چقدر هزینه کنیم تا یک دوچرخه خوب و مناسب بخریم؟

مدیر سایت 985 روز پیش
بازدید 140 بدون دیدگاه

هنوز تابستان تمام نشده و وقت برای تفریح در طبیعت و گشت‌وگذار هست. مخصوصا اگر وسیله تفریحی دوچرخه باشد. شاید ندانید که قدمت استفاده از دوچرخه مربوط به ۲۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به دوران مصر باستان، چین و هند بازمی‌گردد. گرچه در ابتدا دوچرخه‌ها از دو طوقه چوبی ساخته می‌شدند که از پاها برای جلو رفتن استفاده می‌شد؛ اما در سال ۱۸۹۲ دوچرخه‌ها تقریبا ظاهر تکامل یافته‌ای پیدا کردند و هر سال تکنولوژی‌های زیادی به آن‌ها اضافه شد تا اینکه دوچرخه‌های امروزی با تنوع زیاد ساخته شدند. در ایران نخستین دوچرخه در دوره قاجاریه توسط سفارت انگلیس وارد ایران شد؛ اما چون مردم ذهنیتی در مورد این وسیله نداشتند، عامل حرکت آن را  جن و پری می‌دانستند. تا اینکه کم‌کم به این وسیله علاقه پیدا کردند و در سال۱۳۲۴ اولین باشگاه دوچرخه‌سواری و به تدریج در سال‌های بعد انجمن دوچرخه‌سواری تاسیس شدند. تا امروز که دیگر دوچرخه به یک وسیله حمل‌ونقل محبوب در بین سنین مختلف تبدیل شده و به عنوان وسیله سازگار با محیط زیست هم شناخته می‌شود. دوچرخه‌سواری از آن دست ورزش‌هایی است که محدودیت سنی ندارد و شما می‌توانید به راحتی با تهیه آن فرزندتان را برای رکاب زدن و گردش همراهی کنید. اما اگر اطلاعات کافی برای خرید دوچرخه مناسب ندارید و همچنین نمی‌دانید چقدر باید برای خریدنش هزینه کنید، بد نیست این مطلب را بخوانید.

تناسب سایز و سن

برای خرید دوچرخه مناسب کودکان به اولین چیزی که باید دقت کنید، سایز دوچرخه است. باید بدانید که دوچرخه مانند لباس یا کفش نیست که بشود یکی دو سایز بزرگ‌ترش را برای کودک تهیه کرد تا مثلا کودک بتواند چند سالی از آن استفاده کند. اگر ایز دوچرخه برای کودک مناسب نباشد، نه تنها برای او فایده‌ای نخواهد داشت؛ بلکه به دلیل استاندارد نبودن آن، می‌تواند منجر به عدم تعادل و آسیب جدی به او شود. در یک دوچرخه استاندارد و مناسب  پای کودک هنگام نشستن بر روی زین به راحتی باید به پدال دوچرخه برسد، هنگام ایستادن کودک باید بتواند به راحتی پاهایش را بر روی زمین بگذارد. مهم است که دست کودک به راحتی به فرمان برسد و به ترمز دوچرخه تسلط کامل داشته باشد. در این خصوص سن هم فاکتور مهمی است. در واقع سن و قد کودک دو فاکتور موثر در انتخاب دوچرخه مناسب هستند. برای سنین ۲ تا ۴ سال با قد ۹۰ تا ۱۰۵ دوچرخه سایز ۱۲ مناسب است. قیمت این دوچرخه که معمولا هم دارای چرخ کمکی در طرفین است از ۴۴۰ هزار تومان تا حدود دو میلیون تومان است. برای سنین ۴ تا ۶ سال با قد ۱۰۰ تا ۱۲۰ دوچرخه سایز ۱۶ مناسب است که قیمت آن در بازار از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا حدود سه میلیون بسته به برندهای موجود در بازار متغیر است. برای سنین ۶ تا ۹ سال با قد ۱۱۵ تا ۱۳۵ دوچرخه سایز ۲۰ مناسب است که با قیمتی در حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا حتی سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم به فروش می‌رسد. برای سنین ۹ تا ۱۲ سال با قد ۱۳۰ تا ۱۴۵ دوچرخه سایز ۲۴ مناسب است که قیمت آن از دوچرخه‌های سایز کوچک‌تر بیشتر است. در این سایز قیمت‌ها از حدود ۴ میلیون تومان شروع می‌شود و بسته به برند و جنس بدنه تا ۵ میلیون تومان هم پیش می‌رود.

اهمیت وزن دوچرخه

اگر فکر کنید که هرچه دوچرخه سنگین‌تر باشد، پس حتما جنس آن هم بهتر است در اشتباهید. هر چه وزن دوچرخه سبک‌تر باشد، کودک تعادل و کنترل بیشتری روی آن دارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که هنگام خرید دوچرخه به وزن و جنس آن نیز توجه داشته باشید. دوچرخه‌هایی که از فولاد ساخته شده‌اند، گزینه مناسب‌تری هستند.

بیشتر بخوانید:
مکان‌های مناسب دوچرخه‌سواری در تهران را بشناسیم

دوچرخه دست دوم بخریم یا نه؟

با قیمت‌های موجود در بازار، شاید به فکر خرید دوچرخه دست دوم بیوفتید. خوب این هم یک راه برای به دست آوردن دوچرخه مورد نظر با هزینه کمتر است. اما خریدن دوچرخه دست دوم هم ریسک‌های خودش را دارد. در کشورهای پیشرفته وسیله‌ای که خریداری شده و گاهی استفاده‌ای از آن نشده و یا برای چندبار از آن استفاده شده و در نهایت بیش از ۵۰ درصد از عمرش باقی مانده را به عنوان وسیله دست دوم ارائه می‌کنند. اما در ایران گاهی  وسیله‌ای که عمر آن به پایان رسیده و یا عمر زیادی از آن باقی نمانده را به عنوان وسیله دست دوم معرفی و برای فروش عرضه می‌کنند. بنابراین حواستان باشد برای خرید دوچرخه دست دوم حتما حضوری اقدام کنید و هرگز از روی عکس اقدام به خرید نکنید. در خرید دوچرخه حتما ابتدا روی بدنه تمرکز کنید و اطمینان پیدا کنید بدنه شکستگی یا ترک نداشته باشد. در مرحله بعد توپی چرخ و زنجیر را بازدید کنید. بررسی کاسه چرخ و طوقه و دو شاخ هم خیلی مهم است. خلاصه دقت کنید در خرید دوچرخه دست دوم به جای صرفه‌جویی دچار ضرر نشوید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.