هفت دستورالعمل‌ برای خانه‌نشینی بچه‌ها

مدیر سایت 922 روز پیش
بازدید 81 بدون دیدگاه

این روزها که قرار است بیشتر در خانه بمانیم و نمی‌توانیم کودکان را درعصرهای تابستانی به پارک ببریم، احتمالا به دنبال راه‌هایی برای سرگرم کردن آن‌ها در خانه هستیم. کودکان با ایجاد تنوع در فعالیت‌ها از ماندن در خانه کم‌تر خسته می‌شوند و کم‌تر بهانه می‌گیرند، راه‌های ساده‌ای که ممکن است در عین حال کمکی به بزرگ‌ترها هم محسوب شوند. در این زمینه راهکارهای ساده و آسانی را مطرح می‌کنیم که به شما در ایجاد این تنوع کمک کند.

ایستگاه کاردستی ایجاد کنید

یک میز کوچک محیط خوبی است که لوازم دور ریزی مانند شیشه‌های ترشی و نوشابه را گرد هم آوریم. رنگ‌های اکریلیک و مولتی سرفیس هم به کمک ما می‌آیند. انواع کاغذها و ابزارهایی مانند قیچی و مداد شمعی‌ را هم کنار آن‌ها بگذارید. خلاقیت را مهمان کودکانتان کنید و بگذارید چیز جدیدی خلق کنند. بدون شک چند ساعت از وقتشان را صرف «ساختن» خواهند کرد. به عنوان مثال ممکن است شما هم از مهارتتان استفاده کنید و با کاغذهای باطله به سراغ ساختن اوریگامی بروید. اوریگامی هنر استفاده از کاغذهای باطله در خلق اشکال است. در اینترنت جستجو کنید تا الگوهای ساده اوریگامی را یاد بگیرید. خوشبختانه امروز آنچنان نیاز نیست مهارت بالایی داشته باشید تا اوریگامی بسازید. کافی است با اندکی پشتکار از الگوهای آماده استفاده کنید و کودکان را سرگرم کنید.

قلعه بسازید

در خانه قلعه بسازید و مشغول بازی شوید. با پتو و بشقاب‌های اضافه و نه چیزی بیش از این می‌توانیم اوقات خوشی را برای کودکان به وجود آوریم. بسیاری از ما در کودکی این کار را انجام داده‌ایم. چادر ساخته‌ایم و خانواده را به مهمانی نهار دعوت کرده‌ایم. فضایی را آماده کنیم تا کودکان قلعه خود را بسازند و از پایه‌میز و صندلی استفاده کنند. این بازی از دوست داشتنی‌ترین بازی‌هایی است که هر کودکی شوق انجام آن را دارد.

کودک خود را به کار کردن دعوت کنید

هرچقدر هم که آپارتمان ما کوچک باشد اما تقریباً می‌توان تضمین کرد که یک آشپزخانه دارد. برخی از دستورالعمل‌های پخت و پز ساده مناسب سن کودکان را انتخاب کنید. در این زمینه هم می‌توانید از امکانات جستجوی اینترنتی کمک بگیرید و یا حتی می‌توانید از کتاب‌های مخصوص آشپزی با کودکان نیز استفاده کنید. کودکان در روند پخت و پز، مهارت‌های جدیدی را یاد می‌گیرند و مزه‌های مختلف دستپخت خودشان را می‌چشند. در این روش شما هم به کارتان می‌رسید و هم کودک را سرگرم می‌کنید.

بازی گذر از موانع

به کمک بالش، مبلمان، طناب، توپ و نوار دست به کار شوید. تونل بسازید و موانعی را ایجاد کنید. کاری کنید که جست و خیر کودکتان را تضمین کند. همچنین می‌توانید خودتان هم وارد بازی شوید و با او رقابت کنید. در هر مرحله می‌توانید کلیدی قرار دهید و کاردستی را طراحی کنید که باز کننده مرحله بعدی بازی باشد. تحرک بدنی که در این بازی وجود دارد، برای خوابیدن به موقع کودک در شب بسیار مفید است.

بازی بادکنکی

تعداد بازی‌های زیادی وجود دارد که کودکان می‌توانند با بادکنک انجام دهند. بادکنک همچنین باعث آزار رساندن به همسایه‌ها نمی‌شود و در آپارتمان وسیله مناسبی به شمار می‌رود. می‌توانید هدف بازی را اینگونه طراحی کنید که آن‌ها در لمس بادکنک تلاش کنند و یا با آن فوتبال بازی کنند. یک کیسه بادکنک بگیرید و مدت‌ها با سناریوهای مختلفی با آن بازی کنید.

در کار خانه از آن‌ها کمک بگیرید

این کار هم درسی برای مسئولیت‌پذیری بیشتر کودکان محسوب می‌شود و هم اینکه آن‌ها را راضی نگاه می‌دارد. به سن و سال کودک توجه کنید و فعالیت‌هایی را که در حد توان بدنی کودکان است به آن‌ها واگذار کنید.

اغلب کودکان می‌خواهند شبیه مادر یا پدرشان در خانه عمل کنند و مانند آن‌ها باشند. به سادگی به آن‌ها «نه» نگویید. از میل آن‌ها استفاده کنید و احساس رضایت را در آن‌ها زنده کنید. این کار درسی عالی برای آموزش مشارکت در کارهای خانه است که در کودکان نهادینه می‌شود.

بازی‌های کارتی و رومیزی

بازی‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. مثلا بازی کارتی UNO که بازی‌های متنوعی را با یک مجموعه کارت فراهم می‌کند. بازی مار و پله یا منچ هم بازی ساده و در عین حال جذابی برای کودکان به شمار می‌رود.

تلاش کنید بازی‌های ارزان رومیزی را که مناسب سن کودکتان است را امتحان کنید. بازی‌های زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین سفارش دهید و ساعت‌ها کودکتان را مشغول کنید. بازی‌های هر سن برای شکوفا کردن و ایجاد خلاقیتی خاص ساخته شده‌اند. در این زمینه به توضیحات بازی‌ها توجه کنید و با توجه به علایق کودکتان و حتی با مشورت کردن با خود او بهترین گزینه را انتخاب کنید.

print

برچسب ها :

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.