوس کم‌توقع زیبایی است که هم ظاهر خوبی به خانه می‌دهد و هم برای نگهداری از آن دچار سختی نمی‌شوید. شاید به همین علت است که امروز در آپارتمان‌ها بیش از هر گیاه دیگری، پتوس، توانسته جای خاصی برای خودش باز کند. آب دادن به آن دیر شود و یا  نور خوبی نداشته باشد، نگران نباشید پتوس همراه شما باقی خواهد ماند.  علاوه بر این پتوس گیاه رونده‌ای است که سهم خوبی در تصفیه هوای خانه ایفا می‌کند. پس برای شهرهایی که آلودگی هوا در آن بیداد می‌کند هم گزینه بسیار خوبی به شمار می‌رود.

نور مناسب گیاه پتوس

نور کم یا زیاد، پتوس در هر حال می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. برای پتوس نور مستقیم اشعه آفتاب، نور مطلوبی نیست. نور زیاد با فیلتر پرده و یا با فاصله از پنجره و حتی نور کم برای پتوس مناسب است. هرچه برگ‌های پتوس پررنگ‌تر باشد، گیاه نور بیشتری را طلب می‌کند.

آبیاری گیاه پتوس

گیاه پتوس به رطوبت علاقه زیادی دارد. خاک مرطوب را بسیار دوست دارد اما بهتر است حالت غرقابی به آن ندهید. اجازه دهید خاک پتوس بین هر آبیاری کاملاً خشک شود. اما خشکی خاک آن نباید طولانی شود. همچنین گیاه به اسپری کردن آب بسیار علاقه‌مند است.

علت زرد رنگ شدن برگ‌های گیاه پتوس

اگر برگ‌های پایینی پتوس چند وقت یک بار زرد می‌شوند، بدانید که امری طبیعی است و نگران آن نباشید. علت اصلی زرد شدن گیاه پتوس پوسیدگی ریشه آن است. ریشه را از خاک یا آب خارج کنید و آن را به دقت بشویید. قسمت‌های نرم و سیاه آن را جدا کنید و مجددا آن را بکارید. همچنین کم‌آبی نیز می‌تواند موجب زرد شدن پتوس شود. می‌توانید مطمئن باشید که با یک هفته جابه‌جایی آبیاری هم گیاه شما زرد نمی‌شود، اما این کم‌توقعی می‌تواند موجب غفلت و زرد شدن برگ‌های پتوس شود. به نظم آبدهی خود تا حد ممکن پایبند باشید. گرمای هوا، آفات، نور بسیار زیاد اشعه آفتاب و حتی آبیاری بیش از حد می‌تواند موجب زرد شدن برگ پتوس شود که بهتر است همه عوامل را کنترل کنید.

روش تکثیر پتوس

بندهای روی ساقه پتوس را بررسی کنید و کمی پایین‌تر از بند را با چاقوی تمیز برش دهید. این ساقه را داخل آب بگذارید و پس از ریشه‌دار شدن یا در آب نگاه دارید و یا در خاک بکارید. روش تکثیر پتوس بسیار ساده است. کافی است یک گلدان پتوس داخل خانه خود داشته باشید و در یک سال چندین گلدان از آن را به عمل آورید.

print

برچسب ها :

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.