چگونه در خانه فیلم‌های حرفه‌ای بسازیم؟

مدیر سایت 890 روز پیش
بازدید 89 ۲ دیدگاه

آیا می‌دانستید با همین تلفن‌های هوشمند می‌توان ویدیوهای خانگی باکیفیت و حرفه‌ای ساخت. این روزها بسیاری از افراد به مشاغل آنلاین روی آورده‌اند و برای معرفی محصول و خدمات هایشان به راحتی ‌می‌توانند ویدیوهای متنوعی بسازند. فیلم‌ها ابزاری تبلیغاتی قدرتمندی‌اند که برای حفظ رقابت لازم هستند و بیشتر مشاغل از این قابلیت استفاده می‌کنند.چه بسا بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند به جای متن، اطلاعات را از طریق فیلم دریافت کنند.  حتما با بسیاری از  مشاغل خانگی متنوع در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده‌اید که با انتشار ویدیو‌های متنوع و باکیفیت، مخاطبان بسیاری جذب کرده‌اند. همچنین بسیاری از دوره‌های آموزشی به دلیل شیوع ویروس کوید-۱۹، تنها به صورت مجازی  و نشر ویدیو های مرتبط امکان پذیر شده‌اند. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه می‌توان چنین ویدیویی‌هایی ساخت. ممکن است فکرکنید که با پرداخت هزینه به افراد حرفه‌ای می‌توان چنین ویدیو‌هایی تهیه کرد. اما جالب است بدانید تنها با یاد گرفتن یکسری نکات مهم، می‌توانید یک ویدیوی خانگی را با کمترین هزینه به باکیفیت‌ترین و حرفه‌ای ترین ویدیو تبدیل کنید. برای اینکه دانش، محصول و یا خدمات خود را با کمترین هزینه در هرجای دنیا ارائه دهید.

فیلم‌های خانگی چه ویژگی‌هایی دارند

فیلم‌های خانگی ساده هستند، بدون صرف هزینه‌ی زیاد یا عواملی در جهت تهیه فیلم ساخته می‌شوند. همه‌ی افراد می‌توانند به راحتی یک نمونه از این فیلم‌ها را در محل کار یا منزل شخصی خود بسازند. به همین دلیل اینگونه فیلم ها تحت عنوان فیلم‌های آماتوری شناخته می‌شوند، یعنی بدون دانش فنی مناسب ساخته شده اند. ممکن است هیچ گونه اقدامی در جهت تهیه اینگونه فیلم‌ها نکرده باشید اما حتما یک مورد از آن را در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کرده‌اید. جالب این است که این مدل ویدیو‌ها کاملاً محبوب هستند.

پدیده ویدیوی خانگی چیز جدیدی نیست. آنها همیشه ساخته شده اند، وقایع خانوادگی نمونه ای از این فیلم‌های دست ساز هستند. با توسعه وب و شبکه‌های اجتماعی، اینگونه از ویدیوهای دست ساز برجستگی بیشتری پیدا کردند و دیگر محدود به مناسبات خانوادگی نیستند. با این حال، امروزه اصطلاح آماتور قابل سؤال است. این درحالی است که تجهیزاتی که یک زمانی بسیار ابتدایی و آماتور بودند اکنون دارای کیفیتی هستند که مانند تجهیزات حرفه‌ای شدند. با داشتن تلفن هوشمند به تنهایی، هر کسی می‌تواند فیلمی با کیفیت عالی (HD) و حتی در ۴k (فوق العاده HD) ضبط کند. با کیفیت شدن تجهیزات به همراه گسترش فضای دیجیتال، به فیلم های خانگی اجازه داده است که از کیفیت بالاتری برخوردار شوند و به تبع آن، پذیرش عمومی بیشتری نیز داشته باشند. دسترسی بیشتر مردم به وب باعث ظهور بازار مصرفی جدید نیز شده است. اما برای اینکه یک ویدیوی خانگی جذاب باشد و مخاطب از تماشای آن لذت ببرد،‌ تنها داشتن یک تلفن هوشمند کافی نیست بلکه فردی که به ضبط ویدیو یا فیلم می‌پردازد باید ویژگی‌ها و مهارت‌هایی داشته باشد که در ادامه مقاله خواهید خواند.

در همین زمینه بخوانیم

۵ نوع از بهترین دوربین‌های گوشی‌های هوشمند را بشناسید

از ادیت حرفه‌ای فیلم‌های خانگی بیشتر بدانیم | ۵ نرم‌افزار ادیت فیلم روی موبایل شما

چگونه به فیلم‌های خانگی خود ظاهری حرفه‌ای بدهید

در وهله‌ی اول بدانید قرار نیست هزینه‌ی زیادی صرف کنید تا یک ویدیوی‌ حرفه‌ای بسازید. پس اولین قدم برای ضبط ویدیو‌های دست ساز باکیفیت،‌ داشتن برنامه ریزی است. یعنی مسیر پیش رو برای‌تان مشخص باشد. موضوع و جامعه هدف فیلم ابتدا باید تعریف شود. هدف از تهیه ویدیو را مشخص کنید به طور مثال اگر می‌خواهید یک محصول یا خدماتی را معرفی کنید، آموزش یا ایجاد تعامل کنید و یا اینکه فقط جنبه سرگرمی دارد.

در مرحله‌ی بعد برنامه ریزی، پس از مشخص کردن هدف ، لازم است بر روی محتوایی که می‌خواهید انتقال دهید بیاندیشید. فیلم‌نامه و نحوه انتقال مطالب بسیار مهم است. ممکن است بخواهید مطالب را به صورت قصه گویی یا به عنوان مکالمه‌ با مخاطب انجام دهید. پس بر چگونگی انتقال محتوا فکر کنید. اگر می‌خواهید به موضوعاتی بپردازید که دغدغه‌ی مخاطبانتان است، میتوانید با جستجوی کلمات کلیدی در گوگل، موضوعات مناسبی را پیدا کنید. نکته نهایی این است که با شناخت مخاطب می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین محتوا را در فیلم‌های خانگی خود ارائه دهید.

بهترین تجهیزات ویدیویی چیست؟

از آنجایی که قرار نیست ویدیوهای خانگی را با هزینه‌های زیادی تهیه کرد، پس تاکیدی بر برند خاصی از تجهیزات نخواهیم داشت. اما چند نکته در جهت بهبود و حرفه‌ای شدن ویدیوهای دست ساز به شما ارائه می‌دهیم:

دوربین

حتی اگر پول زیادی برای سرمایه گذاری ندارید، می توانید فیلم‌های با کیفیت ضبط کنید. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، می توانید به سادگی با استفاده از یک تلفن هوشمند خوب ، فیلم‌هایی با وضوح بسیار بالا تهیه کنید. همچنین می توانید یک دوربین نیمه حرفه ای با کیفیت خوب با ویژگی‌هایی که بسیار شبیه به دوربین‌های حرفه ای است خریداری کنید. به یاد داشته باشید که هنگام خرید، وضوح دوربین (حداکثر تعداد پیکسل‌های موجود در یک تصویر) را بررسی کنید، زیرا این ویژگی برای کیفیت فیلم بسیار مهم است. نکته:‌ مگاپیکسل‌ها (MP) فقط برای عکس گرفتن مناسب هستند.

میکروفون

یک روش معمول برای کسانی که فیلم‌های خانگی تهیه می‌کنند، این است که تنها از میکروفون دوربین استفاده می‌کنند. این عمل در نوع خود باعث ایجاد مشکل می‌شود. زیرا میکروفون‌های دوربین علاوه بر صدای شما، صدای محیط را هم ضبط می‌کنند. برای جلوگیری از پایین آمدن کیفیت صدا و حواس پرتی بینندگان از میکروفون‌های خارجی استفاد کنید. به طوری که صدا و تصویر جداگانه ضبط شوند. از این رو استفاده از هدست‌هایی که صدای اصلی را تنها ضبط می‌کنند، استفاده کنید.

روشنایی

فراموش نکنید یکی از اصلی‌ترین عواملی که یک ویدیوی حرفه‌ای را از فیلم‌های خانگی متمایز می‌کند، نور مناسب محیط است. تنها با استفاده از یک اتاق روشن در منزل یا محل کار می‌توانید به این مسئله برسید. برای سهولت در اینکار می‌توانید از لامپ‌های LED که ارزان نیز هستند و کاملاً محیط را روشن می‌کنند، استفاده کنید.

چطوری یک فیلم خوب ضبط کنیم

موارد بسیاری در بالا اشاره شد که در کنار هم می‌تواند مجموعه‌ی مناسبی از تجهیزات و کیفیت را گرد هم بیاورد. اما آیا کافی هستند؟ پاسخ شما خیر است. ممکن است با رعایت تمام موازین بالا هنوز فیلم خوبی تهیه نشود. برخی اشتباهات در حین ویرایش فیلم قابل اصلاح هستند. اما بعضی از موارد هستند که به کل می‌توانند فیلم را خراب کنند. پس برای جلوگیری از این اتفاق ، قبل از شروع ضبط به نکات زیر توجه کنید!

لنز دوربین را تمیز کنید

شاید احمقانه به نظر آید اما تمیز کردن لنز دوربین قبل از ضبط بسیار نکته مهم و حائز اهمیتی است. در واقع لنز‌های دروبین می‌توانند ذرات گرد وغبار جذب کنند و برکیفیت نهایی فیلم تأثیر بگذارند.

از صدا غافل نشوید

به راحتی کیفیت بد صدا کاملا می‌تواند منجر به خراب شدن تمام فیلم شود. پس از قبل از شروع ضبط میکروفون‌ها را تست کنید. میکروفون نباید صدای محیط را ضبط کند و صدای اصلی کاملا شفاف باشد.

زاویه‌ی دوربین

ممکن است در تهیه فیلم‌های خانگی سوال ایجاد شود که از چه زاویه‌ای بهتر است فیلم‌برداری انجام شود. دو قانون برای مبتدیانی که نمی‌دانند دوربین را در کجا بکارند وجود دارد. ۱. قاعده یک سوم عکاسی ۲. خطوط متقارن و شبکه‌ای.

در قاعده یک سوم باید تصویر را از دریچه دوربین به ۹ مربع خیالی تقسیم کنید. بنابراین، می توانید از گوشه‌ی مربع وسطی برای ایجاد قاب و چارچوب تصویر استفاده کنید.

از طرف دیگر، یکسری خطوط در محیط وجود دارد که فیلمبردار را برای کاشتن دوربین هدایت می‌کند. که در تصویر زیر منحنی جاده به سمت کلبه به خوبی زاویه دوربین برای فیلمبرداری را نشان می‌دهد.

به تضاد نور و سایه توجه کنید

به تضاد بین نور و سایه ها توجه کنید، چرا که ممکن است یک فیلم در بعضی از نقاط تاریک‌تر یا در نقاط خاصی بیش از حد روشن باشد. اگر این نتیجه ای نیست که به دنبال آن هستید، بهتر است قبل از شروع ضبط، نور و کنتراست دوربین را تنظیم کنید.

نکته: برای جلوگیری از تاری و لرزش حتما از سه‌پایه یا تکیه‌گاهی برای دوربین  استفاده کنید.

.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. فرهان گفت:

    👌👌👌

  2. رکسانا گفت:

    ممنونم ازتون خیلی کاربردی بود . خیلی خوب میشه اگر این سبکی بیشتر بنویسید . مثلا ایده های عکاسی در خانه