مهم‌ترین تفاوت‌های کرونا با آنفولانزا چیست؟

مدیر سایت 964 روز پیش
بازدید 76 بدون دیدگاه

با شروع مهر ماه نگرانی‌های مردم از اوج گرفتن دوباره کرونا بیشتر از پیش شده است. اغلب افراد جامعه به دنبال اخباری از واکسن‌های کرونا و آنفولانزا هستند. نگران از اینکه واکسن‌ها تقلبی باشد و با قیمت زیادی قابل دسترسی باشد. و یا نگران اینکه آنفولانزا می‌تواند بسیار شبیه به کرونا بروز پیدا کند.
اما واقعیت چیست؟ ممکن است کرونا را با آنفولانزا و سرماخوردگی اشتباه بگیریم؟ چه تفاوت‌هایی بین علائم کرونا و سرماخوردگی وجود دارد؟

نشانه‌ها و علائم کرونا و آنفولانزا

شباهت‌های علائم کرونا با آنفولانزا: کرونا و آنفولانزا می‌توانند دارای درجات مختلفی از علائم و نشانه‌ها باشند. ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد و یا در مقابل علائمی بسیار شدید فرد را تحت تأثیر قرار دهد.
علائم رایج کرونا و آنفولانزا شامل موارد زیر است:

تب یا احساس لرز
تنگی نفس یا دشواری در تنفس
خستگی
گلودرد
آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
سردرد
برخی از افراد ممکن است استفراغ یا اسهال داشته باشند. هرچند این مسأله در کودکان بیش از بزرگسالان وجود دارد.

تفاوت‌های علائم کرونا با آنفولانزا: توجه داشته باشید که علائم فوق در مورد آنفولانزا می‌تواند از علائم و نشانه‌های شایع ذکر شده در بالا از خفیف تا شدید بروز پیدا کند. علائم و نشانه‌های دیگر کرونا، متفاوت از آنفولانزا است که ممکن است به معنای از دست دادن موقت حس چشایی و بویایی باشد.

چه مدتی طول می‌کشد که علائم بروز کند؟

شباهت‌های بروز علائم در کرونا و آنفولانزا: هم برای کرونا و هم برای آنفولانزا می‌تواند یک روز یا بیشتر بین ابتلای فرد و شروع علائم فاصله باشد.
تفاوت‌های بروز علائم در کرونا و آنفولانزا: اگر فردی مبتلا به کرونا باشد، علائم او می‌تواند تا ۵ روز بعد از آلوده شدن ایجاد و تا ۱۵ روز باقی بماند. آنفولانزا اما بین یک الی ۴ روز پس از ورود ویروس، علائم خود را نشان می‌دهد.

تا چه مدت زمانی افراد می‌توانند ویروس را گسترش دهند؟

شباهت در مدت زمان گسترش کرونا و آنفولانزا: هم برای کرونا و هم برای آنفولانزا، انتشار ویروس حداقل برای ۱ روز قبل از بروز علائم امکان دارد.
تفاوت در مدت زمان گسترش کرونا و آنفولانزا: اگر فردی به کرونا مبتلا باشد، به نسبت آنفولانزا مدت طولانی‌تری می‌تواند ویروس را به دیگران سرایت دهد. نوزادان و افراد دارای سیتسم ایمنی ضعیف می‌توانند برای مدت طولانی موجب سرایت ویروس به دیگران شوند. هنوز این اطلاعات کافی نیست اما ۲ روز قبل از شروع علائم تا ۱۰ روز پس از ظهور علائم، کرونا می‌توان مسری باقی بماند. اگر کسی بدون علامت، کرونای مثبت داشته باشد، حداقل ۱۰ روز می‌تواند محل سرایت ویروس باشد.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

ساخت داروی کرونا به کجا رسیده است؟

پروتکل‌های جهانی کرونا برای دانش‌آموزان چیست؟

 

چگونه گسترش پیدا می‌کند؟

شباهت‌ گسترش کرونا و آنفولانزا: کرونا و آنفولانزا می‌توانند از فردی به فرد دیگر، با تماس نزدیک افراد با یکدیگر، شیوع پیدا کند. هر دو به طور عمده به علت قطره‌هایی ایجاد می‌شود که مبتلایان به بیماری در حین صحبت، سرفه یا عطسه به هوا می‌فرستند. این قطره‌ها با استنشاق و یا قرار گرفتن در دهان و بینی افراد در فاصله نزدیک موجب شیوع کرونا و آنفولانزا می‌شود. به همین علت افراد در اثر نزدیکی به اجسام و سطوحی که آلوده به ویروس هستند، آلوده می‌شوند.
تفاوت گسترش کرونا و آنفولانزا: در حالی که تصور می‌شود ویروس آنفولانزا و کرونا کاملا به روش مشابهی گسترش پیدا می‌کنند، کرونا در بین جمعیت‌های خاص و گروه‌های سنی مسری‌تر از آنفولانزا است.

افرادی که در معرض خطر هستند

شباهت‌ افراد در خطر کرونا و آنفولانزا: افرادی که در هر دو گروه بیشتر در معرض خطر هستند شامل افراد مسن‌تر، با شرایط خاص پزشکی و افراد باردار است.
تفاوت‌ افراد در خطر کرونا و آنفولانزا: کودکان خردسال بیشتر در معرض خطر بیماری شدید ناشی از آنفولانزا هستند، در حالی که کودکان سنین مدرسه بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند.

منبع: cdc

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.