آشنایی با انواع خاک و کود برای گیاهان آپارتمانی

مدیر سایت 880 روز پیش
بازدید 98 بدون دیدگاه

بستر خاک برای گیاهان مانند سفرهٔ شام و ناهار است و مواد مغذی موجود در آن همان نقشی را دارند که غذاها و سبزیجات رنگارنگ سفره برای بدن انسان دارند. همانطور که بدن ما برای ادامه حیات نیاز به ویتامین،‌ قند، پروتئین و… دارد و این مواد را از طریق خوراکی‌های مختلف تامین می‌کند. گیاهان نیز برای ادامه حیات نیاز به مواد آلی و معدنی دارند که تامین کننده اصلی آنها خاک است. خاکی که غنی از مواد آلی و معدنی است و با کودهای مناسب ترکیب شده است.

خاک ‌بهترین بستر برای رشد و شکوفایی گیاهان مختلف از جمله گیاهان آپارتمانی است تا بتوانند در گلدان‌های کوچکی که نگهداری می‌شوند مواد مغذی موردنیازشان را تامین کنند. آشنایی با انواع کود و خاک گلدان اولین قدم برای انتخاب بهترین خاک برای نگهداری و پرورش آنها است تا این گیاهان زیبا، همیشه سرزنده و شاداب باشند.

انواع کود و خاک برای گیاهان آپارتمانی

خاک برگ

این خاک در اثر پوسیدن برگ گیاهان ایجاد می‌شود و به دلیل نوع بافتی که دارد،‌ خاک را سبک و قابل نفوذ می‌کند. این خاک معمولاً از برگ درختان نارون، افرا و چنار تهیه می‌شود و گیاهانی با رگبرگ‌های ضخیم برای آن مناسب نیست. این خاک ارزش غذایی کمی دارد.

خاک لومی

این خاک از سه بخش: شن و ماسه، رس و سیلت یا گل و لای تشکیل شده است که میزان شن و ماسه در آن بیشتر است و باعث می‌شود تا هوا به مقدار کافی در خاک تهویه شود. ذرات سیلت نیز آب موجود در خاک را به خوبی حفظ می‌کند اما نسبت به خاک رس مواد مغذی کمتری دارد.

هوموس

رنگ تیره‌ای دارد و حاصل تجزیهٔ گیاهان و جانوران است. این ماده نقش مهمی در حاصلخیزی خاک دارد و کربن و نیتروژن گیاه را تامین می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:

باغی به کوچکی یک تنگ بلور/تراریوم یا باغ شیشه‌ای

رطوبت جنگل‌های آمازون را به خانه بیاورید | چند راهکار ساده برای افزایش رطوبت گیاهان آپارتمانی

کوکوپیت

از پوست و الیاف نارگیل به دست می‌آید و نقش مهمی در جذب آب و هوادهی خاک دارد. کوکوپیت می‌تواند آفات را دفع کند و یک ضد قارچ محسوب می‌شود. کوکوپید PH ‌مناسب رشد گیاه را دارد و فرآیند جوانه زدن گیاه را افزایش می‌دهد در نتیجه برای قلمه زدن و کاشت بذر بسیار مناسب است.

پرلیت

یک نوع سنگ معدنی آتش‌فشانی است که قادر است تا ۷ برابر وزن خود آب جذب کند و از طرفی از خروج مواد غذایی محلول در خاک جلوگیری کند. این ماده باعث اکسیژن‌رسانی به ریشه می‌شود و فرآیند رشد آن را تسریع می‌کند.

پیت ماس

پیت ماس یا خزهٔ تورب، تشکیل شده از خزه‌ها و موجودات زنده در باتلاق‌ها است که سرشار از پتاسیم،‌ نیتروژن و فسفر است و می‌تواند تا ۲۰ برابر وزنی که دارد،‌ در خود آب نگهداری کند. پیت ماس مناسب برای تهویه خاک گیاهان است و از سرعت فرسایش خاک گلدان جلوگیری می‌کند.

ورمی کمپوست

این کود متشکل از اجساد و فضولات کرم خاکی و کود آلی یا کمپوست است و منبع غنی پتاسیم،‌ نیتروژن و فسفر بوده و ارزش غذایی بالایی دارد. ورمی کمپوست حالت لغزنده‌ای دارد و رنگ آن تیره است و باعث افزایش محصول و افزایش حاصلخیزی خاک گیاه می‌شود. اگر در باغچه یا محل زندگیتان کرم خاکی مشاهده کردید حتماً آنها را به باغچه یا به خاک گیاهان آپارتمانی منتقل کنید، زیرا برای رشد گیاه بسیار مفید هستند و کود ورمی کمپوست را به صورت طبیعی برای گیاه فراهم می‌کنند.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.