کدام سایت‌های آموزشی تعرفه اینترنت نیم‌بها دارند؟

مدیر سایت 816 روز پیش
بازدید 79 بدون دیدگاه

از شیوع ویروس کرونا نزدیک به ۸ ماه می‌گذرد. ادامه پیدا کردن این بیماری باعث شد بسیاری از سبک‌های زندگی و اجتماعی تحت تاثیر قرار بگیرد. چرا که لازم شد بسیاری از روندهای اجتماعی و فرهنگی در تمامی بخش‌ها تغییر کند. این تغییرات در ابتدا با آزمون و خطا در جامعه امتحان می‌شد. سیستم آموزشی کشور نیز دستخوش این تغییرات شد. اما از آنجایی که مردم عادت نداشتن تمامی کارهای روزانه‌شان را از طریق اینترنت انجام دهند، سبب شد تا فرهنگ‌سازی‌های زیادی در این زمینه صورت بگیرد. علاوه بر فرهنگ‌سازی لزوم ایجاد شرایطی مناسب برای اعمال این تغییرات در تمامی بخش‌ها به خوبی دیده می‌شد. در همین راستا اعمال طرح نیم‌بها شدن تعرفه محتواهای آموزشی با تاکید شورای فضای مجازی مطرح شد.

نیم‌بها شدن تعرفهٔ اینترنت به چه قیمتی؟

سال گذشته با شیوع ویروس کرونا بسیاری از مقاطع تحصیلی به صورت حضوری تعطیل شد. به مرور زمینه آموزش‌های مجازی و آنلاین در بعضی از مقاطع تحصیلی فراهم شد. درحال حاضر با فرا رسیدن زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها،‌ سیستم آموزشی تمامی مقاطع بر غیرحضوری و بر آموزش‌های الکترونیکی تمرکز خواهند داشت. خردادماه امسال دانشجویان خواستار رایگان شدن بهای اینترنت شدند. چراکه بسیاری خانواده‌ها در مناطق محروم نیز نیازمند دسترسی به محتواهای آموزشی با اینترنتی پرسرعت با هزینهٔ به صرفه‌تر هستند. نیم‌بها شدن تعرفهٔ اینترنت از سوی مدیر کل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات مطرح شد. به گفتهٔ ولی‌زاده،‌ تمامی اپراتورها موظف هستند تمامی محتواهای آموزشی برای تولییدکنندگان و کاربران آنها به صورت نیم‌بها محاسبه شود. لازم است اشاره کرد که اجرایی شدن این طرح علاوه بر پاسخگویی به نیاز خانواده‌ها، در دسترسی راحت و ارزان به منابع آموزشی از کسب‌وکارهای فعال در حوزه آموزش الکترونیکی نیز حمایت می‌شود.

بیشتر بخوانیم 

چگونه خریدی آنلاین اما امن داشته باشیم؟

هیاهوی بی‌سرانجام اینترنت

چطور نیم‌بها بشویم؟

صاحبان سایت یا اپلیکیشن دارای محتواهای آموزشی می‌توانند در سایت g2b.ito.gov.ir ثبت‌نام کرده، اسم محتوا و IP آدرس سامانه‌ها و اپلیکیشن‌های خود را اعلام کنند. پس از ثبت نام در سایت و تایید،‌ اپراتورها محتواها را برای کاربران نیم‌بها محاسبه می‌کنند. شاید این سوال به وجود بیاید که از چه طریق می توان محتواهای آموزشی که به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شوند را پیدا کرد؟

مردم هم می‌توانند با رفتن به این صفحه از فهرست پیام‌رسان‌ها و سایت‌هایی که از تعرفهٔ ترجیحی نیم‌بها استفاده می‌کنند با خبر شوند. هرچند باید گفت که کاربران از اینکه آیا محتواهایی که مشاهده می‌کنند نیم‌بها محاسبه می‌شود یا خیر، اطلاعی پیدا نمی‌کنند. وجود اینترنت نیم‌بها به طور کلی برای محتواهای آموزشی می‌تواند در توسعه فرهنگ تولید‌ محتوا موثر باشد همچنین تأکیدی بر استفاده از محتواهای داخلی محسوب می‌شود. باید اشاره کرد که برای افزایش تولیدات داخلی نیز اقدامات دیگری نیز صورت گرفته است. به طور مثال در اختیار قرارگرفتن استودیوهای مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال به صورت رایگان برای تولیدکنندگان محتواهای آموزشی و فاخر یکی از این اقدامات به حساب می‌آید.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.