ساخت داروی کرونا به کجا رسیده است؟

مدیر سایت 1003 روز پیش
بازدید 79 بدون دیدگاه

هر روز اخباری مبنی بر رسیدن به داروی کرونا منتشر می‌شود اما هیچ یک گویی سهم کاملی از واقعیت ندارند و بیشتر در مراحل تولید به سر می‌برند و آزمون نهایی خود را پشت سر نگذاشته‌اند. داروی کرونا، گنجی که امروز جامعه جهانی به دنبال کشف آن است، در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

برنامه COVAX در ارزیابی ۹ واکسن بالقوه

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که تعاونی کواکس که ۱۷۲ کشور به عنوان شریک در آن مشارکت دارند، در حال ارزیابی است. کواکس تلاش می‌کند کشورهای عضو را برای دسترسی عادلانه در سطح جهانی به هرگونه واکسن کوید ۱۹ تضمین کند.

اکنون ۱۷۲ کشور مشغول بحث و گفتگو برای مشارکت در برنامه کواکس هستند. این ابتکار جهانی با هدف همکاری با تولیدکنندگان واکسن برای دسترسی عادلانه به واکسن‌های ایمن و موثر، اکنون بزرگ‌ترین اقدام است. در این برنامه ۹ واکسن کانادایی و ۹ مورد دیگر تحت ارزیابی و بررسی قرار دارند. بنابراین رسیدن به داروی قطعی کرونا هنوز هم منوط به مطالعات و آزمایش‌های آینده است.

واکسن چینی کرونا ویروس

چندی پیش اما مقام ارشد بهداشت کشور چین در تلویزیون دولتی فاش کرد که از ۲۲ ژوئیه واکسنی را کشف کرده است که تا پیش از این برای استفاده اضطراری توسط مردم استفاده می‌شود. چنین ادعایی از طریق سازمان بهداشت جهانی تأیید نشده است اما در رسانه‌ها بازتاب زیادی داشته است. این واکسن هنوز در دست تهیه است که توسط شرکت دولتی سینوفارم ساخته شده است. در حال حاضر آزمایش‌های ۳ مرحله‌ای این واکسن در امارات متحده عربی انجام می‌شود.

تلاش برای کشف ویروس کرونا ادامه دارد

محققان در سراسر دنیا در تلاش هستند که واکسنی علیه کووید ۱۹ تهیه کنند و بیش از ۱۷۰ واکسن کانادایی در حال حاضر توسط سازمان بهداشت جهانی بررسی می‌شوند. واکسن‌ها به طور معمول به مدت زمان زیادی برای آزمایش تولید نیاز دارد اما دانشمندان ابراز امیدواری کرده‌اند که طی ۱۲ الی ۱۸ ماه واکسن کرونا ویروس را ایجاد کنند.

واکسن‌ها از ویروس یا بخشی از ویروس تقلید می‌کنند و با تحریک سیستم ایمنی بدن، وارد فاز تولید آنتی‌بادی می‌شوند. تمام شرکت‌های تحقیقاتی و موسسات معتبر که در این زمینه در حال حاضر فعال هستند، باید استاندارهای ایمنی بالاتری را نسبت به داروها رعایت کنند زیرا به میلیون‌ها انسان سالم داده می‌شوند.

بنابراین کشف واکسن کرونا به صورت کامل محقق نشده است و در برنامه سازمان بهداشت جهانی و موسسه اعتباری کواکس در حال پیگیری است تا با تأمین منابع اعتباری امکان استفاده کشورهای کم‌تر با بضاعت نیز فراهم شود. امیدها برای کشف داروی کرونا هنوز به مرحله اتمام نرسیده است و جهان رسانه‌ها را رصد می‌کند تا روزی که خبری موثق از تأیید نهایی دارویی مطرح شود.

منابع: WHO، theguardian

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.