چهار نکته برای معامله امنِ خودرو

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

۱ امتیاز۲ امتیاز۳ امتیاز۴ امتیاز۵ امتیاز

۱- خرید و فروش وکالت نامه‌ای ممنوع!

برای معامله‌ٔ خودرو، به دلیل مشکلات و مسائل حقوقی که به وجود می‌آید  بهتر است از وکالتنامه استفاده نکنید و خودتان شخصا برای تعویض پلاک و تعویض سند اقدام کنید. البته ممکن است در شرایط اضطراری مجبور به معامله‌ٔ وکالتی شوید در این صورت باید حواستان را جمع کنید و یک فرد بسیار قابل اعتماد و مطمئن را برای وکالت انتخاب کنید و مدت وکالتنامه هم خیلی خیلی کم باشد. فراموش نکنید که وکالتنامه‌ی شما باید امکان لغو داشته باشد.

 

۲- هماهنگی کارت ماشین با مدارک هویتی مالک

حواستان باشد که سند و کارت ماشین با شناسنامه و کارت ملی مالک مطابقت داشته باشد و همچنین مشخصات سند و کارت ماشین با شماره‌ٔ موتور و شاسی خودرو با هم هماهنگ باشند. در صورت مغایرت هر کدام از این موارد با سند و کارت ماشین از خرید خودرو خودداری کنید.

 

۳- دادن بیعانه یا پیش‌پرداخت ممنوع!

یادتان باشد که شما با یک فرد ناشناس معامله می‌کنید و به هر دلیلی ممکن است از ادامه‌ٔ معامله پشیمان شوید و یا اصلا نتوانید با آن فرد معامله کنید. سرقتی بودن خودرو، تصادفی بودن آن یا ممنوع‌المعامله بودن مالک از جمله مواردی است که شما را از خرید منصرف می‌کند. پس بهتر است از دادن بیعانه خودداری کنید. اما اگر مالک اصرار زیادی برای گرفتن بیعانه داشت می‌توانید با قرار دادن خودرو در یک پارکینگ عمومی قابل اعتماد و گرفتن دو قبض پارکینگ، بیعانه را پرداخت کنید. در این صورت فقط با ارائه‌ٔ هر دو قبض می‌توان خودرو را از پارکینگ خارج کرد و شما با خیال راحت‌تری بیعانه را پرداخت می‌کنید. 

 

۴- در نهایت پس از معامله فراموش نکنید که سوئیچ زاپاس را از مالک دریافت کنید.

پرینت
کلمات کلیدی

https://acas.media/?p=5992

مطالب مرتبط

مطلبی یافت نشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

زیر و بَم

گشت و گذار

دِل‌بَرها

فهرست