پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی مدارس چگونه خواهد بود؟

مدیر سایت 1012 روز پیش
بازدید 74 بدون دیدگاه

دانش‌آموزان و والدین نگران از شیوع کرونا و نگران سلامت افراد خانواده خود هستند. با ادامه دار شدن کرونا، برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان، قوانینی در قالب شیوه‌نامه‌ از طرف آموزش و پرورش تنظیم شده است که ضامن سلامت خانواده‌ها باشد.

دستورالعمل‌های موجود در این شیوه نامه نشان می‌دهد که در شرایط متفاوت درگیری با کرونا، قوانین متفاوت خواهد بود و با توجه به وضعیت وخامت کرونا تنظیم خواهد شد.

پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی در مدارس

رعایت دستورالعمل بهداشتی توسط وزارت بهداشت و درمان تدوین شده و ابلاغ می‌گردد. بنابراین این دستورالعمل از منابع رسمی دریافت می‌شود و به اطلاع والدین، دانش‌آموزان، معلمان و مدیران خواهد رسید.

علاوه بر این دستورالعمل، دانش‌آموزان باید قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در مسیر مدرسه، در زمان ورزش، زنگ تفریح و سایر موقعیت‌ها را رعایت کنند. همچنین در این شیوه‌نامه یادآوری شده است که همکاران در زمان استراحت و جلسات شورای معلمان نیز فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های وزارت بهداشت را رعایت کنند.

دست خود را بشویند و سعی کنند کم‌ترین تماس را با چشم خود برقرار کنند. رعایت بهداشت فردی و پایبندی به زدن ماسک در هر شرایطی، بدون شک از شیوع این بیماری جلوگیری خواهد کرد.

گروه‌بندی دانش‌آموزان

باید تعداد دانش‌آموزان و معلمانی که با هم در یک زمان و مکان، مانند کلاس و کارگاه، در تماس چهره به چهره قرار دارند تا حد امکان به حداقل رسانده شود. برای تحقق این امر باید دانش‌آموزان به نحوی گروه‌بندی شوند که فاصله اجتماعی مورد تأکید در دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود. هنچنین دانش‌آموزانی که در یک روز کلاس نیستند، باید به نحوی مدیریت شوند که مشغول به انجام کارهای مرتبط با برنامه درسی خود باشند.

وضعیت سه‌گانه کرونا

وضعیت سفید: رنگ سفید نشان دهنده عادی بودن شرایط گسترش و شیوع کرونا است. فعالیت‌های هر یک از مقاطع تحصیلی با ذکر جزئیات در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد که نشان می‌دهد در هر یک از شرایط نحوه برگزاری حضوری و مجازی در چه حدی خواهد بود و ذکر جزئیات آن در این مطلب نمی‌گنجد. اما نکته اصلی در شرایط سفید همراهی آموزش حضوری و مجازی به تناسب دوره تحصیلی است.

وضعیت زرد: رنگ زرد نشان دهنده حد متوسط شیوع و ابتلا به کرونا و میزان مرگ و میر ناشی از آن است. در این شرایط سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت خواهد شد و مدارس نمی‌توانند با تمام ظرفیت خود به شیوه حضوری کار آموزش را ادامه دهند. بنابراین در این شرایط دانش‌آموزان به دو قسمت کلاس‌های زوج و فرد تقسیم می‌شوند تا تعداد دانش‌آموزان در مدرسه به نصف کاهش پیدا کند.

وضعیت قرمز: در شرایط قرمز وضعیت کرونا به لحاظ شیوع و نرخ مرگ و میر در حالت بحرانی قرار دارد. در این وضعیت حضور دانش‌آموزان برای ادامه آموزش در مدارس مقدور نیست و آموزش و پرورش به طور کامل از ظرفیت آموزش غیرحضوری و در بستر مجازی استفاده خواهد کرد. در این حالت از فرصت‌هایی مانند مدرسه تلویزیونی، اموزش مجازی، بسته‌های آموزشی، صدا و سیما و تمامی ابزارهای غیرحضوری برای آموزش استفاده می‌شود.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.