ماهیگیری؛ برنامه آخر هفته‌تان است؟ این مطلب به دردتان می‌خورد

مدیر سایت 1002 روز پیش
بازدید 163 بدون دیدگاه

شاید برایتان پیش آمده باشد که بخواهید برای تمدد اعصاب سری به طبیعت بزنید و در آرامش و سکوت کاری فرح‌بخش انجام دهید.

یکی از کارهایی که خوراک طبیعت‌گردی و تجدید قواست، ماهیگیری است. حالا برای اینکه نخواهید ماهی صید کنید و به نوعی در طبیعت دست ببرید، می‌شود قانون صید و رهاسازی را رعایت کرد. قانونی که در خیلی از جاهای دنیا رعایت می‌شود ولی متاسفانه در ایران خیلی جا نیفتاده است. خلاصه در این ایام تابستان که فرصت و فراغت بیشتری برای گشت‌وگذار و رفتن کنار رودخانه و دریاچه وجود دارد، ماهیگیری می‌تواند انتخاب خوبی از بین تفریحات تابستانی باشد.

وسایل لازم

برای رفتن به ماهیگیری اولین چیزی که باید در اختیار داشته باشید چوب ماهیگیری مناسب است. در این مطلب سعی می‌کنیم نکاتی که لازم دارید را در اختیارتان بگذاریم.

برای ماهیگیری مسلم است که باید از چوب‌هایی که در بازار هست، استفاده کنید. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که به سراغ چوب‌هایی که با عنوان چوب ماهیگیری همه‌کاره در بازار موجود است نروید؛ چون در بهترین حالت این چوب‌ها هیچ فایده‌ای برای شما ندارند!

مساله بعدی این است که بدانید در چه محلی قرار است ماهیگری کنید و عمق آبی که در آن ماهیگیری انجام می‌دهید، حدودا چقدر است. استحکام چوب ماهیگیری از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید، این موضوع ارتباط مستقیمی با سطح خمیده شدن آن دارد، به این معنی که اگر چوبی دارای انعطاف‌پذیری بالایی باشد، می‌توان گفت که از استحکام بالایی برخوردار است. انعطاف‌پذیری در چوب‌ها ارتباط مستقیمی با وزن و سنگینی ماهی مورد نظر دارد. چوب‌های ماهیگیری از نظر وزن در چهار نوع سنگین، نیمه‌سنگین، سبک و خیلی سبک ساخته می‌شوند که با توجه به نوع صید از آنها استفاده می‌شود. در مناطق شمالی کشور و بسته به نوع ماهی، چوب نیمه‌سنگین و سبک طرفدارن زیادی دارد.

وسایل لازم برای ماهیگیری

چوب ماهیگیری

برای تهیه چوب ماهیگیری اولین نکته چوب و دسته مناسب است که باید درباره‌اش اطلاعاتی داشته باشید. چوب ماهیگیری از دو قسمت میله و دسته تشکیل شده. میله می‌تواند یک تکه یا چند تکه باشد. چوب‌های یک تکه، به علت طول بلندشان، به سختی قابل حمل‌و‌نقل هستند و بیشتر مناسب کسانی هستند که در همان اطراف ساکنند، شاید بتوان گفت بیشتر به درد افراد محلی می‌خورند اما چوب‌های چندتکه، دارای قطعاتی جداشونده هستند که به‌صورت پیچی یا اتصال‌های نر و ماد‌ه به هم وصل می‌شوند و همین هم کار را راحت‌تر می‌کند و شما می‌توانید بعد از پایان کار قطعات را از هم جدا کنید و آن را به راحتی داخل خودرو قرار داده و حمل کنید و نگهداری‌شان هم تا دفعه بعدی جای زیادی اشغال نمی‌کند. دسته چوب ماهیگیری هم بیشتر از چوب‌پنبه طبیعی و یا مصنوعی ساخته می‌شود. نوع چوب پنبه طبیعی البته بهتر است، اما خوب استحکام کمتری دارد. بعضی اوقات جنس‌هایی مثل چرم و ورنی هم برای دسته چوب ماهیگیری استفاده می‌شوند. برای چرخ هم موادی مثل پلاستیک سخت، آلومینیوم، گرافیت و چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. حلقه‌هایی که نخ از وسط آنها روی چوب رد می‌شود هم از جنس فولاد و تیتانیوم هستند.

درباره طول چوب باید گفت، طول چوب ماهیگیری از حدود ۱۸۰ تا ۵۰۰ سانتیمتر است. اما این موضوع کاملا به نوع ماهیگری شما مربوط است که آیا ماهیگیری مبتدی هستید یا جزو حرفه‌ای‌های این رشته‌اید. در نظر داشته باشید که اگر تازه می‌خواهید سراغ ماهیگیری بروید بهتر است با یک چوب نسبتا کوتاه شروع کنید تا کنترل بهتری روی چوب و صید داشته باشید. امروزه با وجود چوب‌هایی که به آنها لنسر می‌گویند چوب‌های ۲۴۰ تا ۲۷۰ سانتیمتری پرتاب‌های مناسب و خوبی دارند و به شما امکان مانور متعادلی می‌دهند. اگر در زمان ماهیگیری کودکتان را هم همراهتان می‌برید، بهتر است برای او هم چوب کوتاهی که متناسب با قدش باشد تهیه کنید.

چند اصطلاحی که ممکن است هنگام خرید چوب بهشان بربخورید اینها هستند: اکشن، وزن طعمه و وزن نخ.

“اکشن” انعطاف‌پذیری یک چوب را نشان می‌دهد. میزان مقاومت چوب ماهیگیری در برابر خم شدن، و نیز سرعت بازگشت آن به حالت قبل از جمله فاکتورهایی هستند که در  در اکشن ارزیابی می‌شوند. “وزن طعمه” بیانگر میزان وزن طعمه و قلاب است؛ همان وزنی که چوب تحمل می‌کند. “وزن نخ” هم میزان وزنی است که نخ ماهیگیری می‌تواند تحمل کند و بر پایه شماره مشخص می‌شود.

ماهیگیری با حضور کودکان

جنس چوب

خوب است بدانید که این روز‌ها چوب‌های سنگین فایبر گلاس جای خودشان را به چوب‌های سبک کربنی داده‌اند که تا حدودی قابل قبول هستند؛ اما خوب این موضوع هم هست که جنس‌های نامرغوب زیادی در بازار عرضه می‌شوند. به همین دلیل هم باید به نوع بافت چوب در زمان خرید توجه لازم را داشته باشید. اصولا دو نوع بافت چوب برای چوب‌های ماهیگیری در بازار وجود دارد که یکی ضرب‌دری و دیگری حلقه‌ای است که الیاف ضرب‌دری محکم‌تر بوده و نسبت به فشار مقاوم‌ترند.

انواع چوب های ماهیگری اسامی خاصی دارند که با دانستن آن‌ها می‌توانید بسته به نیازتان آن را در بازار تهیه کنید.

 چوب کاسی

چوبی که با عنوان “چوب کاسی” در بازار شناخته می‌شود، بیشتر برای صید ماهی‌های کوچک و محلی مثل ماهی کولی مناسب است. اسم چوب هم اتفاقا از نوعی ماهی کولی به نام “کاس” گرفته شده است. چوب بسیار سبکی که که طول آن حداکثر به ۱۴ متر می‌رسد و جنسش هم بیشتر فایبرگلاس است.

چوب تنکارا

همان‌طور که از اسمش پیداست “چوب تنکارا” برای ماهیگیری با روش ژاپنی مناسب است. روش تنکارا یک روش ماهیگیری ژاپنی است که حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد. این روش برای صید ماهی‌های قزل‌آلای کوچک مناسب است. طول این نوع چوب‌ها بین ۳ تا ۴ متر است و در واقع ترکیبی از سه نوع چوب کاسی، چوب پشه و چوب تلسکوپی است.

ماهیگیری با لنسر

چوب‌های اسپین کستینگ و بیت کستینگ

اگر مقصد ماهیگیری شما یک رودخانه است و خیلی هم مبتدی نیستید چوب‌های “اسپین کستینگ و بیت کستینگ” برایتان مفید خواهد بود. در موقع کار کردن با این چوب‌ها این امکان در اختیارتان است که پرتاب‌های پشت سرهمی داشته باشید.

چوب‌های فوق سبک

اگر جایی که می‌خواهید ماهیگیری کنید، رودخانه‌ای وسط جنگل است و نگرانید پوشش گیاهی مانع کارتان شود، پیشنهاد ما به شما استفاده از چوب‌های فوق سبک است که اولا طول کمی دارند -چیزی حدد یک‌و نیم تا دو متر- و بعد هم سبکی‌شان کار را برایتان راحت‌تر می‌کند. صید ماهی قزل‌آلا با این چوب‌ها کار ساده‌تری است.

چوب‌های ساحلی

ما ایرانی‌ها که به دریا علاقه خاصی داریم، برای ماهیگیری از دریا می‌توانیم به سراغ چوب‌های ساحلی برویم که همان‌طور که از اسمش پیداست برای ماهیگری از ساحل مناسبند، چون طول بلندی دارند -چیزی حدود ۳ و نیم تا ۶ متر- و در ضمن جنس چوبشان از الیاف کربن است که باعث می‌شود انعطاف بیشتری وجود داشته باشد و متراژ نخ این چوب‌ها هم زیاد است و به مشکلی با آن برنخواهید خورد.

ماهیگیری در دریا

چوب دریایی سطحی

چوب‌های کستینگ ویژه سطح هم بسیار قدرتمند بوده و مناسب صید باز هم در آب‌های نزدیک ساحلند. طول این چوب‌ها هم حدود ۴ متر است.

چوب‌های دریایی

چوب‌های دریایی که بیشتر به درد حرفه‌ای‌های این رشته می‌خورد، بیشتر برای صید ماهیان سنگین وزن دریایی مناسب هستند. طول آن‌ها بلند است و بسیار هم ضخیم ساخته شده‌اند و در واقع کل اجزای چوب از چوب‌های معمولی موجود در بازار ضخیم‌تر است. بعضی از این چوب‌ها دیگر نخ ندارند؛ بلکه به جای نخ از قرقره و چرخ‌دنده در آن‌ها استفاده شده است.

 

 

 

 

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.