۶ راه برای تشخیص عرقیات گیاهی اصل از تقلبی

مدیر سایت 768 روز پیش
بازدید 88 ۱ دیدگاه

یکی از شیوه‌های مصرف گیاهان به صورت خوراکی استفاده از عرق آنها است که مصرف طبی دارد یا برای طعم‌دهنده و مکمل غذایی استفاده می‌شود. این روزها توجه به عرقیات گیاهی بیشتر از گذشته شده است و بازار آن رونق زیادی گرفته است اما هر بازاری که تقاضای زیادی دارد محصولات تقلبی نیز در آن بیشتر می‌شود. بنابراین بهتر است تا راهکارهای تشخیص عرقیات اصل از تقلبی را بدانیم تا در این بازار پرتقاضا عرقیات گیاهی،‌ با خرید عرقیات تقلبی به سلامتی بدنمان آسیب نرسانیم.

انواع تقلب در عرقیات گیاهی و عوارض آنها

خرید عرقیات تقلبی بسیار خطرناک است زیرا تولید عرقیات گیاهی یک استاندارد مشخص دارد و باید از قسمت مشخصی از گیاه برای عرق‌گیری استفاده شود. درصورتی که از ساقه و چوب گیاه همراه با برگ آن، برای تقطیر گیاه استفاده شود، ‌ممکن است آنها در فرآیند تقطیر به متانول یا الکل چوب تبدیل شوند که ماده‌ای بسیار سمی است و باعث مسمومیت می‌شود. تصور کنید فردی برای بهبود مسمومیت کبد،‌ از عرقیات تقلبی استفاده کند، در نتیجه نه تنها بهبودی حاصل نمی‌شود بلکه میزان مسمومیت کبد نیز بیشتر شده و در اثر متانول موجود در آن ممکن است بینایی خود را نیز از دست بدهد. بنابراین در خرید عرقیات اصل و با کیفیت بسیار باید دقت کنید زیرا مصرف طولانی مدت عرقیات تقلبی باعث تضعیف بینایی ،‌کوری، ضعیف شدن کبد،‌ التهاب کبد و کبد چرب می‌شود.

برخی از سودجویان جوشاندهٔ برگ گیاه را جایگزین عرق آن می‌کنند. در حالی که عرق گیاه در اثر فرآیند تقطیرِ بخار حاصل از جوشاندن برگ گیاه بدست می‌آید. عرقیاتی که از جوشاندهٔ برگ گیاهان تولید می‌شود اغلب حاوی شاخ و برگ‌های ریزی است که باعث عفونت و التهاب‌های گوارشی و اسهال می‌شود.

تقلب دیگری که در عرقیات گیاهی و توسط برخی از تولیدکنندگان متاسفانه صورت می‌گیرد،‌ استفاده از اسانس شیمیایی است. در این شیوه از هیچ نوع گیاهی عرق گرفته نمی‌شود و تنها اسانس آن با آب مخلوط شده و به دست مشتری می‌رسد. استفاده از اسانس‌های شیمیایی در عرقیات گیاهی باعث آلرژی و حساسیت‌های پوستی می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ماست‌بندی در خانه |طرز تهیه ماست خانگی چکیده و پرچرب

یار شیرین چای عصرانه | قند رنگی و شکل دار در خانه

راه‌های تشخیص عرقیات اصل و تقلبی

 • بهتر است عرقیات را از برندهای معروف یا برندهایی که قبلاً استفاده کرده‌اید و از کیفیت آن مطمئن هستید خریداری کنید.
 • نکته دیگر توجه به قیمت آن است. از آنجایی که تولید عرقیات فرآیند طولانی و پرهزینه‌ای است. اگر با محصولی مواجه شدید که قیمتی پایین‌تر از استاندارد بازار دارد از خرید آن خودداری کنید.
 • محصولی را خریداری کنید که تاییدیه وزارت بهداشت دارد و از مرحله کنترل کیفیت استاندارد گذر کرده است.
 • به شفافیت عرق گیاهی‌ به خوبی دقت کنید. از آنجایی که عرقیات با فرآیند تقطیر تولید می‌شوند محصول نهایی بدون ذرات جامد مشهود است و وجود هر گونه ذره و رنگی در عرقیات نشان از اصل نبودن آن دارد.
 • حتماً از عرقیات بسته‌بندی شده استفاده کنید و از خرید عرقیات باز خودداری کنید زیرا ممکن است آلودگی میکروبی داشته باشند و نکات بهداشتی به خوبی در آنها رعایت نشده باشد.
 • توجه به بو و طعم عرقیات نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. عرقیات تقلبی معمولاً بو زیادی ندارند و طعم آن‌ها کم است.
print

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. حامد گفت:

  سلام مطلب مفیدی بود
  لطفا توضیح بیشتری در این مورد بدهید