مهمانی از اقیانوس هند | کاشت هسته انبه در خانه

مدیر سایت 844 روز پیش
بازدید 83 بدون دیدگاه

انبه یکی از میوه‌های محبوب تابستانی ‌است که ترکیب آن با بستنی و موز، اسموتی جذابی به شما می‌دهد و مزهٔ کیک و دسر با آن بسیار دلچسب است. این میوهٔ پرطرفدار تابستانی هسته بزرگی دارد که اغلب توجهی به آن نمی‌شود و به آسانی در کنار زباله‌های دیگر قرار می‌گیرد، درصورتی که سبز کردن آن در خانه به شما درختچه بسیار زیبایی می‌دهد و کاشت و نگهداری آسانی دارد. امروز قصد داریم تا شما را با مراحل کاشت هسته این میوه زرد و شیرین آشنا کنیم.

وسایل مورد نیاز برای کاشت هسته انبه

هسته انبه
ظرف پلاستیکی در دار یا کیسه زیپ‌دار
پارچهٔ نخی
گلدان
خاک و کود مناسب

مراحل کاشت هسته انبه

برای شروع ابتدا هستهٔ انبه را به خوبی تمیز کنید تا لیزی روی پوست آن از بین برود سپس آن را به مدت یک الی دو روز در محیط خانه یا بالکن نگه دارید تا پوست آن خشک شود. برای خشک شدن سریع هستهٔ انبه می‌توانید روی آن را با سیم ظرف‌شویی به خوبی بسابید تا پوست آن نازک شود و جدا کردن هسته از پوسته به آسانی انجام گیرد. مراقب باشید تا هسته بیش از حد در هوای آزاد قرار نگیرد تا خشک نشود.

بعد از خشک شدن هسته با استفاده از یک قیچی تیز مانند قیچی آشپزخانه یا قیچی باغبانی پوستهٔ هسته را به آرامی برش بزنید و مراقب باشید تا داخل آن آسیب نبیند، زیرا انبه هسته بزرگی دارد که بسیار نزدیک به پوسته آن است.

بعد از جدا کردن هسته، ‌پوستهٔ نازکی که روی آن قرار دارد را به آرامی از آن جا کنید و مراقب باشید تا بدنهٔ هسته آسیب نبیند.

از یک پارچهٔ نخی تمیز استفاده کنید و آن را مرطوب کرده و آب اضافی آن را بگیرد، سپس هسته انبه را بین آن قرار دهید و پارچه را تا بزنید. پارچه را داخل یک کیسه زیپ‌دار یا هر ظرفی که در آن بسته می‌شود قرار دهید. آن را در یک جای تاریک و گرم مانند کابینت بگذارید تا سرعت جوانه‌زدن آن افزایش یابد.

بیشتر بخوانید:

گیاه خجالتی و حساس

باغی به کوچکی یک تنگ بلور/تراریوم یا باغ شیشه‌ای

در طی روز رطوبت پارچه را بررسی کنید و مراقب باشید تا پارچه خشک نشود. بعد از حدود ۳ هفته ریشه انبه به قدر کافی بزرگ می‌شود و آماده کاشت در خاک است.

از یک گلدان با عمق ۱۵ سانت استفاده کنید و آن را تا نیمه خاک و کود بریزید سپس هسته را بین آن قرار دهید و مجدد خاک و کود را به آن اضافه کنید. مقداری آب به خاک گلدان بریزید. و با آبدهی منظم و رطوبت کافی اجازه دهید تا هسته به رشد خود ادامه دهد و تبدیل به نهال شود. بعد از ۶ هفته انبه جوانه‌های به اندازه ۱۰ سانت می‌زند.

بعداز برگ دادن انبه ممکن است ظاهر برگ‌ها کمی پژمرده به نظر برسد و احساس کنید گیاه به آب نیاز دارد اما دلیل آن جوان بودن برگ‌های انبه است و نیازی به آبیاری بیشتر ندارد.

بعد از گذشت یک هفته برگ‌های انبه سرحال‌تر و سبز‌تر می‌شوند و این زمانی است که ۹ هفته از قرار دادن هسته انبه بین پارچه نخی می‌گذرد. هر چقدر رطوبت و دمای محیطی که گیاه انبه در آن قرار می‌گیرد بالاتر باشد،‌ برگ‌های آن نیز سریع‌تر رشد می‌کند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.