زیر‌و بم کفش کوهنوردی

مدیر سایت 1028 روز پیش
بازدید 101 بدون دیدگاه

انتخاب یک کفش مناسب می‌تواند به شما در محافظت در برابر صدمات کمک کند. کفش خوب می‌تواند قدم‌های شمارا بهبود ببخشند و فشار کمی به پا واردکنند. در تمرینات ورزشی مانند دویدن، پیاده روی، کوهنوردی نیاز به یک کفش ورزشی مناسب ضروری است. سرمایه گذاری روی یک کفش با کیفیت می تواند به شما در جلوگیری از آسیب دیدگی پا و مچ پا کمک کند و تمرین خود را به یک تجربه دلپذیر و راحت‌تر تبدیل کند. اگر به کوهنوردی علاقه دارید باید روی یک جفت کفش که پاهای شما را گرم و خشک و سالم نگهدارد، سرمایه گذاری کنید.

بیشتر بخوانیم 

کدام هدفون انتخاب شماست؟

راهنمایی برای خرید ایرپاد اپل

کفش کوهنوردی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

کفش‌های کوهنوردی عایق و ضد آب هستند وکفی سفت و سختی دارند. البته میزان عایق می‌تواند از بوت تا بوت متفاوت باشد. سری جدید کفش‌های کوهنوردی از جنس الیاف مصنوعی تهیه می‌شوند در حالی که در گذشته غالب کفش‌ها از جنس چرم بودند. کفش‌های کوهنوردی  با کمی عایق مصنوعی برای کوهنوردی در دمای معمولی مناسب هستند.  برای هوای سرد و در ارتفاعات بوت پلاستیکی که دارای کفی قابل تعویض هستند مناسب است،  باتوجه به اینکه ممکن است بوت کمی سنگین شود اما به گرمای داخل کفش می‌ارزد. تمام کفش‌های کوهنوردی زمستانی قابلیت نصب چنگگ‌های متناسب صخره نوردی و کوه‌نوردی را دارند. با گذر زمان و تغییرات و نوآوری کفش‌های کوهنوری امنیت و دوام بیشتری برای کوهنوردان به ارمغان آورده است.

کفش‌های کوهنوردی برای داشتن عملکردی مطلوب در شرایط آب وهوایی متغییر باید دارای یکسری ویژگی‌های اساسی باشد. انتخاب کفش کوهنوردی مناسب دغدغه‌ی کوهنوردان مخصوصا افرادی که تازه می‌خواهند شروع به کوهنوردی بکنند، است. از این رو ۱۰ ویژگی اساسی برای خرید کفش‌های کوهنوردی عبارتند از:

۱. قابلیت انعطاف و ارتجاعی بودن

۲. مقاومت در برابر آب

۳. دمای متعادل در کفش

۴. سفت و سخت بودن

۵. راحتی پا

۶. مقاوم بودن در برابر عوامل محیطی

۷. وزن متعادل

۸.. ساق دار و بلند بودن کفش( بالاتر از مچ پا قرار گیرد)

۹.گردش هوا داخل کفش

۱۰. متناسب بودن کفش نسبت به فصل

کفی کفش‌های کوهنوردی چه ویژگی باید داشته باشند

از آنجایی که هرکفش متناسب با شرایط و ویژگی‌های خاصی تولید می‌شود، نوع کفی داخل هر کفش نیز باید متناسب با کفش باشد.کفی‌ها معمولاً ویژگی اصلی حجم و اندازه و ضخامت را در بردارند. انتخاب کفی مناسب برای کفش‌های کوهنوردی شامل یکسری ویژگی‌های اساسی است مانند:

کفی ژله‌ای: در داخل فوم کفی حباب های مایعی قرار دارد که سبب مقاومت و دوام بالای آنها می شود. این نوع کفی کفش را سنگین می‌کند و به خوبی تعریق پا را جذب نمی‌کند با اینحال ضربه‌گیری خوبی در برابر فشارها دارند.کفی ژله‌ای حالت خود را تغییر نمی‌دهد. در ضمن تمیز کردن آنها نیز آسان است.

کفی کورک: از چوب پنبه ساخته شده است که سبب سبک شدن کفی می‌شود. کفی از نظر طبیعی مرطوب هم هستند که به کنترل بو کمک می‌کند.  چوب پنبه نرم اما محکم است، بنابراین پشتیبانی و راحتی زیادی برای پا به وجود می‌آورد.

کفی هوایی: داخل این کفی از حباب‌های هوا تشکیل شده است. این حالت سبک ایجاد راحتی و حفاظت از پا و با گذشت زمان فشرده نمی‌شود و حالتش تغییر نمی‌کند. ازین رو ماندگاری این کفی بالاست و همچنین گردش هوا در این کفی نیز وجود دارد.

کفی‌های فومی: معمولاً  از فوم ساخته ‌و به مرور زمان فشرده می‌شوند. تعریق پا در این فوم جذب می‌شود و بسیار سبک هستند.

خصوصیات اصلی کفی‌ها

سرانجام، موادکفی خصوصیات خاصی دارند که بر تصمیم شما در مورد بهترین کفی‌های کوهنوردی تاثیر می‌گذارد.

کفی‌های ضد آب: ایده آل برای کسانی که می‌دانند در هوای مرطوب پیاده روی می‌کنند و یا پای آنها زیاد عرق می‌کند و می‌خواهند کفی های آنها خشک نشود.

کفی‌های وزنه بردار: اگر واقعاً می خواهید بر حجم و فشار ورزش خود بیافزاید، می‌توانید کفی‌های وزنه دار را انتخاب کنید. این کفی‌ها سبب سنگینی کفش می‌شوند، به این معنی که حتی پیاده روی ساده با این کفش‌ها نوعی نرمش به حساب می‌آید.

کفی‌های با منفذ هوا: اگر در هوای گرم کوهنوردی می‌کنید یا اینکه تعریق پای شما زیاد است این کفی می‌تواند حرکت و راه ‌رفتن را برای شما راحت کند.

کفی لژی: میزان ضخامت ولژی که استفاده می‌شود در این کفی بستگی به نیاز کوهنوردان دارد. اگر دچار خستگی زیاد پا می‌شوند یا می‌خواهند فشار کمی به پا بیاید این کفی مناسب است. همچنین این کفی از سرخوردن پا داخل کفش جلوگیری‌ می‌کند و از پاشنه پا محافظت نیز می‌کند.

کفی فومی: کفش هایی که کفی فوم دارند قالب پا هستند. کوهنوردان احساس راحتی می کنند. به دلیل داشتن بسیاری از نقاط تماس بین پا و کفش ، انتقال انرژی بسیار خوبی را امکان پذیر می سازند. این نوع کفی سبک هستند و به مرور زمان فشرده می‌شوند ، بنابراین برخلاف دیگر کفی‌ها دارای ماندگاری و دوام نیستند و همچنین منفذ برای جذب تعریف و جریان هوا ندارد.

۷نکته کاربردی در هنگام خرید کفش کوهنوردی

۱.هنگام خرید کفش‌های کوهنوردی به نوع الیاف و پارچه‌ی مورد استفاده در کفش‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. پارچه اشتباه می‌تواند پاهای شما را داغ و ناراحت کند و گرفتگی ایجاد کند.

۲.کفش‌های کوهنوردی که از  نایلون و پلی استر ساخته‌ شدند به راحتی از بین می‌روند و  احساس راحتی نیز ایجاد می‌کند. این نوع کفش‌ها در مواقع مرطوب سریع‌تر خشک می شوند اما مقاومت کمتری در برابر آب دارند.

۳.کفش‌های کوهنوردی که اغلب با نیمی از مصنوعی چرم ساخته شده‌اند. گردش هوا در این نوع کفش نیز جریان دارد. با این حال به طورکامل ضد آب نیستند و از دوام پایین‌تری برخوردار است.

۴.کفش کوهنوردی که از چرم کامل ساخته شده‌اند. این کفش بسیار بادوام و مناسب برای کوهنوردان سختگیر است که به دنبال عبور از زمین های ناهموار هستند. از طرف دیگر ، این ماده گردش هوایی کمتری دارد و بسیار سنگین است.

۵.کفش‌های کوهنوردی باید ساق دار باشند تا مچ پا را حفظ و تعادل ایجاد کند. این نوع کفش‌ها برای مسیر‌های صعب‌العبور بهترین گزینه هستند.

۶.برای تشخیص راحتی کفش های کوهنوردی با هرجفت پیاده روی کنید تا مطمئن شوید اندازه و راحت است. ثبات انگشتان در کفش و جای گرفتن مناسب پاشنه‌ی از تاول زدن پا جلوگیری می‌کند.

۷.هنگام خرید کفش کوهنوردی از جوراب ساق دار استفاده کنید. از آنجایی که عصرها پاها باد می‌کند موقعیت مناسبی برای خرید کفش محسوب می‌شوند. تا کفشی متناسب با بزرگترین حالت پا خریداری کنید.

 

 

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.