افزایش تمرکز سخت نیست؛ این مطلب را بخوانید

مریم فشندی 727 روز پیش
بازدید 33 بدون دیدگاه

شاید برایتان پیش آمده باشد که مثلا یک صفحه از کتابی را چند بار بخوانید اما در آخر چیزی از محتوای کتاب یادتان نیاید؛ همان جاست که معلوم می‌شود تمرکزتان را روی موضوع از دست داده‌اید. در شرایط زندگی فعلی و با وجود فشارهایی که هر روز به ما وارد می‌شود، بسیار طبیعی است که گاهی برای انجام امور روزمره تمرکز لازم را نداشته باشیم. اما خوب نگران نباشید، چون روش‌هایی هستند که اگر به کار بگیرید به شما کمک می‌کنند تمرکز بیشتری روی کارتان بگذارید.

تاثیر مدیتیشن در بهبود تمرکز

همان‌طور که می‌دانید ورزش از هر نوعی که باشد می‌تواند قدرت تمرکز را در فرد افزایش دهد. بر اساس مطالعات محققان، تاثیر مدیتیشن بر عملکرد مغز ثابت شده است.  تحقیقات نشان داده انجام روزانه حداقل ۲۰ دقیقه تمرینات مدیتیشن تمرکز شما را افزایش می‌دهد. تمرکز بر تنفس، تمرین مناسبی است که قدرت تفکر و تمرکز را تقویت می‌کند. برای شروع سعی کنید به صورت مرتب روزانه به مدت ۱۰ دقیقه قبل از خواب این تمرینات را انجام دهید. وقتی به‌طور مرتب روی تنفس‌ متمرکز شوید، قدرت تمرکز شما به‌تدریج افزایش پیدا می‌کند.

ویتامین‌ها و مکمل‌ها

اگر در تلاشید تا تمرکزتان را افزایش بدهید از تاثیر تغذیه مناسب غافل نباشید. داشتن رژیم غذایی مناسب به تنظیم قند خون کمک می‌کند. تنظیم قند خون از این جهت اهمیت دارد که مغز از گلوکز به‌عنوان سوخت استفاده می‌کند. در عین حال رژیم غذایی کامل و سرشار از میوه و سبزیجات تازه، مغز شما را فعال و قدرتمند نگه می‌دارد. مصرف خشکبار و ویتامینE هم در تقویت حافظه و تمرکز تاثیر دارد. اگر وقت خوردن این خوراکی‌های خوشمزه را ندارید یا امکانش برایتان میسر نیست راه دیگر استفاده از مولتی‌ویتامین‌هاست. در این گروه، مصرف مکمل‌های ویتامینc  و کپسول‌های روغن ماهی برای سلامت مغز و افزایش تمرکز مفیدند. البته برای مصرف مکمل‌های دارویی باید با پزشک مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید.

افزایش قدرت مغز

پرواضح است که در صورتی که قدرت مغز را افزایش دهیم، بالطبع تمرکزمان بالاتر می‌رود. برای این منظور بهتر است برای خودتان تمرینات منظمی درنظر بگیرید. مثلا هر روز اطلاعاتی را به خاطر بسپارید و روز به روز بر وسعت این اطلاعات اضافه کنید. مثلا روز اول یک خط شعر حفظ کنید و روز بعد یک خط دیگر به آن اضافه کنید و بدین ترتیب در طول یک دوره زمانی مشخص یک شعر کامل را از بر بشوید. البته باید بدانید تغییراتی که خواهانش هستید به یک‌باره و به قول معروف یک شبه اتفاق نمی‌افتند. باید روی آن‌ها به‌طور مداوم و منظم کار کنید و بدین‌ترتیب عملکرد مغزتان را به‌طور قابل توجهی بهبود ببخشید.

 استفاده از زمان‌سنج

اگر سعی کرده‌اید تمرینات مربوط به تمرکز را درست انجام دهید و هنوز هم در هنگام مطالعه متن و یا کتابی دچار پراکندگی ذهن می‌شوید، بهتر است برای خواندن مطلب برای خودتان زمان مشخصی قرار دهید. مثلا هنگامی که می‌خواهید برای اولین بار متنی را مطالعه کنید و نیاز به تمرکز دارید، برای خودتان زمان مشخصی در نظر بگیرید. برای مثال، با خودتان قرار بگذارید که برای خواندن بخشی از کتاب و به‌خاطر سپردن آن، ۴۵ دقیقه زمان دارید و ۱۵ دقیقه را هم برای دوره کردن در نظر می‌گیرید. حالا وقت آن است که زمان‌سنج را فعال کنید. این شیوه استفاده از زمان‌بندی تمرکز را بالا می‌برد و به ایجاد دقت در مطالعه کمک زیادی می‌کند.

خواب کافی

بی‌خوابی اگر موردی و گذرا باشد که در درازمدت مشکل چندانی ایجاد نمی کند، اما در صورتی که به یک عادت تبدیل شود، می‌تواند فرد را در فعالیت‌های روزمره‌اش دچار مشکل کند. وقتی در شبانه‌روز به‌اندازه کافی نمی‌خوابید، از لحاظ ذهنی نمی‌توانید تمرکز خوبی داشته باشید. برای اینکه خواب مناسبی داشته باشید بهتر است سعی کنید در طول روز کارهایی انجام دهید که کیفیت خوابتان را افزایش دهید. برای مثال در ساعت‌های پایانی روز نوشیدنی‌های کافیئن‌دار ننوشید، قبل از خواب به موسیقی آرام گوش دهید و رنگ اتاق خواب و ملحفه‌ها را تغییر دهید تا شب‌ها خواب آرام و آسوده‌ای داشته باشید.

Focus Concept

بازی‌های مفید

گذشته از تمریناتی که برای تقویت حافظه و افزایش تمرکز نیاز است، نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد یادگیری مهارت‌های ویژه و خاص، مغز را تقویت می‌کند. برای نمونه حل جدول و معماهای فکری مثل سودوکو و یا قرار دادن پازل‌ در جاهای مشخصش می‌تواند کمک زیادی در تقویت حافظه داشته باشد. این بازی‌ها را هم روی موبایل و تبلت می‌شود نصب کرد تا راحت‌تر در دسترس باشد و هم می‌توان از فروشگاه‌های معتبر خریداری کرد.

دوری از تکنولوژی

زمان‌هایی که ذهن شما پریشان و آشفته است، بد نیست به سکوت پناه ببرید. برای این کار هم دوری از تکنولوژی جواب می‌دهد. مثلا خوب است برای مدتی تلویزیون را خاموش کنید، زنگ تلفن همراه‌تان را قطع کنید، از رایانه فاصله بگیرید و در شبکه‌های اجتماعی حضور محدودتری داشته باشید. البته این موضوعی است که بنا بر خواست و توانایی هرکسی متفاوت است. مثلا عده‌ای برعکس برای داشتن تمرکز موزیک گوش می‌دهند تا تمرکز بیشتری داشته باشند. برای این کار، وقتی در محیطی پرازدحام هستید و به تمرکز نیاز دارید، کافی است هدفون را داخل گوشتان قرار داده و به موسیقی مناسبی گوش دهید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.