راه و رسم ماهی‌‌خوری | راهنمایی برای اینکه ماهی را حرفه‌ای تمیز کنید

مدیر سایت 867 روز پیش
بازدید 108 بدون دیدگاه

ماهی در هر طعم و مزه‌ای به دلیل فسفر و پروتئین بالا جزو پرطرفدارترین مواد غذایی است و در فرهنگ غذای ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد. بافت نرم و پخت آسان ماهی باعث شده است تا در برنامه غذایی ماهانه سهمی را به خود اختصاص دهد. اما در کنار طعم دلچسب و پخت آسان ماهی، پاک کردن آن در خانه معمولاً دلچسب نیست و به دلیل شیوع کرونا خرید ماهی تازه و پاک شده نیز توصیه نمی‌شود. پس بهتر است با یادگیری آسان‌ترین شیوه برای پاک کردن ماهی، یکبار برای همیشه از دغدغه تمیز کردن ماهی تازه راحت شوید.

جدا کردن پوست ماهی

اگر برای پخت ماهی ترجیح می‌دهید پوست آن را جدا کنید، دیگر دغدغه پاک کردن پولک ماهی را ندارید و به دو روش می‌توانید این کار را انجام دهید:

۱- ماهی را به مدت یک الی دو دقیقه روی حرارت مستقیم گاز بگیرید، پوست ماهی به راحتی جدا می‌شود.

۲- ماهی را با پوست در فریزر بگذارید وقتی که منجمد شد، قبل از اینکه یخ ماهی باز شود با سر کارد قسمت کوچکی از پوست ماهی را جدا کنید، سپس با دست آن قسمت جدا شده پوست را بگیرید و محکم به طرف خود بکشید، پوست ماهی به راحتی جدا می‌شود.

بیشتر بخوانید:
شورِ خوشمزه | راهنمای خرید و مصرف ماهی ‌دودی

ماهیگیری؛ برنامه آخر هفته‌تان است؟ این مطلب به دردتان می‌خورد

جداکردن پولک ماهی

بهتر است در هنگام پخت، پوست ماهی‌هایی که گوشت آن نرم و لطیف است را جدا نکنید تا بافت گوشت ماهی در هنگام پخت باز نشود و شکل آن تغییر نکند. پس اگر قصد پخت ماهی با پوست را دارید حتماً با یک برس سیمی روی پوست ماهی بکشید تا پولک ماهی از پوست آن جدا ‌شود، می‌توانید از چاقوی تیز یا فلس گیر ماهی نیز که مخصوص این کار طراحی شده است، برای جدا کردن پولک ماهی استفاده کنید.

خالی کردن شکم و سر ماهی

مقداری آرد روی ماهی بریزید تا ماهی از دستتان نلغزد، سپس یک شیار طولی روی شکم ماهی ایجاد کنید، بطوری که این شیار تا دهان ماهی کشیده شود، بعد تمام محتویات درون شکم را بیرون بیاورید و با سر کارد رگ خونی بزرگ وسط شکم آن را بتراشید. اگر قصد دارید تا ماهی را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید، بالهٔ بالایی و پایینی و دم آن را با چاقو ببرید اما اگر قصد دارید ظاهر ماهی در هنگام پختن حفظ شود، تنها باله‌های آن را ببرید و دم ماهی را نگه دارید تا برای جابه‌جایی آن در داخل تابه با دم ماهی این ‌کار را انجام دهید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.