در مورد آزار کودکان باید چه کارهایی انجام دهیم؟

مدیر سایت 842 روز پیش
بازدید 89 بدون دیدگاه

بزرگسالان معمولا از بچه‌ها مراقبت می‌کنند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا کارها را یاد بگیرند. روش صحیح رفتار را به آن‌ها نشان می‌دهند و کارهای خوب کودکان را تشویق می‌کنند. بیشتر بزرگسالان رفتار خوبی با کودکان دارند، اما برخی از بزرگسالان به جای این‌که به کودکان کمک کنند، به آن‌ها آسیب می‌زنند و از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند.

آیا به کمک احتیاج دارید؟

کودک آزاری می‌تواند انواع متفاوت کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. مهم نیست که در کجا زندگی می‌کنند، چه مقدار پول دارند و با چه کسی زندگی می‌کنند. کودک می‌تواند توسط پدر یا مادر، ناپدری یا نامادری، عضو خانواده، پرستار کودک، معلم، مربی و یا بچه بزرگ‌تر مورد آزار قرار گیرد. همچنین کودک‌آزاری می‌تواند در هر مکانی رخ دهد. در خانه، مدرسه، کلاس، یا حتی مکان مذهبی مانند کلیسا.

بلافاصله بگویید

کودکی که به شدت آسیب‌دیه است، باید فوراً یک بزرگسال مورد اعتماد را در جریان بگذارد. این کار ممکن است سخت باشد زیرا همیشه شخص سوءاستفاده‌گر کودک را می‌ترساند و او را وادار به سکوت می‌کند. بچه‌ای که نمی‌تواند به کسی اعتماد کند یا نگران ناراحتی پدر یا مادر خود است می‌تواند به افراد قابل اعتماد دیگری رجوع کند. این نکات را باید به کودکان بیاموزیم و از سلامت روح و جسمشان مطمئن شویم.

چه کارهایی آزار کودکان محسوب می‌شود؟

انواع سوءاستفاده از جمله آسیب‌رساندن،‌ لمس شدن جنسی و آزار جسمی و روحی  را آزار کودک می‌نامند. کودکان می‌توانند از نظر جسمی، جنسی، کلامی، عاطفی و حتی غفلت مورد آزار قرار گیرند.

آزار جسمی: آزار جسمی به ضربه شدید با دست با جسمی مانند کمربند می‌گویند. خصوصاً‌ ضربه‌هایی که باعث کبودی یا بریدگی می‌شود. تکان دادن، هل دادن، دست بردن به سمت گردن و گلو، گرفتن دردناک و لگد زدن نیز می‌تواند از زمره سوءاستفاده‌های جسمی باشد.

سوءاستفاده جنسی: بدن هر فردی دارای قسمت‌های خصوصی است. این قسمت‌ها که توسط لباس زیر پوشانده می‌شود شامل سینه و آلت تناسلی هر فرد است.  اگر یک فرد بالغ یا کودک دیگر قسمت‌های خصوصی کودک را لمس کند و یا به او بگوید که قسمت‌های خصوصی خود را لمس کند، این کار به معنای سوءاستفاده جنسی است. وقتی این اتفاق می‌افتد،‌ ممکن است فرد متجاوز به بچه بگوید که این لمس کردن یک راز است و نباید آن را به دیگران بگوید. برای کودک خود توضیح دهید که در این مواقع این مسأله را به بزرگسال مورد اعتماد خود اطلاع دهد.

برای توضیح این نوع سوءاستفاده، افراد در مورد لمس کردن خوب و بد صحبت می‌کنند. همه ما می‌دانیم که لمس خوب چه احساسی دارد. یک تماس خوب ممکن است در آغوش گرفتن و نوازش را شامل شود اما برخی از لمس کردن‌ها احساس بدی به فرد می‌دهد. بدن شما از آن شما است و باید بتوانید به دیگران بگویید که نمی‌خواهید بدن شما را لمس کنند.

سوءاستفاده کلامی یا عاطفی: این نوع سوءاستفاده بدون لمس کردن ممکن است اتفاق بیفتد. اگر کسی به طور دائم داد بزند، بچه را با نام‌های ناخوشایند صدا کند و یا او را تهدید کند که رهایش می‌کند، همه و همه از مظاهر سوءاستفاده کلامی است. همه بچه‌ها سزاوار این هستند که دوست داشته و حمایت شوند. باید به فرزندان خود آموزش دهیم که در این مواقع به بزرگسال معتمد خود از این نوع آزار هم حرف بزند.

بی‌توجهی جسمی: بی‌توجهی هنگامی اتفاق می‌افتد که بچه‌ها در خانه‌ای زندگی می‌کنند و بزرگ‌ترها وسایل اساسی مورد نیاز مانند غذا، لباس تمیز و تخت‌خواب را به کودک نمی‌دهند. برای یک کودک بسیار سخت است که به کسی بگوید این موارد را دریافت نمی‌کند. والدین ممکن است مشکلاتی مانند از دست دادن شغل، مشکلات خانوادگی یا استفاده از الکل و مواد مخدر را داشته باشند. اما در مدارس به کودکان یاد داده می‌شود که باید به دیگران در این مورد اطلاع دهند.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید: 

چند پیشنهاد مهیج برای تفریح کودکان در تهران
۱۱ نکته اساسی در سفر با کودکان

 

در این مواقع کودک باید چه کارهایی انجام دهد؟

آموزش به کودکان اولین قدم جلوگیری از انواع آزار است. جامعه باید به کودکان بگوید که اگر مورد آزار قرار گرفت،‌آن را پنهان نکند. اما یک کودک چه راه‌هایی برای بیان مشکل خود دارد؟

  • با یک بزرگسال مورد اعتماد صحبت کنید.
  • از طریق تلفن به یک بزرگسال قابل اعتماد خبر دهید.
  • برای فرد مورد اعتماد خود نامه بنویسید.
  • در مدرسه به مشاور مدرسه، معلم یا مربی خود بگویید.
  • به مادر، پدر، برادر بزرگ، خواهر بزرگ یا یک دوست بگویید.
  • با تلفن‌های اورژانس اجتماعی تماس بگیرید.

منبع: kidshealth

print

نظرات کاربران

  • لطفا از تایپ کردن فینگلیش خودداری کنید. در غیر این صورت نظر شما بررسی نخواهد شد.
  • هدف شما ارسال تبلیغات یا بک لینک نباشد. در غیر این صورت دیدگاه حذف می شود.
  • دیدگاه شما فقط و فقط در رابطه با این موضوع باشد.
  • به دیگران توهین نکنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.