کدام هدفون انتخاب شماست؟

مدیر سایت 1032 روز پیش
بازدید 74 بدون دیدگاه

اگر طرفدار موسیقی، پادکست هستید یا دوست دارید مکالمات روزمره تلفنی برایتان شفاف و باکیفیت باشد، یک جفت هدفون عالی می‌تواند تجربه‌ی فوق‌العاده از گوش دادن را برایتان فراهم کند. تنها مسئله این است که به دلیل تنوع در نوع و کیفیت هدفون‌ها، انتخاب سخت و پیچیده شده است. بنابراین باید دانست هنگام خرید یک جفت هدفون چه چیزهایی راباید در نظر گرفت. به نظر می‌رسد افرادی که برای اولین بار می‌خواهند هدفون بخرند بیشتر به فرم ظاهری هدفون توجه می‌کنند. به لحاظ شکل و ظاهر هدفون‌ها به داخل گوش (in ear)، بیرون گوش (on ear)  و روی گوش( over ear) تقسیم شده ‌اند. هرکدام از این هدفون‌ها دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی هستند. همچنین هدفون‌هایی که در طراحی به شکل بی‌سیم و با‌سیم هستند، تجربه‌ی متفاوتی در شنیدن برای کاربران ایجاد می‌کنند. با توجه به متغیرهای زیادی که باید در نظرگرفت، تشخیص اینکه چه هدفونی برای شما مناسب است مشکل به نظر‌می‌آید، به همین دلیل راهنمای خرید هدفون را تهیه کردیم تا سهولت در انتخاب را برای شما فراهم کند.

سبک شما چیست؟

اولین معیاری که هنگام خرید یک هدفون جدید باید به آن فکر کرد، فاکتور شکل و ظاهر است. به طور کلی، سه نوع اصلی؛ هدفون‌های داخل گوش، بیرون گوش و روی گوش که باید در نظر گرفت.

هدفون‌های داخل‌گوشی(in-ear) قابل حمل‌اند؛

هدفون‌های داخل گوش قابل حمل‌ترین هدفون‌های موجود در بازار هستند، بنابراین اگر به دنبال هدفونی هستید که در هنگام حرکت از گوش شما نیفتاد و بتوانید به راحتی آن را جمع کرده و در جیب قرار دهید. می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشند. همانطور که از نام هدفون پیداست، در درون گوش برخلاف نوع دیگری که بیرون از گوش یا روی گوش قرار می‌گیرد .این نوع هدفون‌های داخل گوش بسیار ایده آل برای استفاده در طول ورزش یا فعالیت‌های پرتحرک هستند. بیشتر مدل‌های هدفون داخل گوشی مجهز به میکروفن هستند.

باید در نظر داشت قابل حمل بودند با راحت بودن بسیار متفاوت است. بسیاری از مردم به هدفون‌های داخل گوشی عادت دارند اما هدفون‌های دور گوشی بسیار راحت‌ترند. علاوه بر این کیفیت صدای پایین‌تر و بیس ضعیف‌تر در مقایسه با هدفون‌های دورگوشی دارند.ممکن است سبب ایجاد ناراحتی در گوش در اثر استفاده‌ی طولانی مدت شود. همچنین در برخی از مدل‌های بلوتوثی شارژردهی پایین‌تری دارند.

هدفون‌های روگوشی(on-ear)، جمع‌و‌جور و سازگار؛

اگر علاقمند به خرید هدفون های روگوشی هستید، باید بدانیدکه هدفون‌های رو گوشی ترکیبی از هدفون‌های داخل‌ گوش و دور‌گوش است. چرا که حجم بسیاری از گوش را پوشش می‌دهند و همچنین قابل حمل در کیف هستند. این نوع هدفون‌ها انتخاب مناسبی‌ برای افرادی‌ست که می‌خواهند معایب هدفون‌های داخل گوش را نداشته باشد و قابل حمل نیز باشند.

نکته قابل توجه این است که هدفون‌های روگوشی علاوه بر راحتی در حمل و وزن سبک‌تر کیفیت صدای بهتری نیز دارند.  را کمی راحت تر از درون گوش می دانند و اغلب کیفیت صدای بهتری نیز ارائه می دهند. آنچه باید در نظر داشت هدفون‌های رو‌گوشی دارای معایبی مانند:‌ بیرون رفتن صدا و ورود صدای محیط به داخل گوش(عدم عایق بندی در برابر نویز)  را دارند. همچنین بیس ضعیف صدا در این نوع هدفون نیز دیده شده است.

هدفون‌های دور‌گوشی(over-ear)، بهترین کیفیت صدا

هدفونهای دور‌گوش در راحتی و کیفیت صدا نامی هستند. اما از بین سه نوع هدفون‌های گفته شده، این نوع قابلیت حمل کمتری نسبت به بقیه دارا است. البته برای کسانی که دنبال یک جفت هدفون برای استفاده در منزل هستند مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود اما اگر می‌خواهید روزانه در فعالیت های حرکتی از هدفونی استفاده کنید دو مورد رو گوشی و داخل گوشی بیشتر مناسب‌ترند.

هدفون های دور‌گوش گوش‌ها را لمس نمی‌کند بلکه دارای بالشتکی هستند که روی گوش قرار می‌گیرند.بدین صورت می‌توان در استفاده‌های طولانی بدون ایجاد ناراحتی در گوش از این نوع هدفون استفاده‌کرد. هدفون‌های دورگوش صدایی شبیه اسپیکر تولید می‌کنند که از کیفیت خوبی برخوردار است. اما در بعضی از مدل‌های این نوع هدفون معایبی مانند ایجاد گرما و عرق در گوش، عدم امکان استفاده همزمان با عینک و گوشواره و قیمت بالا در مدل‌های بالا است.

هدفون‌های بی‌سیم یا سیمی، کدام انتخاب شماست؟

در نگاه اول هدفون های بی‌سیم راحت‌تر از هدفون‌های سیمی به نظر می آیند. اما آیا می‌دانستید کیفیت صدا در هدفون‌های سیمی بهتر از بی‌سیم است؟ از طرفی دیگر هم عمر باتری در هدفون‌های بی‌سیم می‌تواند دغدغه‌ای باشد برای کابران اما عده‌ای راحتی در حمل‌ونقل هدفون‌های بی‌سیم را به این مسئله ترجیح می‌دهند.

بیشتر بخوانیم 

راهنمای خرید ایرپاد اپل

هدفون‌های سیمی هنوز هم مزایای دارند

شاید تا چند سال آینده هدفون‌های سیمی به طور کلی از بین بروند اما در حال حاضر هنوز طرفداران مخصوص به خود را دارند. این درحالی‌ست که باتوجه به اینکه هدفون های بی سیم اغلب راحت تر از هدفون‌های سیمی هستند، هدفون های سیمی هنوز چند مزیت عمده نیز دارند. هدفون‌های سیمی هنوز کمی ارزانتر از همتایان بی سیم خود هستند، اگرچه هدفون بی‌سیم ارزان زیادی نیز وجود دارد. شاید مهمترین مزیت هدفون‌های سیمی کیفیت بالای صدا در مقایسه با هدفون‌های بی‌سیم باشد. از طرفی هدفون‌های سیمی برای بلندگوهای خارجی( غیر ازگوشی)‌ نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

هدفون‌های بی‌سیم راحتی را به ارمغان می‌آورند

درست است که کیفیت صدا در هدفون بر دیگر معیارها ارجحیت دارد اما آنچه هدفون‌های بی‌سیم را بیشتر مورد پسند قرار می‌دهد، راحت بودن استفاده از آنهاست. به طورمثال افرادی که در باشگاه از هدفون استفاده می‌کنند هدفون‌های بی‌سیم را نسبت به سیمی ترجیح می‌دهند. زیرا  حمل آسان و بدون دست و پاگیری سیم‌ها را برای کاربرانشان ایجاد می‌کند. پس شاید ارزش داشته باشد که صدایی با کیفیت پایین‌تر را انتخاب کرد در عوض راحتی را به همراه داشت.

در نظر داشته باشید چند نوع هدفون بی‌سیم وجود دارد؛ اکثریت هدفون های بی سیم داخل گوش یا توسط سیمی کوچک به دور پشت سر پیچیده می‌شوند. به تازگی، هدفون‌های “بی‌سیم واقعی” مانند AirPods اپل محبوب‌تر شده اند.  این هدفون‌ها به صورت بی‌سیم به دستگاه صوتی وصل می‌شوند.

نکته مهم دیگری وجود دارد که هنگام خرید هدفون‌های بی سیم باید بخاطر بسپارید عمر باتری است. عمر باتری بسته به نوع هدفون مورد نظر شما بسیار متفاوت است. ماندگاری باتری مناسب برای هدفون های بی‌سیم واقعی بیش از چهار ساعت پخش مداوم است. اگرچه اگر چهار ساعت مستقیم گوش ندهید، شارژ  باتری توسط کیس هدفون افزایش پیدا خواهد کرد. هدفون های داخل گوش باید بتوانند برای ۱۵ ساعت شارژ نگه دارند و هدفون‌های روگوشی باید حداقل ۱۶ یا ۱۷ساعت عمر باتری داشته باشند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.