کرایه تاکسی را با موبایل پرداخت کنید | یک کاسه کردن بارکدهای پرداخت آنلاین تاکسی‌ها

مدیر سایت 802 روز پیش
بازدید 81 بدون دیدگاه

خبر اجرایی شدن بارکد واحد برای پرداخت‌های آنلاین تاکسی‌ها از سوی سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری تهران با همکاری بانک عامل این روزها نگرانی‌ها و چالش‌های زیادی را به همراه آورده است. از دوسال پیش که پرداخت‌های آنلاین تاکسی‌های شهری گسترش پیدا کرد، این روش پرداخت شاهد فراز و فرود‌های زیادی از سوی مردم و تاکسی‌داران بوده است. البته می‌توان گفت که متنوع بودن سرویس‌های پرداخت آنلاین از دلایل عدم استقبال مردم بود. حالا با مطرح شدن راه‌اندازی بارکدهای مشترک برای پرداخت‌های آنلاین ممکن است ایراداتی را این طرح حل و یا ایجاد کند.

کرایه نقدی یا آنلاین؟

پرداخت آنلاین کرایه تاکسی در وهلهٔ اول جذاب به نظر آمد اما با مرور زمان و وجود اپلیکشن‌های مختلف سبب بروز ناهماهنگی در بین مردم و تاکسی‌داران شد. چراکه مسافران اپلیکشنی برای پرداخت استفاده می‌کردند که تاکسی‌داران از آن استفاده نمی‌کردند و اشتراکی نداشتند. مسافران هم به دلایل کمبود وقت و یا مسائل جانبی نمی‌توانستند اپلیکشن مذکور راننده را دانلود کنند. به همین دلیل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران درصدد رفع ایرادات روند پرداخت کرایه‌های آنلاین درآمد.

بارکد یکسان؛ نجات‌بخش یا فنادهنده

طرح هم‌پذیرندگی پرداخت آنلاین با هدف ایجاد یکپارچگی و سهولت در پرداخت‌های خرد آنلاین توسعه پیدا کرده و اجرایی شد. به صورتی که تمامی مسافران می‌توانند از طریق هرگونه اپلیکشنی به پرداخت کرایه بپردازند. اجرایی شدن این طرح برای مسافران بسیار کارآمد می‌تواند باشد اما می‌تواند معایبی  برای تاکسی‌داران ایجاد کند. باتوجه به گفته‌های یکی از اعضای تیم توسعه اپلیکشن تومن این اتفاق می‌تواند سبب نابودی تاکسی‌های آنلاین شود. تاکسی‌داران طبیعتا خواستار تسویه نقدی یا روزانه هستند. اما اگر پرداخت‌های آنلاین از سوی بانک شهر صورت بگیرد به احتمال زیاد پرداخت‌های تاکسی‌ها به صورت روزانه تسویه نخواهد شد. این امر سبب می‌شود که به مرور زمان تمایل به همکاری بین تاکسی‌داران با اپلیکشن‌های پرداخت آنلاین کرایه از بین برود. همین مسئله می‌تواند شکست بزرگی برای استارتاپ‌های پرداخت آنلاین باشد و لطمات جبران ناپذیری را ایجاد کند. با اجرایی شدن این طرح بارکد یکسان برای تاکسی‌ها ناهماهنگی‌های دیگری نیز ایجاد کرده است. به طوری که کیو آر کدهایی  که در تاکسی‌هایی نصب شده‌اند درحال حاضر به هیچ اپلیکشنی وصل نیستند. همچنین برخی ماموران شهرداری به کاربران تومن گفته‌اند که اپلیکشن تومن نیز به طرح هم‌پذیرندگی پرداخت آنلاین پیوسته و بارکدهای تومن را از تاکسی‌ها کنده‌اند. این درحالی‌ست که این خبر صحت ندارد. همچنین تاکسی‌داران علاوه بر نیاز به تسویه آنی حتی در روزهای تعطیل نیازمند واحدی برای پشتیبانی فنی کیو آر کدها هستند. سوالی که مطرح می‌شود آیا زیرساخت این طرح از سوی شهرداری ایجاد شده است یا خیر؟ همچنین برخلاف مواردی که در بالا ذکر شد، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران گفته‌ است که علاوه بر رفع ایراداتی قبلی عضویت و ورود هرمجموعه به این طرح و استفاده از APA‌های رایگان سبب ایجاد گردش مالی خوبی می‌شود و در حال حاضر ۲۰ مجموعه به صورت رایگان در این طرح شرکت کرده‌اند و رشد خوبی نصیب کسب و کارشان شده است. درحالی که مجموعه تومن هنوز از عضویت در این طرح سر باز می‌زند و خواستار مذاکره جهت جایگزینی APA تومن به جای بارکد واحد است. در این صورت مجموعه تومن مسئولیت پرداخت‌های تاکسی‌داران و پشتیبانی فنی آنان را برعهده می‌گیرد.

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.