سریال «فال نیک» | آرماگدونی که می­توان آن را به فال نیک گرفت

مدیر سایت 1048 روز پیش
بازدید 88 بدون دیدگاه

سی سال پیش زمانی که نیل گیمن و تری پرچت دست به قلم برده و جهان ماورایی و فانتزی فال نیک را خلق کردند، گیمن فکرش را هم نمی­کرد که روزی خودش هم دچار وسوسه اثرشان شود و آن را تبدیل به فیلمنامه‌ای جذّاب کند.

مجموعه تلویزیونی فال نیک (Good Omens) اقتباسی است از کتابی به همین نام که توسط آمازون پریم و بی­بی­سی استودیوز در سال ۲۰۱۹ تولید شد. هرچند که برای این­گونه سریال‌های اقتباسی همواره خطر مقایسه با کتاب اصلی وجود دارد، اما گیمن ثابت کرد که همچون جی. کی. رولینگ شناخت خوبی از شخصیت­های خود دارد و توانست امتیازات خوب ۸.۱ را از کاربران آی­ام­دی­بی و ۸۴ را از منتقدان راتن تومیتوز دریافت کند. سریالی کمدی-فانتزی که در شش قسمت یک‌ساعته تولید شده است و فضایی صمیمی و جذّاب را برای مخاطبان خود در هر سنی به نمایش می‌گذارد.

۱۱ هزار سال پیش کرولی (دیوید تننت) حوا را به خوردن سیب ممنوعه وسوسه می‌کند و موجب اخراج آنها از بهشت می‌شود. از طرفی دیگر آزیرافیل (مایکل شین) که یکی از فرشتگان خداوند است، شمشیر آتشین خود را به آدم می‌دهد تا از خطرات در امان بمانند. حال پس از گذشت ۱۱ هزار سال و دوستی ممنوعه و عجیبی که بین کرولی و آزیرافیل شکل گرفته است، ضدمسیح به وجود می‌آید تا آرماگدون (پایان دنیا) را رقم بزند. اما این اتفاق به مذاق کرولی و آزیرافیل که به زندگی انسانی خود عادت کرده‌اند خوش نمی‌آید. آنها تصمیم می‌گیرند بار دیگر بدون اطلاع گروه‌های خود با هم همکاری و از وقوع آرماگدون جلوگیری کنند.

از نقاط قوّت این سریال می‌توان به تیم خوب آن اشاره کرد. ستارگان بریتانیایی که همگی در آسمان فال نیک خوش درخشیده‌اند. بازیگرانی چون دیوید تننت، مایکل شین، جان هم و صداپیشگانی چون فرانسیس مک­دورمند و بنِدیکت کامبربچ. کارگردانی درست و بی‌نقص داگلاس مکینون که پیش از این کارگردانی قسمت‌هایی از سریال دکتر هو و شرلوک را در کارنامه خود داشته است، باعث می­شود کار از خطر بی­نظمی و ازهم‌پاشیدگی نجات پیدا کند. چرا که جمع­آوری یک رمان موفّق در یک سریال شش قسمتی کار چندان آسانی نیست. با این وجود گیمن و مکینون ثابت می‌کنند که به خوبی از پس این اقتباس برآمده­اند. همکاری دوباره با عوامل سریال شرلوک به همین­جا ختم نمی­شود. اگر پیش از این موسیقی متن شرلوک شما را به وجد آورده و حس ماجراجویی این کارآگاه را در شما به جریان انداخته پس آماده باشید که باز هم دیوید آرنولد در فال نیک شما را با موسیقی گوش‌نواز دیگری شگفت‌زده کند.

تیم تننت و شین نیز در این سریال خوش درخشیده و ترکیب درستی را به وجود آورده است. نوع بازی متفاوت و متضاد هرکدام به کمک طراحی لباس و گریم آنها که هرچه بیشتر مخاطب را متوجه این تضاد می‌کند، بسیار جذّاب از آب درآمده است و فال نیک را تبدیل به سریالی دلنشین با فضایی صمیمانه کرده است.

در جهان گیمن و پرچت مرزی میان خیر مطلق و شر مطلق وجود ندارد. هر انسان و فرشته­ای در جایی میان این دو زندگی می­کنند و چیزی که اهمیت دارد اعمال آن­ها است. همان طور که نام سریال به خوبی گویای آن است، شرهایی (omens) وجود دارند که می­توانند خوب (good) باشند.

پی­نوشت: نام سریال در فارسی به فال­های نیک نیز ترجمه شده است. در این متن به دلیل شهرت این سریال به نام فال نیک، از همین نام استفاده شده است. هرچند که کلمه omen علاوه بر معنی «فال» معنای دیگری نیز دارد که از کلمه­ی ominous به معنای «شوم» ریشه گرفته است.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.