راهنمای تغذیه با شیر مادر در اوایل شیردهی | ساعت طلایی شیردهی چیست؟

مدیر سایت 915 روز پیش
بازدید 69 بدون دیدگاه

تغذیه با شیر مادر روندی طبیعی و غریزی است که در عین حال نیازمند آموزش برای مادران است. فراموش نکنید اگر به تازگی مادر شده‌اید و یا در شرف آن هستید، طبیعی است که سوال بپرسید و انتظاری که از نو مادران می‌رود، داشتن اطلاعات به روز و کاربردی است. مشکل‌ترین مرحله متولد شدن نوزاد، شاید همین پنجره زمانی آغاز شیردهی باشد. این روند مسابقه‌ای بین شیردهی طبیعی یا شیشه شیر است. به همین علت خود را برای آنچه در هفته اول تجربه خواهید کرد آماده کنید. بسیاری از افراد خود را برای واقعیت شیردهی آماده نمی‌کنند و در نتیجه دوران سخت‌تری را می‌گذرانند.

 شیر دادن در ساعت طلایی اولیه

شیر اولیه مادر برای نوزاد در ادبیات سنتی ما آغوز نام دارد و برای واکسینه کردن کودک بسیار توصیه شده است. در اولین گام پس از تولد نوزاد توصیه می‌شود بلافاصله بعد از به دنیا آمدن نوزاد، حداقل یک ساعت تماس بی‌وقفه پوست به پوست بین مادر و نوزاد برقرار شود. این کار برای موفقیت در شیردهی بسیار اهمیت داد و استرس مادر را کاهش می‌دهد. این روند احساسی و باورنکردنی در ساعت اولیه تولد، باعث می‌شود که نوزاد بوی منحصر به فرد شیر مادر را تشخیص دهد.

در اوایل شیردهی چه کار کنیم؟

معمولا سه دقیقه بعد از تولد کودک، کودک چشمان خود را کمی باز می‌کند و سر، دهان و شانه خود را حرکت می‌دهد. تقریباً حدود هشت دقیقه پس از تولد نوزاد، حرکت دهان و مکندگی لب نوزاد آغاز می‌شود. در این مرحله به مادر آموزش داده شده است که سینه خود را با دست ماساژ دهد. کودک در این زمان بین فعالیت کردن و استراحت مداومی قرار دارد.  حدود نیم ساعت باید به کودک زمان بدهید تا پستان را بیابد. نوزاد تقریبا پس از ۴۵ دقیقه با پستان مادر آشنا می‌شود. در این مرحله به مادران آموزش داده می‌شود که صبر داشته باشند. فک نوزاد به اندازه کافی قوی نیست و نیازمند تمرین مهارت مکیدن است. شما می‌توانید به کودک کمک کنید.

توجه داشته باشید که ساعات اولیه برای موفقیت در شیردهی بسیار مهم است. در این زمان پیوند و اطمینان بین شما و نوزادتان برقرار می‌شود. به همین علت است که به آن ساعت طلایی گفته می‌شود. همچنین برای رسیدن به این هدف، در اولین ساعت پس از زایمان، برای برقراری تماس فوری پوست به پوست و شیردهی برنامه‌ریزی کنید.

از چه زمانی می‌توانیم از شیشه شیر و پستانک استفاده کنیم؟

انجمن اطفال امریکا توصیه می‌کند که تا تثبیت شیر مادر به عنوان تغذیه کودک، یعنی تا حدود یک ماه، از پستانک یا شیشه استفاده نشود. پستانک‌ها و شیشه‌ها دارای بافت مصنوعی هستند که می‌توانند باعث سردرگمی نوزاد و مشکلات تغذیه با شیر مادر شوند. برخی بر این باور هستند که بسیاری از مدل‌های شیشه شیرهای پلاستیکی و پستانک‌ها با پستان واقعی شباهت دارند، اما توجه داشته باشید که هر نوعی از پستانک و شیشه شیر با مکیدن پستان واقعی متفاوت هستند. بدون شک خوردن شیر از شیشه شیر بسیار ساده‌تر از روش تغذیه با شیر مادر است و نوزاد نیز این تفاوت را درک می‌کند.

یکی دیگر از دلایلی که توصیه می‌شود تا یک ماه از روش‌های دیگر استفاده نکنید، تحقیقاتی است که نشان داده است ارائه پستانک به نوزادان قبل از تثبیت شیر مادر، نشانه‌های گرسنگی را سرکوب می‌کند و زمان شیردهی را کاهش می‌دهد که می‌تواند تأثیر منفی روی شیر مادر بگذارد. این اتفاق به ویژه در هفته‌های اول مخرب است و بهتر است آن را تا تثبیت تغذیه با شیر مادر به تعویق اندازید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.