نخل ماداگاسکار؛ مهمانی از جنوب آفریقا

مدیر سایت 1042 روز پیش
بازدید 94 بدون دیدگاه

نخل ماداگاسکار یک نخل واقعی بزرگ نیست اما یک گیاه شاداب بومی از آفریقای جنوبی و جزیره ماداگاسکار است. این گیاه تنه خاردار با برگ‌های باریک بلند دارد که ظاهر آن را شبیه به نخل می‌کند. گیاه ماداگاسکار یک گیاه تزئینی در خانه‌های آپارتمانی است که طرفداران زیادی دارد. دلیل محبوبیتش را شاید بتوانیم به علت سادگی نگهداری و کم‌توقعی‌اش بدانیم. با وجود سادگی نگهداری اما نکاتی در زمینه نگهداری نخل ماداگاسکار وجود دارد که در مورد آن می‌خوانیم.

آبیاری نخل ماداگاسکار

یه تلقی ذهنی در مورد درخت ماداگاسکار این است که به آب زیادی احتیاج ندارد. درست است که گیاه ماداگاسکار بسیار طولانی‌تر از انواع گیاهان خانگی به آبیاری نیاز دارد و زنده خواهد ماند اما اگر بیش از حد هم دچار بی‌آبی شود، شکوفا نخواهد شد. در ماه تابستان هروقت خاک گیاه خشک شد، به آن آب دهید و در فصل‌های سرد مانند زمستان، انگشت خود را تا دو بند داخل خاک کنید و حدوداً یک یا دو بار در ماه به گیاه آب دهید. این گیاه به رطوبت و غبارپاشی نیازی ندارد. غبارپاشی به معنای اسپری کردن آب به برگ گیاهان است. توجه داشته باشید که آبی که در کاسه زیر ظرف جمع می‌شود را خالی کنید تا از پوسیده شدن ریشه جلوگیری کنید.

نور مناسب نخل ماداگاسکار

این گیاه به نورعلاقه زیادی دارد و همیشه آفتابی‌ترین نقطه‌ای که در خانه دارید را انتخاب کنید. این گیاه در شرایط پرنور به خوبی رشد می‌کند و نور متوسط به پایین را دوست ندارد. رشد گیاه ماداگاسکار در طول تابستان انجام می‌شود. بنابراین گیاه خود را در اواخر پاییر، زمستان و اوایل بهار در نقطه‌ای با نور کم‌تری نسبت به تابستان انتقال دهید. سرعت رشد این گیاه آهسته است اما اگر آب و نور آن را تأمین کنید، در تابستان بالاترین رشد را خواهد داشت.

کوددهی و درجه حرارت مناسب گیاه ماداگاسکار

حداکثر در سال چند بار به گیاه کود بدهید. کوددهی بهتر است وقتی باشد که گیاه در حالت رشد، یعنی در فصل تابستان است. توجه داشته باشید که درجه حرارت بالا برای شکوفایی گیاه ماداگاسکار بهتر است. همچنین در زمستان توجه داشته باشید که این گیاه، دمای کم‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد را تجربه نکند.

علت زرد شدن برگ نخل ماداگاسکار

توجه داشته باشید که اگر آبدهی شما زیاد از حد نبوده است، ممکن است گیاه فاقد مواد غذایی مانند منیزیوم، ازت و منگنز شده باشد. کمبود مواد غذایی یکی از علل زرد شدن برگ‌های گیاه ماداگاسکار است. شما می‌توانید با کود دادن این مشکل را به سادگی حل کنید.  جابه‌جایی، نور کم و بیماری‌های قارچی هم می‌تواند موجب زرد شدن و ریزش برگ‌ها بشود. زرد شدن برگ‌ها در فصل پاییز و زمستان تا حدی طبیعی است. در صورت زرد شدن سلامت گیاه را بررسی کنید. از ریشه تا برگ‌ها را وارسی کنید و مشکل را برطرف کنید.

علت سیاه شدن برگ نخل ماداگاسکار

سیاه شدن برگ نخل ماداگاسکار ممکن است به علت آبیاری بیش از حد، قارچ و یا گرمی و خشکی هوا باشد. اگر محیط بیش از حد گرم یا خشک باشد، ممکن است این گیاه به غبارپاشی نیاز داشته باشد، در حالی که عمدتاً به این کار نیاز ندارد. توجه داشته باشید که آب زیرگلدانی را تخلیه کنید و سعی کنید در هنگام آبیاری، برگ‌ها خیس نشوند. این کار می‌تواند علتی برای سیاه شدن برگ نخل ماداگاسکار باشد.

علت ریزش برگ ماداگاسکار

ریزش برگ‌های نخل ماداگاسکار یکی از متداول‌ترین مشکلات ماداگاسکار است. این گیاه خزان می‌کند ولی فقط تعدادی از برگ‌های آن می‌ریزد. ریشه گیاه را در این زمان بررسی کنید و اگر مشکلی وجود نداشت زیاد نگران نباشید. تغییرات دمایی را کنترل کنید زیرا ماداگاسکار به این تغییرات حساس است و ممکن است مشکل از اینجا آب بخورد.

پاجوش نخل ماداگاسکار

کوددهی، گلدان متناسب با حجم ریشه و خاک با زهکشی مناسب می‌تواند به پاجوش ماداگاسکار کمک کند. اما در حالت کلی این امر بسیار نادر است.

 خاک مناسب گیاه ماداگاسکار

خاک مناسب این گیاه خاک کمپوست و خاک‌های سبک مانند کاکتوس است که آب را در خود نگاه نمی‌دارند. در مورد گیاه ماداگاسکار بیش از حد به خاک کود ندهید و در حد چند بار در سال از کودها استفاده کنید.

گل ماداگاسکار

گل دادن نخل ماداگاسکار در داخل خانه به ندرت دیده می‌شود زیرا گیاه اول باید به بلوغ و ارتفاع بلندی برسد. البته استثنائاتی هم دیده می‌شود که گل‌های سفید به شکل ستاره در خانه هم رشد کنند.

منابع:ourhouseplants و mygardenlife

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.