۱۱ نکته اساسی در سفر با کودکان

مدیر سایت 1037 روز پیش
بازدید 116 بدون دیدگاه

سفرهای خانوادگی برای اولین بار ممکن است طاقت فرسا باشد. اینکه چه نکاتی را در حین سفر رعایت کنید تا هم به شما و خانوادتان خوش بگذرد می‌تواند دغدغه‌ سرپرستان خانواده باشد. اما سفر با کودکان چالش‌های زیادی به همراه دارد. اگر برای اولین بار ‌می خواهید با کودکانتان سفرکنید لازم است مواردی که باعث آسانتر شدن و بهتر شدن سفر می‌شود را رعایت کنید. مفیدترین و بهترین نکاتی که در سفر با کودکان باید لحاظ شود تا اوقات خوش و راحتی را برایشان فراهم کنید در این لیست آورده شده است. نگران نباشید، لازم نیست همه اینها را یکباره بخوانید: فهرستی مفیدی وجود دارد که می توانید در هر زمان به آن مراجعه کنید.

۱. در سفرهای هوایی وقت و زمان بیشتری بگذارید

اگر قرار باشد به صورت فردی به جایی سفرکنید حتما زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. اما باید انتظار داشته باشید در سفرهای خانوادگی بالاخص با کودکان، همه چیز بیشتر از زمانی که لازم دارد طول خواهد کشید. پس در سفرهای هوایی خیلی زودتر از موعد به فرودگاه بروید تا فرصتی برای اشتباه کردن در کارها قرار داده باشید. در نظر داشته باشید وقتی با کودکانتان هستید، ممکن است همانند سفرهای قبلی وقت نکنید در طول یک روز به تمام مکان‌های دیدنی و تفریحات برسید.

نکته: برنامه خود را منعطف کنید و زمان زیادی را برای بروز اتفاقات ناگهانی و برنامه ریزی نشده بگذارید. وجود چنین برنامه‌ای استرس کمتری را برای شما و کودکانتان ایجاد می کند و در کل سفر شادتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانیم

زیر و بم کفش کوهنوردی

۲. بار زیادی با خود نبرید

بسته‌بندی تمامی وسایلی که کودکان در خانه از آنها استفاده می‌کنند، برای سفر جالب نیست. شما در طول سفر نمی‌توانید هم کودکانتان و هم چمدان‌های سنگین را همزمان حمل کنید. پس وسایل موردنیاز و ضروری را باخود ببرید و باقی اقلام را در مقصد خریداری کنید.

۳. هرآنچه می‌توانید قبل سفر رزرو کنید

تنها رزروی که انجام می دهید نباید منحصر به پرواز باشد بلکه باید بدانید قرار هست در کدام مقصد و چه مقدار زمان بمانید. همچنین می‌توانید پس از استقرار در مقصد اول، مکان اسکان و هرآنچه که لازم است را برای بعد رزرو کنید که دچار سردرگمی و آشفتگی نشوید. در نظر داشته باشید علاوه بر اقامت و پرواز ، مواردی که می توانید از قبل آنها را رزرو کنید شامل: حمل و نقل خصوصی و عمومی، تورهای گشت و گذار، راهنماهای خصوصی و بلیط برای موزه ها ، پارک های موضوعی و سایر جاذبه‌ها است. این امر باعث می‌شود زمان بیشتری را در مقصد به استراحت و تفریح سپری خواهید کرد.

۴. سفر را برای کودکانتان توصیف کنید

کودکانی که احساس راحتی نکنند مدام ناراحت هستند. اینکه کودکان ندانند قرار هست چه ماجراجویی در پیش داشته باشند آنها را کلافه می‌کند. پس قبل از سفرآنچه قرار هست ببیند را برایشان توضیح دهید. چرا که وقتی بدانند قرار هست با چه اتفاقاتی رو به روشوند در مواردی که درگیر هستید کمتر سوال می‌کنند و بیشتر خوشحال و هیجان زده هستند.

۵. میان وعده را فراموش نکنید

گرسنگی در همه جا و در هر زمانی می‌تواند عامل نارضایتی و ناراحتی باشد. مخصوصا کودکان که تحمل گرسنگی برایشان دشوار است. از آنجایی که نمی‌دانید ممکن است دقیقا چه زمانی به وعده‌ی اصلی برسید یا اینکه  تاخیر و ترافیک پیش بینی نشده‌ای رخ دهد میان وعده‌هایی کوچک آماده کنید تا سوخت گیری اصلی انجام شود.
از طرفی ناهارخوردن در سفر می‌تواند برای پدرومادرهایی که کودکان نوزاد دارند بسیار ناخوشایند و و خسته کننده باشد. پس اگر با یک نوزاد در سفر هستید و می خواهید از یک وعده غذایی بیرون لذت ببرید، در محل اقامت خود به آنها غذا دهید. سپس آنها را مانند حالت عادی برای خواب آماده کنید. به همین راحتی می‌توانید شامی لذت بخش در بیرون از خانه یا در مسافرت داشته باشید.

۶. لباس‌ راحت برای کودکانتان انتخاب کنید

باتوجه به وضعیت آب و هوایی منطقه‌‌ی که سفر می‌ کنید سعی کنید لباس‌های کم دکمه و راحت به تنشان بپوشانید. ممکن در حین سفر نیاز به تعویض لباس باشد یا وقت کافی برای باز کردن و بسته کردن دکمه‌های لباس‌ها نداشته باشید. کفش‌های چسبی برای کودکان راحت تر و کمتر دچار مشکل می‌شوید.

۷. خونسرد باشید

سفر با کودکان مملو از اتفاقات پیش بینی نشده است. پس خود را آماده کنید برای لحظاتی که برنامه مطابق میل شما پیش نرود. داشتن آمادگی ذهنی باعث می‌شود استرس کمتری را متحمل شوید و مدیریت بهتری داشته باشید. به یاد داشته باشید سفر ماجراجویی است و تجربیاتی که در سفر با کودکان به دست می‌آید به تمام این اتفاقات می‌ارزد.

۸. اطلاعات تماس خود را به کودکان بدهید

اگر کودک شما علی رغم تمام تلاش‌هایتان گم شد لازم است که اطلاعات تماس شما را داشته باشد. اطلاعات تماس باید شامل: نام، شماره تلفن،آدرس ایمیل و آدرس محلیکه اقامت دارید باشد. برای کودکان خردسال، بهترین راه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تماس، می‌تواند یادداشتی در یکی از جیب آنها باشد. اگر جیب ندارند ، کارتی به کمربندشان وصل کنید یا در کفش بچسبانید. در هر صورت ، اطمینان حاصل کنید که کودک شما می داند کجا آن را پیدا کند. به بچه های بزرگتر کمک کنید شماره تلفن و آدرس ایمیل شما را به خاطر بسپارند. اگر آنها به آدرس محلی که در آن اقامت دارید احتیاج دارند ، آن را برای آنها بنویسید یا در گوشی همراه شان ذخیره کنید.

۹. داروهای اساسی را همراه داشته باشید

یکی از آسان‌ترین اتفاقات در سفر که می‌تواند منجر به خراب شدن یک روز یا حتی کل سفر شود  داشتن یک عضو بیمار در خانواده است. ممکن است کودک شما در اثر سوار شدن اتوبوس دچار حالت تهوع شود یا در آن منطقه به نوع خاصی از گرده درختی حساسیت پیدا کند، همه این‌ها میتواند منجر به خراب شدن کل سفر شود.پس ایده خوبی است که هنگام مسافرت چند داروی بدون نسخه را همراه خود داشته باشید. داروهای بدون نسخه ممکن است شامل موارد :داروهای سردرد، داروهای آلرژی و داروی معده و دل درد باشد. اگر کسی در خانواده شما داروهای تجویزی را مصرف می کند ، حتما آن را همراه داشته باشید. اگر نمی توانید بسته اصلی دارو را تهیه کنید، نسخه ای  از پزشک  موردنظر بگیرید تا در صورت نیاز تهیه کنید.

۱۰. اسباب بازی و کتاب جدید بیاورید

اسباب بازی‌های کوچک و کتاب ها بسیار عالی برای کودکان در سفر هستند. اسباب بازی‌های جدیدی که قبلا کودکان ندیده‌اند یا کتاب‌هایی که نخوانده اند می‌تواند در طول سفر برایشان سرگرم کننده و جالب باشد. اگر در یک سفر طولانی قرار داری ، در هر مرحله به خرید سوغاتی کوچک فکر کنید تا کودکانتان را در طول سفر سرگرم نگه  دارد. لزوما نباید با کتاب‌های سنگینی سفر کرد دستگاه‌های الکترونیکی که قابلیت پخش و نشان دادن کتاب یا فیلمی خاص برای کودکانتان داشته باشد می‌تواندکافی باشد.

نکته : بزرگترین نکته‌ای که می توانیم برای مسافرت با بچه ها داشته باشیم این است که بگذاریم کودکان در سفر دنیای جدیدی را کشف کنند چرا که ذهن کودکان با تجربیات جدید باز می‌شود. مطمئن شوید که از بعضی نکات بالا استفاده می‌کنید تا سفر شما برای همه راحت تر و سرگرم کننده‌تر شود.

۱۱. سفر را برای کودک توضیح دهید

اگر کودک شما برای اولین بار است که درحال مسافرت یا پرواز است بهتر است که با او صحبت کنید. به آنها بگویید قرار است چه اتفاقات ی در طول سفر بیافتد و چه برنامه‌هایی در سر دارید. حتی دلیل رفتارهایی مانند بستن کمربند ایمنی،‌ رعایت نگات بهداشتی و ایمنی را در سفر را برای آنها توضیح دهید. بیشتر کودکان فکر می کنند پرواز و سفر سرگرم‌کننده است پس آنها را به داشتن سفری پرهیجان تشویق کنید. چرا که قرار است یکه ماجراجویی رخ دهد.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.