باغی به کوچکی یک تنگ بلور | تراریوم یا باغ شیشه‌ای

مدیر سایت 957 روز پیش
بازدید 118 بدون دیدگاه

تراریوم با باغ شیشه‌ای یک باغ مینیاتوری است، که به دلیل داشتن اکوسیستم خودکفا، مناسب رشد انواع گیاهان است. تراریوم را برای اولین بار یک پزشک انگلیسی به طور اتفاقی کشف کرد. شیوه عملکرد آن به این صورت است که تراریوم بخار آب موجود در گیاه و خاک را در دیوار شیشه‌ای تراریوم جمع می‌کند و مجدد آن را به خاک بر‌می‌گرداند، به همین دلیل نیاز به آبیاری روزانه ندارد و آز آن جایی که بدنه آن شیشه‌ای است نور خورشید را به راحتی از خود عبور می‌دهد تا گیاه بتواند فرآیند فتوسنتز را انجام دهد و دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند، در نتیجه این باغ مینیاتوری حتی اگر به صورت در بسته باشد،‌ مانع از رشد گیاه نمی‌شود و آب لازم و اکسیژن مورد نیاز گیاه را به خوبی تامین می‌کند.

گیاهان مناسب برای تراریوم

از آنجایی که تراریوم محیط مرطوبی برای گیاهان فراهم می‌کند،‌ گیاهان جنگل‌ها و محیط‌های مرطوب برای نگهداری در آن بسیار مناسب است. اما تراریوم‌ها در دو نوع سربسته و سرباز هستند،‌ که گیاهان مناسب آنها نیز با یکدیگر فرق دارند.

  • گیاهان مناسب تراریوم سرباز: تیلاندزیا،‌ کاکتوس‌های کوچک،‌ بگونیا رکس، لدبوریا و بنفشه آفریقایی
  • گیاهان مناسب تراریوم سربسته:‌ بروملیاد،‌ ارکیده،‌ فیتونیا و پتوس

ظرف مناسب تراریوم

انتخاب ظرف مناسب برای تراریوم بستگی به سلیقه و فضایی دارد که تراریوم را در آن قرار می‌دهید. ظرف تراریوم حتماً باید شفاف باشد تا نور خورشید را به راحتی عبور دهد و به هیچ‌عنوان رنگی نباشد تا در انتقال پرتوهای نور خللی ایجاد نکند. جنس آن می‌تواند پلاستیکی، شیشه‌ای یا طلق باشد. در انتخاب سایز ظرف تراریوم به اندازه گیاهانی که قصد کاشت آنها را دارید توجه کنید تا فضا کافی برای رشد آنها فراهم باشد و شاخ و برگ گیاه به دیواره آن نچسبد.

تراریوم مناسب افرادی است که به دنبال ایجاد فضایی با طراوت در محیط خانه یا محل کار هستند اما فرصت کافی برای نگهداری و مراقبت از گیاه را ندارند. از آنجایی که این گیاه در محفظهٔ شیشه‌ای نگهداری می‌شود برای هدیه دادن بسیار مناسب‌ است و به راحتی می‌توانید آن را در منزل و با کمترین هزینه تهیه کنید یا از گل‌فروشی‌های محلی آن را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید:

سفره شام گیاهان آپارتمانی/آشنایی با انواع خاک و کود برای گیاهان آپارتمان

هسته انبه را دور نریزید/کاشت هسته انبه

آفت‌های رایج در تراریوم

  • کپک و قارچ:‌ معمولاً در تراریوم‌های دربسته کپک و قارچ ایجاد می‌شود که برای پیشگیری از آن باید هوای داخل آن را به طور منظم تهویه کرد.
  • حلزون و شته: برای جلوگیری از ایجاد شته و حلزون در تراریوم باید خاک آن را استریل کرد و این موجودات را با پارچه از تراریوم جدا کرد.
  • مگس سفید، کنه و شپش گیاهی: برای دوری این موجودات باید برگ‌ها را شست و از پودر مالاتیون در گیاه استفاده کرد.
print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.