سفر به زادگاه دموکراسی | راهنمای سفر به یونان

مدیر سایت 879 روز پیش
بازدید 89 بدون دیدگاه

یونان زادگاه دموکراسی،‌ فلسفه غرب،‌ بازی‌های المپیک، ادبیات غرب، ‌تاریخ‌نویسی،‌ علوم سیاسی،‌ اصول علمی و ریاضی و نمایش تراژدی و کمدی است. یونان تا قبل از سال ۱۸۳۰ تحت نظر حکومت عثمانی بود و پس از آن یونان مدرن پایه‌ریزی شد. بزرگترین شهر این کشور باستانی، آتن است که پایتخت آن نیز محسوب می‌شود. کشورهای تسالونیکی،‌ پاتراس،‌ هراکلیون، لاریسا و وولوس نیز از مهم‌ترین شهرهای یونان هستند.

یونان در یک نگاه

یونان کشوری است در شبه جزیره بالکان که جمعیتی حدود ۱۱ میلیون نفر دارد. این کشور از شمال با آلبانی، جمهوری مقدونی و بلغارستان همسایه است و از شرق با کشور ترکیه. سه دریای اژه در شرق، ایونی در غرب و مدیترانه در جنوب یونان این کشور را احاطه کرده است. یونان حدود ۱۴۰۰ جزیره دارد که مهمترین آنها «کرت»، «دوازده جزیره»،‌ «سیکللادس» و «ایونی» نام دارد. جالب است بدانید که ۸۰ درصد یونان را کوه‌ها احاطه کرده‌اند. بلندترین کوه یونان با ارتفاع ۲۹۱۷ متر،‌ کوه «المپ» است. این کشور آب و هوای مدیترانه‌ای و معتدل دارد. واحد پول آن یورو است و مردم آن دین ارتودوکس یونانی دارند.

بهترین زمان سفر به یونان

بهترین فصل برای دیدار از این کشور باستانی، ‌فصل بهار و پاییز است. به ویژه ماه مه،‌ ژوپیه،‌ سپتامبر و اکتبر. همچنین بین عید پاک تا اواسط ژوییه نیز زمان بسیار عالی برای سفر به یونان است زیرا نه تنها هوا بسیار خوب است بلکه جاهای دیدنی نیز شلوغی چندانی ندارد.

به طور کلی از اواسط ژوئیه تا آگوست فصل گردشگری یونان است اما باید در نظر داشته باشید که در این زمان اکثر مکان‌های دیدنی شلوغ است و در ماه ژوییه و آگوست هوا بسیار گرم است و گاهی دمای هوای به ۴۰ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

جزیره کیش در دریای مدیترانه/ راهنمای سفر به قبرس

سفری به سرزمین باران در سایه آرارات/ راهنمای سفر به اَرمنستان

حل مشکل بلد نبودن زبان در سفر به یونان

یونانی فارسی
Yai sou سلام (به یک نفر)
Yai sas سلام (به چند نفر)
Yai sou خداحافظ
Yai sas خداحافظ (به جمع)
Kali mera صبح بخیر
Kali spera عصر ‌بخیر
Kali nichta شب بخیر
efharistio متشکرم
Signomi ببخشید
Ne بله
Ohi نه
Entaksi بسیار خب
Ti kanis چطورید؟(مفرد)
Ime kala? چطورید؟(جمع)
Ime kala خوبم
Pou ime? من کجا هستم؟
Ti ora ine ساعت چند است؟
Paralia ساحل
Ti ine to onoma to thiko sou? اسم شما چیست؟
To onoma mou ine… اسم من (…) است
Ti yinete? چی شده؟
Pou ine I twaleta. parakalo دستشویی کجاست؟
Thelo na pow sti … می‌خواهم به (…) بروم
Pou ine i paralia ساحل کجاست؟
Thelo taxi تاکسی می‌خواهم
Signomi. Ala then milao elinika شرمنده، یونانی بلد نیستم
Milas anglika? Mailas iglezika شما انگلیسی صحبت می‌کنید
Pos les … sta elinika? در یونان به آن چه می‌گویند
Poso kani? قیمتش چقدر می‌شود؟
Xenodohio هتل
Voithia? کمک
Thelo na pow sto sokomio می‌خواهم به بیمارستان بروم

جشن‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای یونان

یونان ۵ جشنواره و کارناوال بزرگ دارد که یکی از معروف‌ترین آنها کارناوال «آپُکریِس» است. این کارناوال دسته کمی از کارناوال ریودوژانیرو ندارد و مانند آن مردم به کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌آیند و با رقص و رژه و گردهمایی این جشن را برگزار می‌کنند. مردم در رژه‌هایشان لباس‌های عجیب و غریب می‌پوشند و گاهی ماسک نیز به صورت می‌زنند. این کارناوال در شهر «پاتراس» یونان بسیار دیدنی است. زمان برگزاری این جشن شاد همیشه در آغاز بهار است اما اینکه دقیقاً در چه تاریخی شروع می‌شود،‌ مشخص نیست زیرا یونانی‌ها سعی می‌کنند این جشن به ایام روزه‌داری نزدیک نباشد.

یکی از جشنواره‌های یونانیان،‌ جشنواره «گاو نر» است که بر خلاف اسمی که دارد در آن مسابقات اسب‌سواری انجام می‌شود. این جشنواره سه روزه است و در خیابان به همراه موسیقی،‌ غذا و خوراکی برگزار می‌شود.

از جمله جشنواره‌های فرهنگی یونان،‌ جشنواره فیلم «تسالونیکی» است این جشنواره اولین بار در سال ۱۹۶۰ برگزار شد و امروزه یکی از پربیننده‌ترین رویدادهای سالانه یونان است. تاریخ برگزاری این جشنواره در ماه نوابر است و حدود ۱۵۰ فیلم بین‌المللی و یونانی در آن نمایش داده‌ می‌شود و برندگان آن جایزه «اسکندر طلایی» دریافت می‌کنند.

جشنواره صخره‌نوردی«کالیمنُس» از جمله جشنواره‌های ورزشی یونان است که هر سال در ماه مه میزبان مردم عادی و ورزشکاران حرفه‌ای است. این جشنواره هیجان زیادی دارد و برای گردشگران بسیار جذاب است.

یونانی‌ها در کنار جشن‌های فرهنگی و ورزشی،‌ جشن مذهبی نیز دارند که در ماه ژانویه برگزار می‌شود و و نام آن جشن «اپی‌فان» است. در این جشن کشیشی صلیب را به آب رودخانه، دریاچه یا دریا پرت می‌کند و شناگری که زودتر آن را بدست آورد از نظر آنها آمرزیده می‌شود.

آشپزی و خوراک در یونان

یونانی‌ها فرهنگ غذایی مدیترانه‌ای دارد و از سبزیجات،‌ حبوبات،‌ ماهی،‌ گوشت بره،‌ سیر،‌ بادمجان و ادویه‌هایی مانند آویشن در اغلب غذاهایشان استفاده می‌کنند. حرف اول در آشپزی یونانی روغن زیتون است. همچنین گوجه‌فرنگی و لیمو نیز در اکثر غذاهای یونانی استفاده می‌شود. غذاهای این سرزمین باستانی ریشه در فرهنگ یونان باستان دارد و تاثیرات زیادی از همسایگانش یعنی ترکیه و ایتالیا گرفته است.

یونانی‌ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی گوشت کمتری در غذا استفاده می‌کنند. با این حال پیدا کردن رستوران ویژه گیاه خواران در آن دشوار است. یونان فست‌فود منحصر به فرد خودش را دارد که نام آن «قیرو» و «سوولا‌کی» است که پایه اصلی آن گوشت قرمز و سفید است و معمولاً با ماست و سبزیجات و سیر همراه است.

سوولاکی

اگر قصد امتحان کردن غذاهای یونانی در رستوران‌ها را دارید بهتر است بدانید که اکثر رستوران‌های یونان غذایی باب میل مشتری تحویل می‌دهند که طعم آن با غذاهای اصلی یونان متفاوت است. بنابراین بهتر است برای انتخاب رستوران به دنبال آنهایی باشید که جمعیت یونانی‌شان از توریست‌ها بیشتر است و در هنگام دریافت صورت حساب یک دسر کوچک و مجانی برای شما می‌آورد.

موزه‌ها و مراکز فرهنگی یونان

در کشور یونان ۱۵ اثر فرهنگی و ۲ اثر طبیعی در فهرست یونسکو ثبت شده است. از جمله آنها مکان باستانی «موکِنای یا میسِن و تیرینس» است. این مکان خرابه‌های باقی‌مانده از دو شهر بزرگ تمدن موکِنه است که در قرن ۱۲ تا ۱۵ قبل از میلاد،‌ دنیای شرق مدیترانه را زیر حکومت خود داشتند و نقش حیاتی در گسترش فرهنگ یونان ایفا کردند. این دو شهر ارتباط زیادی با «ایلیاد» و «اودیسه» دارد.

موکن

یکی دیگر از مراکز فرهنگی یونان،‌ شهر قدیمی «کورفو» است که در سواحل غربی یونان و آلبانی قرار داد و قدمت آن به قرن ۸ قبل از میلاد می‌رسد. در این شهر سه قلعه برای محافظت از تجارت دریایی جمهوری ونیز در برابر امپراطوری عثمانی،‌ در قرن ۱۵ میلادی ساخته شده‌ است. این قلعه آخرین بار در قرن ۱۹ میلادی به دست بریتانیایی‌ها بازسازی شد. این شهر بندری، بافتی حاصل از هنر نئوکلاسیک قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی دارد و رد پایی از ونیزی‌ها،‌ ناپلی‌ها و همچنین فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها در بافت آن دیده می‌شود.

یکی از معروفترین جاذبه‌های یونان «آکروپولیس» است که در شهر آتن واقع شده است. در زبان یونانی معنی آکروپولیس،‌ «بلند-شهر» است. این میراث آتن یک میراث جهانی است که از روح و تمدن کلاسیک سرچشمه می‌گیرد.شهر آتن در نیمه دوم قرن ۵ قبل از میلاد مسیح،‌ با ایجاد حکومت دموکراسی،‌ موقعیت برجسته‌ای بین دیگر شهرهای باستانی آن زمان پیدا کرد. این شهر را «پریکِلس» در سال‌های بعد از آن بازسازی کرد و طراحی و اجرایی آن را بر عهده دو مهندس هنرمند به نام‌‌های «ایکتینوس» و «فیدیاسِ» گذاشت.

آکروپولیس

برخی از شاهکارهای معماری آکروپولیس، معبد پارتِنون ساخت ایکتینوس،‌اِرختیون و پروپیلایا،‌ پیش دروازه و ورودی آکروپولیس،‌ با طراحی منِسیکلِس و معبد کوچک آتنا نایک است.

 

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.