گیاهان آفتاب مهتاب ندیده | آشنایی با گیاهان آپارتمانی

مدیر سایت 893 روز پیش
بازدید 91 بدون دیدگاه

گیاهان آپارتمانی مناسب برای رشد در محیط گلخانه و آپارتمان هستند و برخلاف گیاهان باغچه‌ای، قدرت تحمل تغییرات زیاد محیطی را ندارند و برای رشد و نمو نیاز به مراقبت ویژه دارند، به همین دلیل بهترین محیط برای نگهداری آنها، محیط گلخانه یا فضای خانه است، زیرا این محیط‌ها دور از هوای آزاد بوده و از طرفی تغییرات دمای زیادی ندارد و گیاه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نمی‌دهد. تابش مستقیم نور خورشید باعث سوختگی برگ گیاهان آپارتمانی می‌شود، بنابراین بهتر است برای تامین نیاز نور این گیاهان، آنها را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار داد. این گیاهان براساس شدت نیاز به نور خورشید به سه دسته: آفتاب‌دوست، سایه‌دوست و سایه آفتاب دوست تقسیم می‌شوند.

گیاهان آپارتمانی آفتاب دوست

گیاهان آفتاب دوست، به نور آفتاب بیشتری نیاز دارند و در فصل زمستان میزان نیاز نور آنها بیشتر از فصل تابستان است،‌ بنابراین در فصل زمستان، این گیاهان باید در محل‌های کاملاً نورگیر منزل قرار بگیرند.

بهترین مکان برای نگهداری گیاهان آفتاب‌دوست،‌ در مقابل پنجره‌های جنوبی است. بهتر است در فصل زمستان پرده پنجره مانع تابش آفتاب به این گیاهان نشود و در فصل تابستان،‌ این گیاهان را مقابل پرده قرار دهید تا نور زیادی به آنها نرسد، زیرا تابش آفتاب در فصل تابستان بسیار شدید‌تر است و به برگ گیاهان آسیب می‌رساند.

گیاهان آفتاب دوست نباید در محیط کم نور باشند زیرا نور کم،‌ باعث می‌شود ساقهٔ گیاه دراز شود و گیاه شکل بدقواره‌ای بگیرد. همچنین نور کم باعث ریزش برگ‌های مسن گیاه می‌شود، برگ گیاه را کوچک و کم می‌کند و گلدهی گیاه را متوقف می‌کند.

از جمله گیاهان آفتاب دوست: شمعدانی،‌ کاکتوس، داودی،‌ بنت‌‌القنسول، کاکتوس هستند.

بیشتر بخوانید:

فوت و فن باغبانی در منزل | نکاتی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

رطوبت جنگل‌های آمازون را به خانه بیاورید | چند راهکار ساده برای افزایش رطوبت گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی سایه دوست

مکان‌های دور از تابش نور مستقیم خورشید یا دور از پنجره‌های جنوبی، بهترین مکان برای نگهداری گیاهان سایه دوست است. این گیاهان در برابر نور زیاد خورشید، دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. زیرا آفتاب زیاد باعث کمبود میزان کلروفیل برگ‌ها می‌شود و در نتیجه برگ گیاه را زرد می‌کند.

از جمله علائم تابش زیاد نور برای گیاهان سایه‌دوست:

  • رنگ‌پریدگی برگ‌ها
  • وجود لکه‌های خاکستری و قهوه‌ای روی برگ گیاه
  • خشک شدن، چروکیدگی و سوختگی برگ‌ها
  • افتادگی برگ گیاه در اواسط روز که میزان تابش نور خورشید بالا است.

از جمله گیاهان سایه‌دوست: پوتوس،‌ دیفن باخیا،‌ سرخس،‌ عبائی، و فیکوس است.‌

گیاهان آپارتمانی سایه آفتاب دوست

این گیاهان به نور متوسط یا سایهٔ روشن نیاز دارند و بهتر است آنها را در مقابل پنجره‌های جنوبی با پرده توری قرار داد. این گیاهان اگر در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند،‌ دچار علائم آفتاب سوختگی خفیف‌تری می‌شوند.

از جمله گیاهان سایه‌آفتاب دوست: پرومیا،‌ سیکلامن،‌ دراسنا و کوردیلین هستند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.