همه چیز درباره وام ودیعه مسکن

مدیر سایت 911 روز پیش
بازدید 82 ۲ دیدگاه

وام ودیعه مسکن جزو کمک‌های حمایتی دولت در شرایط سخت اقتصادی است. در روزگاری که اجاره‌نشینی و تهیه هزینه‌های مسکن فشار زیادی را به اقشار متوسط و پایین جامعه وارد کرده است، دولت در اقدامی با اعلام پرداخت تسهیلات پرداخت ودیعه مسکن سعی کرده اندکی از این فشارها را بکاهد. این وام به منظور تأمین تمام یا قسمتی از هزینه ودیعه واحد مسکونی مورد نیاز افراد پرداخت می‌شود و در طول دوره اجاره واحد مسکونی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مبلغ وام ودیعه مسکن

سه دسته وام ۵۰ میلیون تومانی، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومانی در نظر گرفته شده که به ترتیب برای شهر تهران، کلان شهر‌ها و دیگر شهرهاست. میزان سود ماهانه آن هم به این شرح است: وام ۵۰ میلیون تومانی حدود ۵۴۰ هزار تومان، وام ۳۰ میلیون تومانی ماهی ۳۲۵ هزار  و وام ۱۵ میلیون تومانی ۱۶۰ هزار تومان. این تسهیلات با اولویت خانواده‌های پنج نفره، زوج‌های تازه ازدواج کرده و مستاجران تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، همچنین حقوق بگیران، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان در کنار تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت می‌شود. این وام همچنین به مستاجرانی تعلق می‌گیرد که حداکثر متراژ واحد اجاره‌ای آنان در تهران ۷۵‌متر و در سایر استان‌ها ۹۰‌متر باشد. یعنی این وام به مستاجران لوکس‌نشین که قصد دارند در خانه‌های بزرگ زندگی کنند تعلق نمی‌گیرد. ضمن این‌که زوج‌های جوانی که به‌تازگی زندگی خود را آغاز کرده‌اند در اولویت دریافت این تسهیلات هستند.

نحوه بازپرداخت

این وام با کارمزد ۱۳درصد پرداخت می‌شود  و مستأجر فقط سود این وام را پرداخت کرده و اصل وام پایان سال به بانک بازگردانده می‌شود. با این حال با شرایط دیگری مستاجران می‌توانند در نهایت اصل وام ودیعه مسکن را به بانک بازنگردانند. افرادی که با تایید وزارت راه و شهرسازی واجد شرایط استفاده از این وام باشند، اگر به جای پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن در پایان سال، توانایی پرداخت اصل و سود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، می‌توانند با انتخاب خود، این وام را با اقساط ۳۰ ماهه و نرخ ۱۲ درصد دریافت کنند. بنابراین مستاجران دو راه پیش‌رو دارند، اول این که می‌توانند فقط سود این وام را پرداخت کنند که ۱۲ ماهه است و اصل وام پس از یک سال به بانک برمی‌گردد، یا این که می‌توانند اصل و سود وام را به صورت اقساط ۳۰ ماهه پرداخت کنند که در نهایت اصل وام به مستاجر برمی‌گردد.

شرایط دریافت وام

متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن حتماً باید اجاره‌نامه دارای کدرهگیری و همچنین شرایط وام ساماندهی را داشته باشند؛ یعنی وام یا امکانات یارانه‌ای از طرف دولت در بخش زمین یا مسکن نگرفته و صاحب ملک نباشند و از سال ۸۴ هیچگونه سابقه خرید و فروش ملک نداشته باشند. ضمن این که باید سرپرست خانوار باشند و شهری را که تقاضا می‌کنند در آن ۵ سال سابقه سکونت داشته باشند و همه این مولفه‌ها باید مستند و قابل بارگذاری در سایت باشد.

ضمانت پرداخت وام

بانک‌ها در این طرح مشارکت دارند و برای ضمانت وام هم گواهی کسر حقوق، سهام عدالت یا سفته دریافت می‌کنند. افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد نیز برای دریافت وام ودیعه مسکن باید به دستگاه‌های ذی‌ربط مراجعه کنند، چون اعتبارات مربوط به آن‌ها در اختیار سازمان‌هایشان قرار گرفته است.

نحوه ثبت‌نام

اگرچه جزئیات نام‌نویسی برای دریافت وام ودیعه مسکن در پایگاه اینترنتی طرح اقدام ملی به نشانی TEM.MRUD.IR  اعلام شده، اما بد نیست بدانید که ثبت‌نام متقاضیان از ۴ مردادماه آغاز شده و واجدان شرایط تا ۹ مردادماه فرصت دارند با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به شماره  ٣٠٠٠٧٣۶۴٠ از طریق تلفن همراه شخصی خود، نسبت به ثبت‌نام اولیه دریافت این تسهیلات اقدام کنند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. مژگان گفت:

    هنوز وقت هست برای ثبت‌نام وام ودیعه مسکن؟

  2. هدی گفت:

    راهنمایی خوبی بود. ممنون