دیفن باخیا؛ سبز دکوراتیو و آسان در خانه‌

مدیر سایت 913 روز پیش
بازدید 53 بدون دیدگاه

دیفن باخیا، گیاه برگ پهن سبزی که یک گیاه سرسبز و پرنور از مناطق استوایی مکزیک، آمریکای جنوبی و غرب هند است. این گیاه البته برای کودکان می‌تواند خطرناک باشد. گیاه دیفن باخیا دارای یک شیره سمی است که می‌تواند باعث تورم زبان شود و باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور بماند، پس دقت کنید که حتما پس از هرس کردن این گیاه دست خود را بشویید.

نور و دمای مناسب گیاه دیفن باخیا

این گیاه در نور زیاد به خوبی رشد می‌کند و خورشید می‌تواند موجب گل دادن آن نیز بشود. البته بهتر است برای این گیاه نور زیاد با فاصله از پنجره را امتحان کنید تا اشعه خورشید را در طولانی مدت دریافت نکند. برخی از گونه‌های دیفن باخیا می‌توانند شرایط نور متوسط را تحمل کنند، مخصوصاً مواردی که برگ‌های تیره دارند. دمای مناسب برای این گیاه بین ۱۵ تا ۲۴ درجه است.

آبیاری دیفن باخیا

همیشه قبل از آبیاری دیفن باخیا آن را بررسی کنید. قبل از اینکه گیاه را آب بدهید، رطوبت موجود در خاک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که لایه زیرین خاک مرطوب نباشد. برای این کار انگشت خود را تا چند سانتی‌متر وارد خاک کنید. دیفن‌ باخیا خاک‌هایی را که به طور مرتب و ملایم مرطوب هستند را ترجیح می‌دهند. به طور کلی برای راهنمایی در زمینه آب دادن روش بررسی خاک موثرترین راه است. شما با این کار می‌توانید در دماها و نورهای متفاوت، آبدهی متفاوتی را تجربه کنید. دیفن باخیا در عین علاقه به رطوبت، باید بین هر بار آبیاری کاملا خشک شود زیرا خاک خیس می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها شود.

آفت دیفن باخیا

دیفن‌باخیا مستعد ابتلا به کنه‌های عنکبوتی است. در صورت مشاهده کنه، آن را در خارج از خانه و در جریان هوای آزاد و با افزایش رطوب گیاه و یا با آفت‌کش درمان کنید. گیاه را در حالت کلی به صورت دوره‌ای بچرخانید تا مسأله آن به طور کلی حل شود و همیشه در خانه هم اینکار را تکرار کنید تا از آفت زدن آن جلوگیری کنید.

آفت‌کش طبیعی برای دیفن باخیا

برگ‌های دیفن باخیا می‌تواند به علت وجود کنه‌های عنکبوتی آلوده شوند. در قدم اول کنه‌ها را از روی برگ‌ها بشویید. در قدم دوم مقداری قهوه فوری دم کرده را پس از خنک شدن در شیشه بریزید و روی گیاه اسپری کنید. این کار مانند حشره‌کش عمل می‌کند و در عین حال ضرری را متوجه کودکان نمی‌کند.

زرد شدن برگ‌های دیفن باخیا

دیفن باخیا با زیبایی برگ‌هایش شناخته می‌شود و زرد شدن برگ‌هایش می‌تواند شما را دلسرد کند. توجه داشته باشید که خشک بودن خاک این گیاه یکی از علت‌های اصلی زرد شدن آن است. همیشه خاک آن را مرطوب نگاه دارید. با قرار داد یک سینی در زیر گیاه که در آن آب می‌ریزید می‌توانید کار خود را راحت‌تر کنید. همچنین از غبارپاشی(اسپری کردن آب) غافل نشوید. زرد شدن برگ‌ها همچنین می‌تواند نشانه‌ای از تغذیه ناکافی گیاه باشد. هر ماه مواد غذایی و کود مایع مناسب برای گیاهان غیرگلدار را تهیه کنید و طبق دستورالعمل به گیاه بدهید. آفتاب مستقیم ممکن است باعث مجعد شدن برگ‌ها و سوختن آن‌ها شود. گیاه در محیط کم‌نور بهتر عمل می‌کند.

تکثیر دیفن باخیا

برای تکثیر گیاه دیفن باخیا ساقه گیاه را با فاصله ۱۲ سانتی‌متری از برگ، درست بالای بند ساقه، جدا کنید. ساقه را درون آب قرار دهید و منتظر ریشه‌دار شدن آن باشید و در آخر آن را در خاک بکارید. این کار برای زمان‌هایی که گیاه دیفن باخیا دارای ساقه‌های بلند با ظاهر نامناسب می‌شود، پیشنهاد می‌شود.

منابع: homeguides و greeneryunlimited

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.