آیا اگزما و سرطان پوست ارتباطی با یکدیگر دارند؟!

مدیر سایت 813 روز پیش
بازدید 100 ۲ دیدگاه

شاید این حرف از آن حرف‌هایی است که دهان به دهان می‌گردد و برای بسیاری از ما جای سوال دارد. اگر اگزما ما را رنج می‌دهد، یعنی باید نگران سرطان پوست باشیم؟ در این رابطه بیشتر بخوانید.

جالب است بدانید افرادی که از اگزما و حساسیت‌های پوستی رنج می‌کشند ریسک بالایی برای ابتلا به سرطان ندارند. به گفته پژوهشگران، خطر بروز سرطان در افرادی که اگزما دارند حتی کم‌تر از دیگران است. سیستم ایمنی افراد مبتلا به اگزما بیش از حد فعالیت می‌کند و این اتفاق باعث می‌شود که جلوی شیوع سرطان گرفته شود.

پوست افرادی که از اگزما رنج می‌برند به سادگی خشک می‌شود و به همین علت می‌تواند در معرض عفونت‌های زیادی قرار گیرد. این نارسایی اما کمک می‌کند که سلول‌های سرطانی از پوست جدا شوند. جالب است بدانید که این اتفاق موجود می‌شود که شما به طور خودکار از شایع‌ترین نوع سرطان پوست در امان باشید.

آزمایش‌ها در مورد ارتباط اگزما و سرطان پوست

به گزارش روزنامه دیلی میل، موش‌های سالم با موش‌هایی که محروم از پروتئین پوستی بودند مقایسه شده‌اند. در این آزمایش تأثیر مواد شیمیایی سرطان روی آن‌ها آزمایش شد. پزشکان می‌گویند که تعداد سلول‌های سرطانی موش‌های سالم ۶ برابر از موش‌های مبتلا به اگزما بیشتر بوده است. اینکه این نتایج را به انسان تعمیم بدهدی کار ساده‌ای نیست زیرا علائم اگزما بسیار متفاوت هستند و همچنان داروهای مرتبط با اگزما روی سرطان اثر می‌گذارند.

طبق نظر آکادمی پوست امریکا، میزان بروز سرطان ملانوم پوست که از پوست آغاز می‌شود به سایر اندام‌های بدن گسترش پیدا می‌کند طی ۳۰ سال گذشته در حال افزایش است. اکنون تخمین زده می‌شود که از هر پنجاه آمریکایی، یک نفر به سرطان مبتلا می‌شود. به گفته دکتر مایک ترنر، رئیس عفونت‌شناسی در ولکام تراست، این یافته‌ها می‌تواند دریچه جدیدی را در مورد پیشگیری از سرطان پوست باز کند.

سرطان پوست در بسیاری از کشورها در حال افزایش است و هرگونه بینشی در مورد جلوگیری از تشکیل تومور در مبارزه با سرطان ارزشمند است.

اگزما، ریسک ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد

به نظر می‌رسد بر خلاف آنچه تصور می‌کنیم، داشتن اگزمای پوستی نه تنها موجب سرطان پوست نمی‌شود، بلکه سرطان را از بدن دور می‌کند. در نظر داشته باشید که وجود خال‌ها در بدن از اگزما متفاوت هستند. همیشه خال‌های بدن خود را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع خال‌ها تغییر ظاهر می‌دهند و یا خونی و چرکی می‌شوند. در این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید و وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید. تغییر شکل ظاهری خال‌ها می‌تواند به تشخیص سرطان پوست کمک کند.

اما به عنوان نتیجه‌گیری آنچه محققان تا کنون به آن رسیده‌اند به ما می‌گوید که به جای نگرانی از وضعیت اگزمای پوستی خود، می‌توانیم آسوده‌خاطر باشیم که اگر اگزما دارید، قرار نیست با سرطان پوست دست و پنجه نرم کنیم.

منابع: medicalnewstoday، nhs.uk

print

نظرات کاربران

 • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
 • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
 • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
 • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ریحانه بهروزآذر گفت:

  خیلی جالب بود. ممنون

  1. مروارید باقری گفت:

   ممنون از بازخورد مثبتتون